Стандартизація та сертифікація продукції.
Стандартизація та сертифікація продукції.
Під стандартизацією розуміють встановлення й застосування єдиних правил з метою впорядкування діяльності в певній галузі.
стандартизація охоплює:
1) встановлення вимог до якості готової продукції, а також сировини, матеріалів, напівфабрикатів і комплектуючих виробів;
Рис. 9.1. Петля якості
2) розвиток уніфікації та агрегатування продукції як важливої умови спеціалізації й автоматизації виробництва;
3) визначення норм, вимог і методів у галузі проектування та виготовлення продукції для забезпечення належної якості
4) формування єдиної системи показників якості продукції, методів її випробування та контролю; уніфікація вимірювань і позначень;
5) створення єдиних систем класифікації та кодування продукції, носіїв інформації, форм і методів організації виробництва
Нині існують міжнародні стандарти ІSО серії 9000, призначені для експорту в інші країни і реалізації на світовому ринку
Кожний вид товару, який підприємство хоче вигідно продати на світовому ринку, мусить бути сертифікованим, тобто мати документ що засвідчує високий рівень його якості, відповідність вимогам міжнародних стандартів ІSО серії 9000.
Сертифікат на систему якості - це документ, що видається підприємству органом по сертифікації систем якості і свідчить про відповідність системи якості вимогам нормативного документа (стандарту), а також підтверджує здатність підприємства забезпечувати і підтримувати якість своєї продукції на відповідному рівні.
Розрізняютьобов'язкову і добровільну (ринкову) сертифікацію. Обов'язкова сертифікаціяпроводиться на відповідність вимогам нормативної документації у відношенні безпеки для життя, здоров'я, майна громадян; захисту навколишнього середовища; сумісності і взаємозамінності продукції, відповідності вимогам охорони праці, а також метрологічним нормам і правилам, що забезпечують вірогідність і єдність вимірів. Обов'язкова сертифікація проводиться у регульованої законом сфері.
На початок 1999 р. в Україні обов'язкової сертифікації підлягали 32 групи продукції.
Добровільна (ринкова) сертифікація здійснюється у нерегульованій законом сфері На початку 1993 року Україна стала членом ISO та Міжнародної електротехнічної комісії - ІЕС. Це дає їй право нарівні з 90 іншими країнами світу брати участь у діяльності понад 1000 міжнародних робочих органів, технічних комітетів зі стандартизації та сертифікації й використовувати понад 12000 міжнародних стандартів.
Дата добавления: 2016-04-19; просмотров: 550;