Нормальні величини МСК у осіб різного віку та статі

 

  Вік (років) Чоловіки мл/хв/кг МЕТ Жінки мл/хв/кг МЕТ
20-29 43±7,2 36±6,9
30-39 42±7,0 34±6,2
40-49 40±7,2 32±6,2
50-59 36±7,1 29±5,4
60-69 33±7,3 27±4,7
70-79 29±7,3 27±5,8

 

Показник МСК еквівалентний добутку максимального серцевого викиду і максимальної артеріовенозної різниці за киснем. Оскільки серцевий викид дорівнює добутку ударного об’єму і ЧСС, а можливості зростання ударного об’єму обмежені, подальше зростання споживання кисню залежить виключно від збільшення ЧСС. Отже, показник МСК при максимальному фізичному зусиллі можна орієнтовно оцінити за досягнутою максимальною ЧСС.

МСК визначається непрямим і прямим методом.

Визначення МСК непрямим методом. У нормальних умовах між величиною МСК і ЧСС існує лінійна залежність. Такий характер зв'язку дозволяє знаходити залежність (ЧСС/МПК) вже за наявності двох точок в системі прямолінійних координат, де МСК відкладається на осі абсцис, а ЧСС – на осі ординат. Ці точки знаходять вимірюванням ЧСС на двох рівнях субмаксимального навантаження після утворення так званого стійкого стану ( в кінці 5-ої хвилини роботи). МСК визначається шляхом лінійної екстраполяції, одержаної між двома точками прямої лінії до значення максимального пульсу. Величина максимального пульсу залежить від віку (табл. ).

 

Таблиця

Частота пульсу у осіб, що не займаються спортом при навантаженні різної потужності (Shephard, 1969)

 

Навантаження в % від МСК Вік, роки
20-29 30-39 40-49 50-59 60-69
м ж М ж м ж м ж м ж

 

Крім того, для орієнтовного розрахунку значень максимального пульсу можна користуватися формулами:

 

МСК = 210 - 0,8 x вік (роки);

МСК = 220 - вік (роки).

Точність розрахованого максимального пульсу рівна ± 10 уд/мин і помилка непрямого методу визначення МСК рівна 10-15%.

Для непрямого визначення МСК потужність навантаження на окремих ступенях слід вибирати з таким розрахунком, щоб частота пульсу знаходилася в межах від 120 до 170 ударів в хвилину. Номограма, що складена I. Astrand (1960) дозволяє знаходити величину МСК по частоті серцевих скорочень, зафіксованої в одному субмаксимальному навантаженні.

 

 

 

Для непрямого розрахунку МСК при НТ запропоновано кілька формул:

МСК для максимальних тестів у МЕТах:

МСК = [90+(3,44 х W)] / P,

де: W – потужність останнього ступеня навантаження у Вт;

P – маса тіла у кг.

МСК при максимальних і субмаксимальних тестах у мл/хв/кг за В.Л.Карпманом:

МСК = [(1,7 х W х 6) + 1240] / P,

де W – потужність останього ступеня навантаження у Вт;

P – маса тіла у кг.

МСК = 2,2 х PWC170 + 1070 / P.

 

Пряме визначення МСК. Для визначення МСК прямим способом необхідно вимірювати показники легеневої вентиляції (МОД) і склад повітря, що видихається. Протягом останніх 30 с кожного «ступеня» навантаження повітря, що видихається, збирають у мішок Дугласа. Потім відбувається газоаналіз за допомогою газоаналізаторів (типу «Спіроліт», «Beckman») і вимірюється кількість повітря, що видихається, газовим лічильником. Одночасно із забором повітря, що видихається, пвоводиться реєстрація ЧСС. Бажано зробити 4-5 вимірювань і розрахувати величину споживання кисню на кожному рівні навантаження. За максимум аеробної потужності приймається величина споживання кисню, яка співпадає (±5%) в трьох вимірюваннях.

Основним критерієм, що свідчить про досягнення максимального рівня споживання кисню, прийнято рахувати утворення плато на кривій споживання кисню, не дивлячись на подальше підвищення потужності навантаження. Додатковими критеріями є ЧСС, дихальний коефіцієнт, вентиляційний еквівалент, кисневий пульс і концентрація молочної кислоти в артеріальній крові. Недоліком максимальних тестів є надмірно велике зусилля, що значно обмежує їх застосування, особливо у похилих людей. Що стосується визначення МСК у молодих здорових осіб, а також спортсменів, то при дотриманні всіх необхідних умов немає підстав відмовлятися від максимальних тестів, які дозволяють одержати значно точніші результати. Враховуючи велику важливість інформації, слід намагатися до проведення проб з фізичним навантаженням у всіх випадках при відсутності протипоказань.

 








Дата добавления: 2016-10-17; просмотров: 1004;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.