Класифікація виноградного вина та оцінка його якості.
Українські вина за органолептичними, фізико-хімічними та іншими властивостями повинні відповідати вимогам ДСТУ 4806:2007. При цьому під кондиціями розуміють об’ємну частку етилового спирту, % об. і масову концентрацію цукрів в перерахунку на інвертний (г/дм3). Також до вимог стандартів відноситься концентрація титрованих кислот у перерахунок на винну, г/дм3.
Всі виноградні вина поділяються залежно від кольору, призначення, сорту винограду, походження, строку витримки, технології і ін.
1. За кольором:
біле – від світло солом’яного до янтарного;
рожеве – від блідо-рожевого до світло рубінового;
червоне – від рубіново-червоного до червоного з коричневим відтінком;
жовте – від темно-жовтого до кольору заварки міцного чаю.
Білі вина з віком жовтіють та набувають темних тонів, червоні навпаки
світлішають, блідніють, їх барвні речовини випадають в осад, а вишнево-
малинові тони переходять у цеглинно-червоні. Дуже старі вина розрізнити за
кольором дуже важко.
2. За вмістом цукру, г/дм3:
сухі – до 3;
напівсухі – 5-30;
напівсолодкі – 30-80;
десертні – 160-200;
лікерні – більше 200.
3. За об’ємною часткою спирту (міцністю), %:
столові – 9-14;
десерті – 13-17;
міцні – 17-20.
4. За віком:
молоді – недавно приготовлені;
ординарні;
витримані – декілька років;
колекційні;
старі (архівні).
5. За якістю:
марочні – витримані вина протягом 1,5-4 років вина. Марочні вина, якi до-
датково витримують у пляшках не менше трьох років, називаються колекцій-
ними;
ординарні – вина, що випускаються без витримки, але не раніше, ніж через
три місяці після переробки винограду;
міцні вина – одержані шляхом неповного зброджування соку i зупинки
бродіння додаванням ректифікованого спирту (Херес, Мадера, Портвейн, Марсала). В міцних винах спирту природного бродіння повинно бути не менше 4,2 % об.;
десертні – в них спирту природного бродіння повинно бути не менше
1,2 % об.;
Серед них найбільш відомими є наступні:
Токай – із виноматеріалів, які вироблені методом не повного бродіння сусла, після настоювання м’язги високоцукристого винограду, iз зупинкою бродіння додаванням етилового спирту;
Мускат – із виноматеріалів, які вироблені неповним зброджуванням
сусла iз мускатних сортів після настоювання чи пiдброджування м’язги, із зу-пинкою бродіння додаванням етилового спирту з кондиціями: спирт 13-16 %
об. і цукор 20-23 %;
Малага – із виноматеріалів, які виготовлені методом купажуванням
цукровмісних матеріалів i кріплених виноматеріалів з увареним карамелізованим суслом та з наступним корегуванням складу, подальшою витримкою та обробкою;
Кагор – із виноматеріалів, що вироблені неповним зброджуванням
м’язги чи сусла отриманого з мезги районованих технічних сортів, попередньо витриманої при температурі 60-80о С, із зупинкою бродіння шляхом додавання етилового спирту з кондиціями: спирт 16 % об. і цукор 16-19%;
ароматизовані вина – вина виноградного походження, в т.ч. вермути,
отримані шляхом змішування сухих або кріплених виноматеріалів, спиртових рослинних екстрактів, спирту етилового ректифікованого та цукру;
вина насичені СО2 – одержують при бродінні у герметичному посуді під тиском (ігристе, шампанське) i штучним насиченням способом сатурації (шипучі вина).
Згідно класифікації виноградних вин їх поділяють на тихі та насичені СО2.
До тихих вин відносяться столові (сухі, напівсухі, напівсолодкі) та кріплені (міцні та десертні). Вина насичені СО2 поділяють на шампанське України, ігристе та шипуче.
До сухих вин відносять ті вина, у яких немає цукру, тому що він вибродив повністю («насухо»). У цьому розумінні називають сухими і деякі види іншої групи вин, наприклад, ігристих (шампанських), хоча в даному вині (окремих марках) є до 3 г/дм3 цукру, і міцні, наприклад, сухий Херес, суха Мадера, що мають також до 3 г/дм3 цукру.
Столові вина розділяють за кольором на червоні, рожеві і білі, а за об’ємною часткою спирту: на легкі – 9-10, середні – 10,6-12 і важкі – 12,1-14,5 % об. спирту.
Група міцних вин (Портвейн, Мадера, Херес, Марсала) характеризується значним вмістом спирту, тому їх і називаються міцними.
Портвейни, як і столові вина, за кольором розділяють на білі, рожеві і червоні. Мадера і Херес бувають тільки білого кольору. Міцні вина мають кондиції: від 25 до 120 г/дм3 цукру і від 17 до 20 % об. спирту.
Напівдесертні вина, як говорить сама назва, займають за своїм хімічним складом проміжне положення між міцними і десертними винами: вміст спирту і цукру в них коливається відповідно від 12 до 16 % об. та від 4 до 12 %. Їх випускають двох кольорів: білого і червоного.
Десертні вина характеризуються значним вмістом цукру. На противагу міцним, у десертних вин, насамперед відчувається солодкість, а потім вже алкоголь. У хороших витриманих з великою цукристістю десертних винах алкоголь майже не відчувається.
Десертні вина бувають білими, рожевими і червоними. Вміст алкоголю коливається в них від 12 до 17 % об., цукру від 160 до 300 г/дм3. При цьому у більшості випадків вміст спирту збільшується по мірі зменшення концентраціїцукру. Десертні вина в Криму випускають у великій різноманітності: Мускат білий, Мускат рожевий, Мускат чорний, Токай, Піно-грі, Кокур тощо.
Група ігристих вин характеризується значним вмістом діоксиду вуглецю, що знаходиться в пляшці під тиском 3-4 МПа. Цей газ, виділяючись з вина, викликає гру в келиху, від чого такі вина називають ігристими. Їх виробляють шляхом вторинного бродіння пляшковим або резервуарним способом, внаслідок якого утворюється діоксид вуглецю ендогенного походження.
Колір ігристих вин – білий, рожевий, червоний. Шампанське України відрізняється від ігристого кольором. Вино тільки біле, виробляється із суворо обмежених сортів винограду (Аліготе, Піно, Шардане), яке має спіртуозність не нижче 10,5 % об.
За кондиціями ігристе вино поділяють на екстра брют до 6, брют 15, екстра сухе – 16-19, сухе – 20-30, напівсухе – 35-45, напівсолодке – 55-65 і солодке – не менше 75 г/дм3 цукру і спіртуозність 10,5-12,5 % об. Об’ємна частка спирту в ігристих винах буває 11-13,5%.
Шипучі вина одержали таку назву від своєї властивості шипіти при наповненні келиха, при цьому це шипіння швидко припиняється, тому що діоксид вуглецю видаляється. Діоксид вуглецю у шипуче вино вводять штучним шляхом, тому їх ще називають газованими або іскристими винами. Вміст цукру в них звичайно буває від 50 до 100 г/дм3, спирту – від 9,5 до 14% об.
Ароматизовані вина, як вказує сама назва, відрізняються вмістом в них
ароматичних речовин не виноградного походження. Ароматизацію здійснюють за допомогою різних трав та пряностей рослинного походження: полину, материнки, меліси, м’яти та ін. Ароматичні вина містять від 16 до 20 % об. спирту і від 40 до 160 г/дм3 цукру.
Дата добавления: 2016-04-02; просмотров: 2249;