Заходи заохочення працівників та порядок їх застосування.

У КЗпП України при заохоченні працівників акцент зроблено на досягненнях у праці (зростання продуктивності праці, новаторство та ін.). Тим самим заохочення представляє собою суспільне визнання результатів високопродуктивної, високоякісної, бездоганної та сумлінної праці працівника. Підставою для застосування заохочення служить добросовісне виконання обов’язків, тобто не стільки результат праці, скільки ставлення працівника до трудових обов’язків. Але ж за добросовісне ставлення працівника до трудових обов’язків працівнику виплачується заробітна плата. Заохочення ж завжди виступало мірилом високих досягнень у праці.

Заохочення є правовою категорією, тому їх застосування до працівників підпадає під дію відповідних норм права. Застосування заохочень породжує певні відносини між органами, що їх застосовують та працівниками, до яких вони застосовуються. Первинною підставою виникнення заохочувальних відносин є наявність юридичної норми, яка передбачає можливість заохочення працівників за певних умов. Законодавство не містить вичерпного переліку видів заохочень, які можуть застосовуватись за трудові досягнення. Вони можуть бути «будь-якими». При цьому вони повинні бути визначені та закріплені правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Підставою для застосування заохочення є їх пряме передбачення та визначення у відповідному нормативному акті: КЗпП України, правилах внутрішнього трудового розпорядку, що діють на конкретному підприємстві, установі, організації, положеннях, статутах, трудовому договорі.

Відповідно до ст. 143 КЗпП України до працівників підприємств, установ, організацій можуть застосовуватись будь-які заохочення, що містяться в затверджених трудовими колективами правилах внутрішнього трудового розпорядку.

Заохочення є публічним проявом пошани як до працівника, так і до трудового колективу в зв’язку з досягнутими успіхами в праці. Заходи заохочення можуть поділятися на:

1) за способом впливу на працівників:

а) моральні (оголошення подяки, нагородження грамотою);

б)матеріальні (видача грошової премії, нагородження цінним подарунком);

2) за сферою дії:

а) загальні, що застосовуються до всіх працівників;

Б)спеціальні, що стосуються певних категорій працівників і службовців.

За особливі трудові заслуги працівники представляються у вищі органи до заохочення, до нагородження орденами, медалями, почесними грамотами, нагрудними значками і до присвоєння почесних звань і звання кращого працівника за даною професією (ст. 146 КЗпП України). Ст. 260 проекту Трудового кодексу України передбачається, що роботодавець заохочує працівників, які сумлінно виконують трудові обов’язки (оголошує подяку, видає премії, нагороджує коштовними подарунками, Почесною грамотою, подає подання на звання кращого за професією тощо).

Інші види заохочень працівників за працю визначаються колективним договором або правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства, установи, організації, а також статутами і положеннями про дисципліну. За особливі трудові заслуги перед суспільством і державою працівники можуть бути представлені до державних нагород.

Застосування заходів заохочення – це право, але не обов’язок роботодавця, оскільки, на відміну від положень про преміювання, трудових договорів, де можуть встановлюватися показники, за виконання яких у працівника виникає право на премію, а у працедавця обов’язок її виплати, застосування заходів морального стимулювання є прерогативою роботодавця.

Застосовуються також заходи колективного заохочення і колективно-індивідуального заохочення, які застосовуються до всього колективу. Але при цьому певна частина працівників заохочується індивідуально.

Відповідно до ст. 145 КЗпП України працівникам, які успішно й сумлінно виконують свої трудові обов’язки, надаються в першу чергу переваги та пільги в галузі соціально-культурного і житлово-побутового обслуговування (путівки до санаторіїв та будинків відпочинку, поліпшення житлових умов і т. ін.) Таким працівникам надається також перевага при просуванні по роботі.

Крім того ст. 145 КЗпП України передбачає можливість просування по роботі для працівників, які успішно і сумлінно виконують свої трудові обов’язки. Під просуванням по роботі слід розуміти надання більш кваліфікованої роботи або переміщення на вищу посаду.








Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 2955;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.