Пряме та зворотне виведення
Пряме виведення на основі правил передбачає аналіз:
1) усіх наслідків з фактів;
2) наслідків з наслідків і т.д.
Процес продовжується, поки не буде встановлено істинність або хибність запиту користувача.
Нехай є продукція А→В та В→С; користувач оголосив про істинність факту А і спитав про істинність факту С. Ланцюг прямого виведення матиме вигляд: з А виводиться В, з В виводиться С, отже С- істинне. При прямому виведенні перебирається багато безперспективних продукцій.
При зворотному виведенні логічний блок починає роботу з запиту користувача, тобто з твердження, яке перевіряється. Розглядається одне з правил, на основі яких можна вивести дане твердження, після чого перевіряється істинність лівої частини цього правила. Процес повторюється, поки не дійде до фактів, які вважаються істинними.
7.5.5. Типові дисципліни виконання продукцій
Продукції поділяються на детерміновані й не детерміновані. У детермінованих продукціях при виконанні лівої частини завжди виконується й права. У не детермінованих продукціях права частина при виконанні лівої виконується з певною ймовірністю.
Є два режими керування виконанням продукцій:
1. режим негайного виконання (виконується перша вірна продукція);
2. режим формування конфліктного набору або „фронту готових продукцій” (списку продукцій, готових до виконання). Далі відбувається вибір однієї продукції зі списку.
Якщо ядра продукцій є імплікаціями, то продукцій на система є чисто декларативною і особливих проблем не виникає. Взаємний вплив між продукціями відсутній, тобто порядок виконання продукцій вливає тільки на час роботи системи. Якщо ж ядра продукцій є процедурами, то в результаті виконання однієї продукції може змінитися стан іншої продукції.
7.5.6. Основні стратегії вирішення конфліктів у продукцій них системах
Для повного аналізу дій системи потрібно перебрати всі можливі варіанти її роботи. Це вимагає експоненційного зростання об’ємів обчислень при збільшенні числа продукцій, тому стратегій вирішення конфліктів зводяться до зменшення кількості варіантів перебору і по суті є евристичними. Розглянемо деякі з них:
1. Принцип „стосу книг”. Ґрунтується на ідеї, що найкориснішою є та продукція, яка використовується найчастіше (у стосі книг зверху звичайно опиняються книги, що користуються найбільшим попитом). Стратегія є ефективною, якщо продукції відносно незалежні між собою.
2. Принцип найдовшої умови. З фронту готових продукцій та, для якої справедлива найдовша умова (вважається, що спеціалізовані правила корисніші за загальні).
3. Принцип метапродукцій. Ґрунтується на введенні до системи мета продукцій, тобто правил використання продукцій. Типовими мета продукціями є правила, що визначають дії при надходженні до фронту готових продукцій нових.
4. Принцип „класної дошки”. Конфлікти вирішуються на основі обміну інформацією з використанням класної дошки.
5. Принцип вибору за пріоритетом (важливістю). Пріоритети продукцій можуть бути різними для різних ситуацій, тобто статичними і динамічними.
Дата добавления: 2016-04-19; просмотров: 670;