ІІІ. Фіксування цивільного процесу технічними засобами

 

З метою захисту прав фізичних і юридичних осіб та забезпечення контролю за об’єктивністю судового розгляду, з метою забезпечення конституційної вимоги про фіксацію судового розгляду технічними засобами (ст. 129 Конституції України) та згідно ст. 11 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” Цивільним процесуальним кодексом України передбачена повна фіксація (звукозапис) судових засідань (ст. 197 ЦПК).

Технічне фіксування судового процесу провадиться згідно з правилами, встановленими Цивільним процесуальним кодексом України та відповідною Інструкцією про порядок фіксування судового процесу технічними засобами в загальних судах України, затвердженою наказом Державної судової адміністрації України № 84 від 21 липня 2005 р. і забезпечує належне фіксування, зберігання, копіювання (дублювання) та використання інформації, яка відображає хід судового засідання (судового процесу). Технічне фіксування здійснюється за допомогою комплексів: «Реєстратор», «Тритон», «Оберіг», SPS-Femida.

Фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання або за розпорядженням головуючого інший працівник апарату суду. У разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється ( ч. 2 ст. 197 ЦПК).

Зроблений судом технічний запис є офіційним записом судового засідання. Носій інформації, на який здійснюється технічний запис судового засідання (касета, дискета тощо), є додатком до журналу судового засідання і після закінчення судового засідання приєднується до матеріалів справи (ч. 4 ст. 197 ЦПК).

Закон передбачає можливість повного або часткового відтворення, роздрукування, копіювання технічного запису судового засідання (ч. 3, 5 ст. 197 ЦПК).

Відтворення технічного запису судового засідання (демонстрація його змісту) здійснюється на вимогу особи, яка бере участь у справі, або за ініціативою суду.

Роздрукування технічного запису судового засідання (переведення інформації з носія, на який здійснювався технічний запис, в друкований вигляд) може бути здійснено за клопотанням особи, яка бере участь у справі, і розпорядженням головуючого.

Особа, яка бере участь у справі, має право отримати копію інформації з носія, на який здійснювався технічний запис судового засідання.

Роздрукування технічного запису судового засідання є оплатним і проводиться за клопотанням особи, яка бере участь у справі. Розмір плати встановлюється Кабінетом Міністрів України. Відтворення і копіювання технічного запису здійснюється безоплатно.

Разом із проведенням фіксування технічними засобами розгляд справи відображається в журналі судового засідання (ст. 198 ЦПК), який ведеться секретарем судового засідання і підписується ним невідкладно після засідання та приєднується до справи.

Журнал судового засідання – основний процесуальний документ, який засвідчує здійснення учасниками цивільного процесу певних процесуальних дій у ході судового засідання.

У журналі судового засідання зазначаються такі відомості: 1) рік, місяць, число і місце судового засідання; 2) найменування суду, який розглядає справу, прізвище та ініціали судді, секретаря судового засідання; 3) справа, що розглядається, імена (найменування) сторін та інших осіб, що беруть участь у справі; 4) порядковий номер вчинення процесуальної дії; 5) назва процесуальної дії; 6) час вчинення процесуальної дії; 7) інші відомості, визначені ЦПК (ч. 2 ст. 198 ЦПК).

Особи, які беруть участь у справі, мають право ознайомитися із технічним записом судового засідання, журналом судового засідання та протягом трьох днів з дня проголошення рішення у справі подати до суду письмові зауваження щодо неповноти або неправильності їх запису.

Головуючий розглядає зауваження щодо технічного запису судового засідання та журналу судового засідання не пізніше трьох днів з дня їх подання, про що постановляє відповідну ухвалу (наприклад, ухвала про задоволення зауважень щодо журналу судового засідання та внесення до нього змін). У разі пропуску строку подання зауважень і відсутності підстав для його поновлення головуючий залишає зауваження без розгляду, постановляючи про це ухвалу (наприклад, ухвала про залишення без розгляду зауважень щодо журналу судового засідання) (ст. 199 ЦПК).

Технічний запис і журнал судового засідання є процесуальним документом, на підставі якого суди апеляційної і касаційної інстанції перевіряють чи законний склад суду, що розглядав справу, чи не порушив суд права сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, які клопотання вони заявляли і як їх суд вирішував, якими були показання свідків, інші дії, необхідні для перевірки законності і обгрунтованості прийнятих у справі рішень та ухвал.

Про кожну окрему процесуальну дію, проведену поза судовим засіданням, складається протокол, який є процесуальним документом та у якому зазначається порядок і результат вчинення відповідної процесуальної дії. При складанні протоколу можуть застосовуватися технічні засоби (ст. 200 ЦПК). У протоколі зазначаються суть і зміст процесуальних дій, що були виконані судом, сторонами, іншими особами, які беруть участь у справі, іншими учасниками процесу в судовому засіданні під час розгляду справи чи поза засіданням, пов’язаних з розглядом справи, зокрема, оглядом доказів за їх місцезнаходженням (ст. 140 ЦПК), виконанням судових доручень щодо збирання доказів (ст. 132 ЦПК).

Протокол про окремі процесуальні дії повинен бути оформлений не пізніше наступного дня після вчинення таких процесуальних дій (процесуальної дії). Протокол приєднується до справи.

ВИСНОВКИ З третього ПИТАННЯ:

З метою захисту прав фізичних і юридичних осіб та забезпечення контролю за об’єктивністю судового розгляду та на забезпечення конституційної вимоги про фіксацію судового розгляду технічними засобами (ст. 129 Конституції України) та згідно ст. 11 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” Цивільним процесуальним кодексом України передбачена повна фіксація (звукозапис) судових засідань (ст. 197 ЦПК).

Фіксування судового засідання. З метою захисту прав фізичних і юридичних осіб та забезпечення контролю за об’єктивністю судового розгляду, з метою забезпечення конституційної вимоги про фіксацію судового розгляду технічними засобами (ст. 129 Конституції України) та згідно ст. 11 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” Цивільним процесуальним кодексом України передбачена повна фіксація (звукозапис) судових засідань (ст. 197 ЦПК).

Фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання або за розпорядженням головуючого інший працівник апарату суду. У разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Зроблений судом технічний запис є офіційним записом судового засідання. Носій інформації, на який здійснюється технічний запис судового засідання (касета, дискета тощо), є додатком до журналу судового засідання і після закінчення судового засідання приєднується до матеріалів справи.

Разом із проведенням фіксування технічними засобами розгляд справи відображається в журналі судового засідання, який ведеться секретарем судового засідання і підписується ним невідкладно після засідання та приєднується до справи. Журнал судового засіданняосновний процесуальний документ, який засвідчує здійснення учасниками цивільного процесу певних процесуальних дій у ході судового засідання.

 


висновки З ТЕМИ:

 

Судовий розгляд – це сукупність процесуальних дій суду та інших учасників процесу, метою яких є вирішення справи з метою захисту порушених чи оспорюваних прав, свобод чи інтересів заінтересованих у справі осіб. Судовий розгляд провадиться за правилами, встановленими у Цивільному процесуальному кодексі України.

Судовий розгляд як стадія цивільного процесу – це система процесуальних дій суду та інших учасників процесу, спрямованих на розгляд і вирішення цивільно-правового спору по суті.

Варто розрізняти поняття “судовий розгляд” і “судове засідання”. Ст. 158 ЦПК передбачає, що судовий розгляд відбувається в судовому засіданні з обов’язковим повідомленням осіб, які беруть участь у справі.

Розгляд та вирішення цивільної справи є змістом стадії судового розгляду, а судове засідання – процесуальною формою.

Судовий розгляд є обов’язковою стадією процесу у справі. Незалежно від того, чим закінчується справа – ухваленням рішення, постановленням ухвали про закриття провадження у справі, про зупинення провадження чи залишення заяви без розгляду – існує стадія судового розгляду, яка є центральною у цивільному процесі, тому що тільки у цій стадії справа вирішується по суті. Саме у цій стадії найбільш повно реалізуються принципи цивільного процесуального права: усності, безпосередності, гласності та відкритості, рівності всіх учасників процесу перед законом і судом, змагальності, диспозитивності та інших. На суд покладено обов’язок вживати передбачених законом заходів щодо всебічного і повного з’ясування обставин справи, дійсних взаємовідносин сторін, їх прав та обов’язків.

Значення стадії розгляду цивільних справ визначається змістом діяльності суду першої інстанції і виконуваних ним функцій – це здійснення правосуддя в цивільних справах і виконання завдань цивільного судочинства, захист прав, свобод чи інтересів фізичних і юридичних осіб, інтересів держави. У судовому розгляді особи, які беруть участь у справі, можуть активно здійснювати доказову діяльність, спрямовану на досягнення мети цивільного процесу.

 


 

 








Дата добавления: 2016-06-24; просмотров: 881;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.009 сек.