МРС та магнітна напруга. Закон повного струму
Аналогічно електричній напрузі при розрахунках магнітного поля використовується поняття магнітної напруги - . Магнітна напруга між двома точками магнітної лінії в однорідному полі дорівнює добутку напруженості магнітного поля на ділянку довжини магнітної лінії:
,
де - довжина магнітної лінії між двома точками, для яких визначають
напругу, м
Магнітна напруга між двома точками однорідного поля, розміщеними не на одній магнітній лінії й на відстані друг від друга:
де - проекція вектора напруженості на відрізок .
На відміну від електричної напруги магнітна залежить від обраного шляху між початковою та кінцевою точками. Магнітна напруга, яка визначена за замкненим контуром, називається намагнічуючою силою чи магніторушійною силою ( МРС ).
МРС - це властивість струму породжувати магнітне поле. Позначається - . МРС провода зі струмом чисельно дорівнює силі струму, який породжує магнітне поле:
МРС контура чи котушки зі струмом з кількістю витків чисельно дорівнює добутку сили струму на кількість витків:
МРС у симетричних полях ( наприклад, кільцева котушка ) рівномірно розміщується уздовж магнітної лінії. Частку МРС, яка приходиться на одиницю довжини магнітної лінії, характеризує напруженість магнітного поля.
Залежність між напруженістю магнітного поля та струмом встановлює закон повного струму. Повним струмом називають алгебраїчну суму струмів, які пронизують поверхню обмежену замкненим контуром. Наприклад, розглянемо контур, проведений в магнітному полі, поверхня якого пронизується двома струмами (рис.2.1). Обираємо напрямок обходу контура. Будемо вважати напрямок струму позитивним, якщо його напрямок збігається з поступальним рухом свердлика, рукоятка якого обертається в напрямку обходу контура, й негативним, коли не збігається. Тобто, І1 - позитивний, І2 - негативний. Повний струм буде:
Рисунок 2.1 - Контур, проведений в магнітному полі, поверхня якого пронизується двома струмами
Закон повного струму: МРС уздовж контура дорівнює повному струму, який пронизує поверхню обмежену цим контуром:
де n - кількість струмів, які пронизують поверхню обмежену контуром,
- напруженість магнітного поля контура, А/м
- довжина замкненого контура, м
Дата добавления: 2016-09-20; просмотров: 2168;