Основні заходи по запобіганню травматизму та професійним захворюванням
Основні заходи щодо попередження та усунення причин виробничого травматизму і професійної захворюваності поділяються на технічні та організаційні.
До технічних заходівналежать заходи з виробничої санітарії та техніки безпеки.
Заходи з виробничої санітарії передбачають організаційні, гігієнічні та санітарно-технічні заходи та засоби, що запобігають дії на працюючих шкідливих виробничих чинників. Це створення комфортного мікроклімату шляхом влаштування відповідних систем опалення, вентиляції, кондиціонування повітря; теплоізоляція конструкцій будівлі та технологічного устаткування; заміна шкідливих речовин та матеріалів нешкідливими; герметизація шкідливих процесів; зниження рівнів шуму та вібрації; встановлення раціонального освітлення; забезпечення необхідного режиму праці та відпочинку, санітарного та побутового обслуговування.
Заходи з техніки безпеки передбачають систему організаційних та технічних заходів та засобів, що запобігають дії на працюючих небезпечних виробничих чинників. До них належать: розроблення та впровадження безпечного устаткування; механізація та автоматизація технологічних процесів; використання запобіжних пристосувань, автоматичних блокувальних засобів; правильне та зручне розташування органів керування устаткуванням; впровадження систем автоматичного регулювання, контролю та керування технологічними процесами, принципово нових нешкідливих та безпечних технологічних процесів.
Доорганізаційних заходівналежать: правильна організація роботи, навчання, контролю та нагляду з охорони праці; дотримання трудового законодавства, міжгалузевих та галузевих нормативних актів про охорону праці; впровадження безпечних методів та наукової організації праці; проведення оглядів, лекційної та наочної агітації і пропаганди з питань охорони праці; організація планово-попереджувального ремонту устаткування, технічних оглядів та випробувань транспортних та вантажопідіймальних засобів, посудин, що працюють під тиском.
Тема 9. Основи фізіології та гігієни праці
План
9.1. Основи фізіології праці. Гігієна праці, її значення.
9.2. Чинники, що визначають санітарно-гігієнічні умови праці.
9.3. Повітря робочої зони:
9.3.1. Мікроклімат робочої зони, нормування та контроль його параметрів; заходи та засоби їх нормалізації.
9.3.2. Склад повітря робочої зони: джерела забруднення повітряного середовища шкідливими речовинами
9.3.3. Гранично допустимі концентрації (ГДК) шкідливих речовин. Контроль за станом повітряного середовища на виробництві. Заходи та засоби попередження забруднення повітря робочої зони.
9.3.4. Вентиляція та її види.
9.4. Освітлення виробничих приміщень, його класифікація та нормування.
9.5. Санітарно-гігієнічні вимоги до планування і розміщення виробничих і допоміжних приміщень.
Література: [базова: 6, 11, 14, 16; допоміжна: 25, 30, 34]
Дата добавления: 2016-09-20; просмотров: 892;