Структура, основні функції і завдання управління охороною праці в організації
У сучасних ринкових умовах лише комплексне управління охороною праці з боку держави, роботодавця та працівників здатне забезпечити підвищення ефективності у цій сфері. В той же час, як показала практика на підприємствах, окремі розрізнені заходи з охорони праці не дають необхідного ефекту, тому в даному питанні потрібний системний підхід, при якому заходи з охорони праці застосовуються продумано, взаємопов'язано, комплексно. З цією метою на підприємстві, з урахуванням його особливостей, розробляється система управління охороною праці.
Система управління охороною праці (СУОП) – це сукупність органів управління підприємством, які на підставі комплексу нормативної документації проводять цілеспрямовану, планомірну діяльність щодо здійснення завдань і функцій управління з метою забезпечення здорових, безпечних і високопродуктивних умов праці, запобігання травматизму та профзахворювань, а також додержання прав працівників, гарантованих законодавством про охорону праці.
Створення СУОП здійснюється шляхом послідовного визначення мети і об'єкта управління, завдань і заходів щодо охорони праці, функцій і методів управління, побудови організаційної структури управління, складання нормативно-методичної документації,
В спрощеному вигляді будь-яку систему управління (керування) можна підрозділити на дві підсистеми: таку, що управляє і таку, якою управляють (рис.8.1). В свою чергу, у системі управління виділяють об'єкт, яким управляють та орган, який здійснює таке управління. Останній, на основі аналізу отриманої інформації – зовнішньої (наприклад, наказу міністерства) або внутрішньої про стан об'єкта, розробляє і видає управлінську інформацію (наприклад, наказ по підприємству). Як правило, на великих та середніх підприємствах на підставі управлінської інформації деякий виконавчий орган (наприклад, керівники структурних підрозділів) здійснюють управлінську дію на об'єкт. У багатьох випадках орган, що здійснює управління та виконавчий орган об'єднують одним поняттям – суб'єкт управління.
До основних функційуправління охороною праці належать:
– прогнозування і планування робіт, їх фінансування;
– організація та координація робіт;
– облік показників стану умов і безпеки праці;
– аналіз та оцінка стану умов і безпеки праці;
– контроль за функціонуванням СУОП;
– стимулювання діяльності з охорони праці.
Основні завдання управління охороною праці:
– навчання працівників безпечним методам праці та пропаганда питань охорони праці;
– забезпечення безпеки технологічних процесів, виробничого устаткування, будівель і споруд;
– нормалізація санітарно-гігієнічних умов праці;
– забезпечення працівників засобами колективного та індивідуального захисту;
– забезпечення оптимальних режимів праці та відпочинку;
– організація лікувально-профілактичного та санітарно-побутового обслуговування працівників;
– професійний відбір працівників з окремих професій;
– удосконалення нормативної бази підприємства з питань охорони праці.
Рис. 8.1. Структурна схема СУОП підприємства
Дата добавления: 2016-09-20; просмотров: 4873;