Підприємницька діяльність: сутність, функції, принципи та передумови

Підприємництво - це самостійна, ініціативна, системами на, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Підприємницька діяльність – праця індивіда, заснована на розвитку особистих чинників, розширенні знань про свої можливості, спрямована на досягнення найкращого результату в господарській діяльності, на отримання економічної вигоди і насамперед привласнення додаткового продукту.

На відміну від діяльності державних і напівдержавних підприємств, підприємництво має такі властивості:

1) значно вищий рівень економічної відособленості та господарської самостійності у виборі видів діяльності, формуванні виробничих програм, виборі постачальників і споживачів. Водночас зростає залежність від загальної ринкової кон’юктури, інформації, зовнішнього середовища;

2) поєднання орієнтації на досягнення комерційного успіху з отриманням прибутку. Прагнення максимізувати прибуток може посідати підпорядковане місце в ієрархії тактицних цілей і потреб для створення передумов досягнення стратегічного успіху;

3) підвищена майнава та особиста відповідальність за винесення рішень, їх виконання та вміння передбачити й мінімізувати ризики від проведених операцій.

Правові передумови підприємництва ґрунтуються на законодавстві, нормативних актах, розроблених у країні:

Економічні передумови підприємництва полягають у тому, що в суспільстві мають функціонувати багатосуб'єктні власники.

Політичні передумови підприємництва полягають у створенні з країні сприятливого політичного клімату для підприємництва.

Психологічні передумови підприємництва полягають у позитивній суспільній думці стосовно підприємницької діяльності, адже відсутність її стримує розвиток останньої.

Свобода підприємницької діяльності передбачає:

1. Підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом.

2. Особливості здійснення окремих видів підприємництва встановлюються законодавчими актами.

3. Перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, а також перелік видів діяльності, підприємництво в яких забороняється, встановлюються виключно законом.

4. Здійснення підприємницької діяльності забороняється органам державної влади та органам місцевого самоврядування. Підприємницька діяльність посадових і службових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування обмежується законом у випадках, передбачених частиною другою статті 64 Конституції України.

Основні функції підприємницької діяльності включають: інноваційна (творча), ресурсна, стимулююча (мотиваційна), організаційна (рис. 1.3).

 

 
 

 

 


Рис. 1.3. Функції підприємницької діяльності.

 

Принципи підприємницької діяльності:

Підприємництво здійснюється на основі:

- вільного вибору підприємцем видів підприємницької діяльності;

- самостійного формування підприємцем програми діяльності, вибору постачальників і споживачів продукції, що виробляється, залучення матеріально-технічних, фінансових та інших видів ресурсів, використання яких не обмежено законом, встановлення цін на продукцію та послуги відповідно до закону;

- вільного найму підприємцем працівників;

- комерційного розрахунку та власного комерційного ризику;

- вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом;

- самостійного здійснення підприємцем зовнішньоекономічної діяльності, використання підприємцем належної йому частки валютної виручки на свій розсуд.

 








Дата добавления: 2016-04-22; просмотров: 1412;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.