Регуляція секреції глюкокортикоїдів
· Концентрація кортизолу змінюється протягом доби (циркадний ритм): найменша концентрація – вночі (біля 2 години ночі), набільша концентрація – вранці перед пробудженням
· Кортиколіберін утворюється у паравентрикулярних ядрах гіпоталамуса і надходить з кров’ю до аденогіпофізу, де стимулює секрецію АКТГ (вторинний внутрішньоклітинний посередник – 3,5 ц АМФ).
· АКТГ стимулює стероїдогенез у пучковій та ретикулярній зонах наднирників шляхом утворення прегнонолону з холестеролу. (вторинним посередником для АКТГ є 3,5-ц АМФ).
· АКТГ впливає на власні рецептори в аденогіпофізі, збільшуючи їх чутливість.
· Регульованим параметром є концентрація кортизолу, який шляхом зворотноого зв’язку пригнічує секрецію кортиколіберину у гіпоталамусі та АКТГ – в аденогіпофізі.
Схема регуляції секреції кортизолу:
Дія глюкокортикоїдів – кортизолу
Концентрація кортизолу в крові збільшується у відповідь на стрес, що призводить до реакції неспецифічної адаптації організму, яке полягає у таких змінах:
а) Стимуляції глюконеогенезушляхом:
· Збільшення катаболізму білків та зменшення їх синтезу завдяки транспортуванню амінокислот до печінки, де здійснюється глюконеогенез.
· Зменшення утилізації глюкози та чутливості жирової тканини до інсуліну.
· Збільшення ліполізу, завдяки чому більше гліцеролу транспортується до печінки, де здійснюється глюконеогенез.
б) Протизапальної дії шляхом:
· Індукції синтезу ліпокортину, який пригнічує фосфоліпазу А2, завдяки чому пригнічується утворення арахідонової кислоти з фосфоліпідів мембран – попередника простагландинів та лейкотрієнів, які приймають участь у реакціях запалення.
· Пригнічення утворення ІЛ-2 і, тим самим, пригнічення проліферації лімфоцитів, що використовується в клінічній практиці для попередження реакцій відторгнення при трансплантації.
· Пригнічення виходу гістаміну та серотоніну з опасистих клітин і тромбоцитів
в) підтримання чутливості гладких м’язів судин до катехоламінів.
Дата добавления: 2016-04-19; просмотров: 1032;