Причини існування й сутність зустрічної торгівлі

 

Економічна ситуація, що склалася в Україні на початку 1990-х років, обумовлювалася цілим рядом негативних факторів; це насамперед неконвертованість гривні, дефіцит валютних коштів, загальна розбалансованість фінансів. За таких умов велике значення для розвитку зовнішньоекономічних зв'язків між країнами має зустрічна торгівля. Операції зустрічної торгівлі - це операції, при яких закупівля продукції супроводжується зворотними постачаннями товарів з метою досягнення експортно-імпортного балансу.

Як свідчить світова практика, зустрічна торгівля, тобто погоджування продажу з купівлею і навпаки, не обмежується лише сферою міжнародної торгівлі. Вона використовується й в угодах внутрішньої торгівлі, особливо в період значного дефіциту фінансових засобів на ринку чи коли, загострюється проблема неплатежів.

Зустрічна торгівля як форма міжнародних торгових зв'язків виникла в 60-і року в торгівлі між Сходом і Заходом. Потім вона поширилася й на інші регіони світової торгівлі (Північ - Південь), а нині широко практикується й у відносинах промислово розвинутих країн Заходу.

За оцінками ГАТТ, частка зустрічної торгівлі складає 8-10% загального обсягу світової торгівлі.

Частка угод зустрічної торгівлі в торгівлі між фірмами Сходу і Заходу перевищує її частку в загальному обсязі світової торгівлі і складає 15-20%.

Основним фактором, що стимулює збільшення угод зустрічної торгівлі, є особливості сучасної світової фінансово-платіжної ситуації, що характеризується структурним недоліком іноземної валюти в цілому ряді країн. Але необхідно враховувати й інші фактори. Це, насамперед:

1.Завищення курсу місцевої валюти, через що штучно завищені імпортні ціни повинні компенсуватися високими експортними цінами.

2.Необхідність приховування реальних експортних цін за умов обмеження міжнародної конкуренції картельними угодами. Як приклад можна навести експорт нафти на бартерній основі фірмами деяких країн-членів ОПЕК, що зобов'язані при комерційному продажі дотримувати загального в рамках даної організації рівня цін.

3.Можливість використання зустрічної торгівлі як засобу сприяння маркетингу, тобто активному просуванню нераціональних товарів на світовий ринок. Це має значення для фірм тих країн, які вважають, що маркетингова діяльність коштує занадто чи є занадто складною.

4.Для недостатньо платоспроможних країн погашення заборгованості з імпорту товарами вважається менш ризикованим, ніж погашення готівкою.

5.Завдяки кращій керованості зустрічна торгівля, як правило, полегшує країнам середнє і довгострокове планування. Крім цього, зустрічна торгівля ґрунтується на факторах, що мають більш локальний характер, тобто, пов’язані зі специфікою конкретних товарів, країн і регіонів, що визначає динаміку і сферу операцій зустрічної торгівлі.

Зустрічна торгівля охоплює широкий діапазон форм зовнішньоторговельних угод, які можна класифікувати за трьома групами:

• операції натурального обміну;

• операції, що передбачають участь продавця в реалізації товарів, запропонованих покупцем;

• операції в рамках промислового співробітництва.

 








Дата добавления: 2016-02-16; просмотров: 1680;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.