Визначення розміру шкоди та порядок її покриття.
Згідно зі ст. 135-3 КЗпП України розмір заподіяної підприємству, установі, організації шкоди визначається за фактичними втратами, на підставі даних бухгалтерського обліку, виходячи з балансової вартості (собівартості) матеріальних цінностей за вирахуванням зносу згідно з установленими нормами.
Таким чином за основу для визначення шкоди, завданої підприємству, установі, організації, беруть дані бухгалтерського обліку. Це найпоширеніший спосіб обчислення розміру шкоди. При умисному заподіянні шкоди (при недостачі, розкраданні) розмір суми для відшкодування визначається за цінами, що діють у даній місцевості на день відшкодування. Пряма дійсна шкода підтверджується документами бухгалтерського обліку та іншими документами про наявність і розмір прямої дійсної шкоди – матеріалами інвентаризації, актами ревізії тощо. У окремих випадках для з’ясування питання про розмір шкоди може проводитись бухгалтерська експертиза.
Розмір шкоди визначається, враховуючи чинне законодавство про ціни та ціноутворення. Вартість майна визначається на день виявлення шкоди, а у випадку зміни цін застосовуються ціни на день прийняття рішення про відшкодування.
В окремих випадках, з огляду на особливе значення знищеного, пошкодженого та втраченого майна чи особливий характер неправомірних дій працівника, які спричинили шкоду, фактичний розмір якої перевищує номінальну вартість, законодавством передбачено відповідальність працівника, обсяг якої перевищує розмір прямої дійсної шкоди. Матеріальна відповідальність у кратному розмірі є винятком із загального правила трудового законодавства, а тому може застосовуватись лише у випадках, прямо передбачених законодавством.
Спеціальний порядок обчислення розміру завданої шкоди встановлено ЗУ «Про визначення розміру збитків, завданих підприємству, установі, організації розкраданням, знищенням (псуванням), недостачею або втратою дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння та валютних цінностей». Законом (ст. 1) визначаються спеціальні коефіцієнти для обчислення розміру заподіяної шкоди.
Збитки, завдані підприємству, установі, організації, визначаються у таких розмірах:
а) дорогоцінних металів – у подвійному розмірі їх вартості у чистому вигляді за ринковими цінами, що діють на день виявлення завданих збитків;
б) дорогоцінного каміння (крім огранованого) – у подвійному розмірі їх вартості за ринковими цінами, що діють на день виявлення завданих збитків;
в) огранованого каміння, ювелірних та побутових виробів, виготовлених з використанням дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння – у потрійному розмірі їх вартості за ринковими цінами, що діють на день виявлення завданих збитків;
г) алмазних інструментів та алмазних порошків з природних алмазів – у подвійному розмірі їх вартості за ринковими цінами, що діють на день виявлення завданих збитків;
д) музейних експонатів, що містять дорогоцінні метали та дорогоцінне каміння – за оцінкою, проведеною експертами з урахуванням історико-художньої цінності експонату і розміру відшкодування збитків відповідно до п. а) і в);
е) іноземної валюти, а також платіжних документів та інших цінних паперів в іноземній валюті – у сумі, еквівалентній потрійній сумі зазначених валютних цінностей, перерахованій у валюту України за обмінним курсом НБУ на день виявлення завданих збитків.
Кратний розмір обчислення шкоди застосовується також на підставі Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, затвердженого Постановою КМУ № 116 від 22.01.1996 р. Цей порядок встановлює механізм визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, крім дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння та валютних цінностей.
Розмір збитків визначається за балансовою вартістю цих цінностей, але не нижче 50% балансової вартості на момент встановлення такого факту з урахуванням індексу інфляції, ПДВ та розміру акцизного збору.
Вартість спирту визначається виходячи з оптової ціни підприємства-виробника з урахуванням акцизного збору та ПДВ. До визначеної таким чином ціни застосовується коефіцієнт 3.
У разі розкрадання чи загибелі тварин сума збитків визначається за закупівельними цінами, які склалися на момент відшкодування збитків, із застосуванням коефіцієнта 1,5.
Із сум, стягнених відповідно до цього Порядку, здійснюється відшкодування збитків, завданих підприємству, установі, організації, залишок коштів перераховується до Державного бюджету України.
Покриття шкоди працівниками у розмірі, що не перевищує середньомісячного заробітку, проводиться за розпорядженням власника або уповноваженого ним органу (ст. 136 КЗпП України) шляхом відрахування із заробітної плати працівника. Таке розпорядження має бути зроблене не пізніше двох тижнів з дня виявлення шкоди та звернено до виконання не раніше семи днів з дня повідомлення про це працівника. Якщо працівник не погоджується з відрахуванням або його розміром, трудовий спір за його заявою розглядається в КТС або у суді.
У решті випадків покриття шкоди проводиться шляхом подання роботодавцем позову до місцевого суду. Такий позов може бути подано протягом одного року з дня виявлення завданої шкоди. Днем виявлення шкоди, встановленої в результаті інвентаризації матеріальних цінностей, при ревізії або перевірці фінансово-господарської діяльності підприємства, є день підписання відповідного акта або висновку.
Суд при визначенні розміру шкоди враховує ступінь вини та обставини, за яких було заподіяно шкоду. Якщо шкода є наслідком не лише винної поведінки працівника, але й відсутності умов, що забезпечують збереження матеріальних цінностей, розмір покриття повинен бути відповідно зменшений.
Зниження розміру шкоди не допускається, якщо шкоду заподіяно злочинними діями працівників, вчиненими з корисливою метою.
Розмір шкоди, заподіяної з вини декількох працівників, визначається для кожного з них з врахуванням ступеня вини, виду та меж матеріальної відповідальності. Солідарна матеріальна відповідальність встановлюється лише за умови, якщо судом встановлено, що шкода роботодавцю заподіяна спільними умисними діями кількох працівників.
Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 1783;