Економічний закон зростання потреб

Безперервний економічний і духовний прогрес суспільства неминуче зумовлює як кількісне, так і якісне зростання потреб.

Виникнення нових потреб супроводжується постійним урізно­манітненням, примноженням, збагаченням та ускладненням їхньої структури. Прагнення задовольнити зростаючі потреби є спонукальним мотивом удосконалення економічної діяль­ності, нарощування виробництва економічних благ та поліп­шення їхніх якісних характеристик. Однак зростання та розви­ток потреб завжди випереджає можливості виробництва і не збігається з рівнем фактичного споживання. У цьому виявляєть­ся авангардна роль потреб, що знайшла відображення в еконо­мічному законі зростання потреб.

Всезагальний економічний закон зростання потреб відображає внутрішньо необхідні, суттєві й сталі зв'язки між виробництвом і споживанням, потребами та існуючи­ми можливостями їхнього задоволення. Відповідно до цьо­го закону безперервний розвиток потреб є рушійною силою економічного та духовного прогресу людства, що, у свою чергу, стимулює появу все нових і нових потреб.

Складний механізм взаємодії потреб і виробництва забезпе­чує безперервність суспільного відтворення. Особли­вості вияву економічного закону зростання потреб за сучасних умов пов'язані з гуманізацією соціально-економічного розвит­ку як визначальною ознакою формування постіндустріального суспільства. Удосконалення структури потреб відображає про­цес розвитку людської особистості та сприяє переходу:

— від домінування матеріальних до пріоритетного розвитку духовних потреб, пов'язаних із творчістю, пізнанням, самовдосконаленням;

— від масового виробництва та споживання до індивідуалізації потреб та засобів їхнього задоволення;

— від прагнення безперервного нарощування обсягів споживання до розумного самообмеження;

— від речової структури споживання до переважання у ній послуг.

Рис 3. Взаємовплив потреб і виробництва

 

Виявлення шляхів ефективного використання обмежених ресурсів з метою максимально можливого задоволення безмеж­них потреб пов'язане з постійною оцінкою та вибором альтернативних варіантів розвитку господарської діяльності. Виявлен­ня потреб споживачів і вміння задовольнити ці потреби одно­часно з вирішенням завдань раціонального використання обме­жених ресурсів стає вирішальною передумовою успіху підприєм­ницької діяльності. Сучасний бізнес не можливий без оволодін­ня вичерпною інформацією стосовно якісних параметрів, обсягу та динаміки потреб, їхнього прогнозування, а також актив­ного впливу на формування обсягів і структури споживання.

 








Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 1036;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.