Організація охорони праці на підприємстві.
Згідно зі статтею 13 Закону України "Про охорону праці" роботодавець забезпечує організацію робіт з охорони праці на підприємстві. Для цього він:
- створює відповідні служби , у тому числі і службу з охорони праці;
- призначає посадових осіб і установлює їх обов’язки, права та відповідальність;
- організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;
- забезпечує впровадження прогресивних технологій, досягнень науки і техніки, позитивний досвід з охорони праці;
- забезпечує усунення причин, що приводять до нещасних випадків, професійних захворювань;
- забезпечує здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування нещасних випадків;
- організовує проведення аудиту охорони праці, атестації робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці та вживає заходи по усуненню небезпечних і шкідливих виробничих факторів за їх підсумками;
- затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства;
- забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг їх технічного стану;
- забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються.
Організаційну, методичну і наглядову діяльність з охорони праці, підготовку управлінських рішень та контроль за їх виконанням здійснює служба охорони праці. Її діяльністю керує безпосередньо директор (роботодавець).
Згідно зі статтею 15 Закону України "Про охорону праці" роботодавець створює службу охорони праці при кількості працюючих 50 і більше осіб відповідно до Типового Положення, що затверджується спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань нагляду за охороною праці. При кількості працюючих менше 50 осіб функції служби охорони праці можуть виконувати в порядку сумісництва особи, які мають відповідну підготовку. При кількості працюючих менше 20 осіб для виконання функцій служби охорони праці можуть залучатися сторонні спеціалісти на договірних засадах, які мають відповідну підготовку.
Служба охорони праці підпорядковується безпосередньо роботодавцю. Керівники та спеціалісти служби охорони праці за своєю посадою і заробітною платою прирівнюється до керівників і спеціалістів основних виробничо-технічних служб.
Діяльність служби охорони праці спрямована на:
- забезпечення безпеки виробничих процесів, устаткування, будівель і споруд;
- забезпечення працівників засобами індивідуального та колективного захисту;
- підготовку і підвищення кваліфікації працівників з охорони праці, пропаганди безпечних умов праці;
- вибір оптимальних режимів праці та відпочинку працівників;
- професійну підготовку виконавців для визначених видів робіт тощо.
Основні завдання служби охорони праці:
- опрацьовує ефективну цілісну систему управління охороною праці і сприяє вдосконаленню діяльності в цьому напрямку кожного структурного підрозділу, кожної посадової особи;
- розробляє разом з структурними підрозділами заходи щодо досягнення нормативів безпеки та охорони праці у виробничому середовищі;
- проводить для працівників вступний інструктаж з питань охорони праці;
- бере участь у розслідуванні нещасних випадків, професійних захворювань і аварій, у роботі комісії з питань охорони на підприємстві, розробленні положень, інструкцій з охорони праці, виявленні і усуненні неприпустимих ризиків;
- сприяє впровадженню у виробництво досягнень науки і техніки та ін.
Спеціалісти служби охорони праці у разі виявлення порушень охорони праці мають право:
- видавати керівникам структурних підрозділів підприємства обов’язкові для виконання приписи щодо усунення наявних недоліків, одержувати від них необхідні відомості, документацію і пояснення з питань охорони праці;
- вимагати відсторонення від роботи осіб, які не пройшли передбачених законодавством медичного огляду, навчання, інструктажу, перевірки знань і не мають допуску до відповідних робіт або не виконують вимог нормативно-правових актів з охорони праці;
- зупиняти роботу виробництва, дільниці, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва у разі порушень, які створюють загрозу життю або здоров’ю працюючих тощо.
Припис спеціаліста з охорони праці може скасувати лише роботодавець. Ліквідація служби охорони праці допускається тільки у разі ліквідації підприємства чи припинення використання найманої праці фізичною особою.
З метою забезпечення пропорційної участі працівників у вирішенні будь-яких питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища за рішенням трудового колективу на підприємстві може створюватися комісія з питань охорони праці.
Рішення про доцільність створення комісії, її кількісний та персональний склад, строк повноважень приймається трудовим колективом на загальних зборах (конференції), які затверджують Положення про комісію з питань охорони праці підприємства. Комісія формується на засадах рівного представництва осіб від роботодавця та трудового колективу. Члени комісії виконують свої обов’язки, як правило, на громадських засадах. Рішення комісії оформляються протоколами і мають рекомендаційний характер, впроваджуються в життя наказами роботодавця.
Соціальне значення охорони праці проявляється в зростанні продуктивності праці, збереженні трудових ресурсів і збільшенні сукупного національного продукту.
Економічне значення охорони праці оцінюється за результатами, отриманими при зміні соціальних показників шляхом впровадження заходів з покращення умов праці: підвищення продуктивності праці, зниження непродуктивних витрат часу і праці; збільшення фонду робочого часу; зниження витрат, пов'язаних з плинністю кадрів через умови праці, тощо.
Теми рефератів:
1. Охорона праці в роботах великих вчених світу.
2. Статистика нещасних і смертельних випадків в Україні та в інших країнах світу.
3. Державна політика країн світу з охорони праці.
4. Аналіз законодавчої бази країн світу з охорони праці.
Питання для самоперевірки:
1. Дайте визначення охорони праці, небезпечного і шкідливого виробничого чинника.
2. На які групи діляться небезпечні і шкідливі виробничі фактори.
3. Які закони належать до законодавчої бази з охорони праці?
4. Назвіть основні конституційні положення з охорони праці.
5. Назвіть основні розділи Закону України «Про охорону праці».
6. Назвіть основні вимоги Кодексу законів про працю.
7. Назвіть види державних нормативних актів про охорону праці і дайте їм характеристику.
8. Які організації та установи здійснюють державне управління, державний нагляд, відомчий та громадський контроль за охороною праці?
5. Якім чином роботодавець забезпечує організацію робіт з охорони праці на підприємстві?
6. Види та порядок проведення інструктажів з охорони праці.
7. Яку відповідальність несуть працівники за порушення законодавства та нормативних актів з охорони праці?
Література:
Дата добавления: 2016-04-22; просмотров: 611;