Пряме галогенування алканів.

ГАЛОГЕНОПОХІДНІ ВУГЛЕВОДНІВ

Галогенопохідними називаються сполуки, одержані в результаті заміщення одного або декількох атомів водню в молекулах вуглеводнів на атоми галогенів (F, Cl, Br, I). В основу класифікації галогенопохідних покладений поділ їх на моногалогенопохідні та полігалогенопохідні. В свою чергу, кожна з цих груп, в залежності від типу вуглеводню, поділяється на насичені, ненасичені, ароматичні тощо галогенопохідні.

МОНОГАЛОГЕНОПОХІДНІ НАСИЧЕНИХ ВУГЛЕВОДНІВ (алкілгалогеніди)

Загальна формула насичених моногалогенопохідних СnН2n+1Hal. Атом галогену може знаходитися при первинному, вторинному або третинному атомі вуглецю. Тому розрізняють первинні, вторинні і третинні галогенопохідні.

НОМЕНКЛАТУРА та ІЗОМЕРІЯ

Щоб назвати галогенопохідне за замісниковою номенклатурою IUPAC до назви вуглеводню, що відповідає головному ланцюгу додають префікс фторо-, хлоро-, бромо-, йодо- з позначенням положення галогену в головному ланцюзі. За радикало-функціональною номенклатурою назва утворюється додаванням до назви алкільного залишку назви галогеніданіону (фторид, хлорид тощо, табл.1).

Атоми вуглецю в головному ланцюзі нумерують таким чином, щоб менший локант отримав замісник, який у назві буде першим за алфавітом.

Таблиця 1

Назва моногалогенопохідних алканів

 

Формула Номенклатура IUPAC
Замісникова Радикало-функціональна
Хлорометан Метилхлорид
Хлоретан Етилхлорид
1-Бромопропан Пропілбромід
2-Метил-1-фторопропан Ізобутилфторид
2-Йодо-2-метилпропан Третинний бутилйодид або трет-бутилйодид
2-Метил-4-хлоропентан  
2-Бромо-4-метилпентан  

Для насичених алкілгалогенідів характерна ізомерія вуглецевого скелету та ізомерія положення атома галогену. Крім того, для деяких з них характерна оптична ізомерія.

СПОСОБИ ОДЕРЖАННЯ

Галогенопохідні алканів одержують прямим галогенуванням алканів, приєднанням галогеноводнів до алкенів і шляхом заміщення функціональних груп на галогени.

Пряме галогенування алканів.

Найлегше заміщується водневий атом при третинному атомі вуглецю, важче – при вториннму і ще важче - при первинному (див.стор. ).

2. Приєднання галогеноводнів до алкенів (див.стор ).








Дата добавления: 2016-02-11; просмотров: 1679;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.