Зародження економічних знань та стан їх розвитку.

„Економіка” - це мистецтво ведення домашнього господарства. Вперше цей термін ввів в обіг Аристотель (III ст. до Р.Х). Термін „політекономія” ввів у 1615 р. французький економіст Антуан Монкретьєн у праці „Трактат політичної економії”.

У сучасних умовах поняття економіка застосовують у чотирьох значеннях:

1) народне господарство певної країни, групи країн або всього світу;

2) сфера господарської діяльності людини, у якій створюються, розподіляються і споживаються життєві блага;

3) економічна наука, що вивчає різноманітні економічні явища і процеси, які відбуваються в суспільстві;

4) сукупність економічних відносин між людьми у сфері виробництва, розподілу, обміну і споживання матеріальних благ і послуг.

Економічна теорія як наука почала формуватися тільки в ХVІІ-ХVІІІ ст . з розвитком капіталістичних відносин.

Етапи становлення економічної науки:

1-й етап-Вчення меркантилістів XVI-XVII ст. (Західна Європа).

Засновники: Т. Мен, Д. Юм (Англія), А. Монкретьєн (Франція), Серра (Італія). Менкартилізм (від італ. Merkante – купець) – економічне вчення епохи первісного нагромадження капіталу, що виникло в останній третині XV ст. і відображало інтереси торгової буржуазії. Основним джерелом багатства вважалася сфера обігу, зовнішня торгівля, а саме багатство ототожнювалося з накопиченням металевих грошей (золотих і срібних).

ІІ-й етап – фізіократи (XVII -XVIII ст.)

Фізіократи (від грец. φύσιζ — природа і χράτοζ — влада, тобто влада природи) — представники одного з напрямів класичної політичної економії, що виник у Франції в сере­дині XVIII ст. як реакція на меркантилізм. Засновник цього напряму — Ф. Кене, видатні представники — А.-Р.-Ж. Тюрго, П. С. Дюпон де Немур, В. Р. Мірабо. Крім Франції, теорію фізіократів розробляли також в Італії, Англії, Німеччині, Швеції, Польщі та інших країнах. Фізіократи критикували меркантилізм і вважали, що увага держави має бути зосереджена на створенні багатства із «утворів землі». Заслуга фізіок­ратів полягає у тому, що вони перенесли дослідження про походження прибутку зі сфери обігу в сферу виробництва. Однак вони обмежили виробництво тільки галуззю землеробства.

Великим досягненням Ф. Кене було розроблення «Еко­номічної таблиці» — першої спроби кількісного макроекономічного аналізу натуральних і грошових потоків матері­альних цінностей у народному господарстві країни. В ціло­му вчення фізіократів було прогресивним для свого часу і відіграло значну роль у розвитку економічної науки. Деякі їхні ідеї зберігають своє значення і сьогодні: необхідність економічної свободи виробників і ринку, пріоритетна роль сільського господарства як основа економічного розвитку, секторний і галузевий аналізи суспільного продукту та його частин.

III –й етап: Класична політекономія - (XVIII ст. - XIX ст.)

Англійська класична політична економія виникла у другій половині XVII ст. на мануфактурній стадії капіталізму, її ос­новоположниками були У. Петті, А. Сміт, Д. Рікардо.

Головна праця У. Петті — «Трактат про податки та збо­ри» (1662). Вершиною розвитку класичної політичної еко­номії є твори А. Сміта «Дослідження про природу і причини багатства народів» (1776) і Д. Рікардо «Початки політичної економії та оподаткування» (1817). Предметом економічної науки у класиків було виробництво матеріальних благ у всіх його галузях.

Досягнення англійської класичної політичної економії полягає в тому, що вона дала перше наукове визначення про­цесу функціонування капіталістичної системи господарства на стадії вільної конкуренції; обґрунтувала головний прин­цип розвитку цієї системи — обмеження втручання держави в економіку; розкрила механізм ринкового саморегулюван­ня на основі вільних цін, що формувалися під впливом по­питу і пропозиції («невидима рука» Сміта).

Видатною заслугою класиків є те, що вони створили і обґрунтували трудову теорію вартості, виступали за обмежен­ня втручання держави в економіку, за свободу торгівлі. Вчен­ня класиків містило низку важливих ідей про розвиток економічних систем. Це, наприклад, уявлення про суспільство як про живий організм (У. Петті), про здоровий та хворий стан суспільства (Ф. Кене), про первісне та сучасне суспіль­ство (А. Сміт), про динаміку прибутків у буржуазному суспільстві (Д. Рікардо). В цілому класична школа політич­ної економії мала великий вплив на всю майбутню економіч­ну думку. Вона була головним джерелом економічної теорії марксизму.

ІV-й етап - Марксистський напрямок політекономії (політична економія праці) і маржиналізм (XIX – XX ст.).

Засновники К. Маркс (1818-1883) та Ф. Енгельс (1820-1895) дослідили систему законів капіталістичного суспільства з позицій робітничого класу, зробили аналіз розвитку форм вартості, запропонували свої концепції додаткової вартості, грошей, продуктивності праці, відтворення, економічних криз, земельної ренти, поставили на науковий ґрунт соціалістичну ідею, для пізнання економічних процесів застосували метод матеріалістичної діалектики, становлення нового суспільства пов'язали з вищим розвитком матеріального виробництва, демократії й особистості.

У своїй фундаментальній праці «Капітал» (4 томи) К. Маркс розробив теорію додаткової вартості, згідно з якою обґрунтував непримиримість класової боротьби між капіталістами і найманими робітниками та необхідність соціальної рево­люції і встановлення диктатури пролетаріату для побудови соціалізму.

Класики марксизму розробили загальнотеоретичну модель суспільного розвитку.

Маржиналізм (від англ. marginal — граничний) — теорія, яка пояснює економічні процеси і явища, на основі універсаль­ної концепції використання граничних, крайніх ("max" чи "min") величин, які характеризують не внутрішню сутність са­мих явищ, а їхню зміну у зв'язку зі зміною інших явищ. Дослі­дження маржиналістів ґрунтуються на таких категоріях, як "гранична корисність", "гранична продуктивність", "граничні витрати" і т. ін. Маржиналізм використовує кількісний аналіз, економіко-математичні методи і моделі, в основі яких лежать суб'єктивно-психологічні оцінки економічних процесів і явищ індивідом. Представники маржиналізму — К. Менгер, Ф. Візер, У. Джевонс, Л. Вальрас.

У сучасній західній економічній науці існують різні напря­ми, течії, школи, типологія яких відрізняється як за методами аналізу, так і за розумінням предмета й мети дослідження. Кон­цептуально відрізняються і підходи до вирішення економічних проблем. Однак цей поділ значною мірою умовний, тому всю сукупність сучасних течій і шкіл можна згрупувати у такі чо­тири основні напрями: неокласицизм, кейнсіанство, інститу­ціоналізм, неокласичний синтез. Основні напрями сучасної економічної теорії показано на рис. 1.

Рис. 1. Основні напрями сучасної економічної теорії

 

Неокласицизм. Досліджує та розвиває ідеї класичної політ­економії з урахуванням сучасних умов. Заперечує необхідність втручання держави в економіку, розглядає ринок як саморегу­льовану економічну систему, здатну самостійно встановити не­обхідну рівновагу між сукупним попитом і сукупною пропозицією. Засновники теорії—А. Маршалл і А. Пігу. Послідовники — Л. Мізес, Ф. Хайєк, М. Фрідмен, А. Лаффер, Дж. Гілдер, Ф. Кейган та ін.

Неокласичний напрям охоплює багато різних концепцій і шкіл: монетаризм, теорію економіки пропозиції, теорію раціо­нальних очікувань та ін. Особливою популярністю користуєть­ся концепція монетаризму, визнаним теоретиком якої є амери­канський економіст Мілтон Фрідмен. Прихильники монетаризму: Ф. Найт, Дж. Стиглер, Ф. Кейган, А. Голдмен.

Монетаризм — сучасна економічна теорія, згідно з якою гроші та грошову систему розглядають як вирішальний фак­тор зростання валового національного продукту і головну причину інфляції, а грошово-кредитну політику — як найважливіший інструмент здійснення економічної політики держави. Сучасний монетаризм виник у середині 50-х років XX ст. у США. Його засновник — професор економіки Чи­казького університету М. Фрідмен. Основні положення вик­ладено у збірнику «Дослідження у галузі кількісної теорії грошей» (1956). Теоретичними засадами сучасного монетаризму є ідеї представників раннього меркантилізму, які про­голошували гроші (у XV— XVI ст. — золото і срібло) єдиною формою багатства, а державне регулювання зводили до за­ходів щодо надходження їх у країну.

Ґрунтуючись на кількісній теорії грошей, монетаризм виступає проти активного і широкомасштабного державного регулювання економіки і надає вирішального значення об­меженню темпів приросту грошової маси на рівні 3 — 5 %. На думку М. Фрідмена, втручання держави в економіку по­рушує сталість ринкового механізму і принцип вільного ціноутворення. Монетаристські рекомендації є найпрості­шими серед численних сучасних методів регулювання еко­номіки і водночас антигуманними, оскільки спрямовані на скорочення соціальних витрат держави. Ці рекомендації взяли на озброєння експерти Міжнародного валютного фон­ду, їх значною мірою враховано у програмах економічного розвитку України, розроблених керівниками Національно­го банку України та окремими урядами в 90-х роках під егі­дою цієї міжнародної організації з метою отримання кре­дитів.

Кейнсіанство — одна з провідних сучасних теорій, на про­тивагу неокласикам, обґрунтовує об'єктивну необхідність ак­тивного втручання держави в регулювання ринкової економіки шляхом стимулювання сукупного попиту й інвестицій через проведення певної кредитно-бюджетної політики. Засновником теорії є видатний англійський економіст Дж.М. Кейнс. Кейнсіанство виникло в 30-х роках XX ст. як відповідь на потреби подолання Великої депресії (1929—1933рр.), яка поставила еко­номічну систему капіталізму на межу повної катастрофи. Ідеї Дж.М. Кейнса, викладені в його головній праці "Загальна тео­рія зайнятості, процента і грошей" (1936), широко застосовува­лися провідними країнами світу в практиці регулювання ринко­вої економіки, що дало їм змогу відносно швидко подолати кри­зові явища, досягти стабільних темпів економічного зростання і динамічної рівноваги.

Прихильники і послідовники Кейнса (Дж. Робінсон, П. Сраффа, А. Хансен, Н. Калдор, Р. Лукас та ін.) виступають за активну участь держави у структурній перебудові економіки, визнають за необхідне запровадження антикризового та антициклічного регу­лювання, перерозподілу доходів, збільшення соціальних виплат.

Інституціоналізм, або інституціонально-соціологічний напрям, представниками якого є Т. Веблен, Дж. Коммонс, У. Мітчелл, Дж. Гелбрейт, Я. Тінберген, Г. Мюрдаль та ін., роз­глядають економіку як систему, в якій відносини між господа­рюючими суб'єктами складаються під впливом як економічних, так і правових, політичних, соціологічних і соціально-психоло­гічних факторів. Об'єктами вивчення для них є "інститути", під якими вони розуміють державу, корпорації, профспілки, а також правові, морально-етичні норми, звичаї, менталітет, інстинкти людей і т. ін.

Неокласичний синтез — узагальнююча концепція, пред­ставники якої (Д. Хікс, Дж. Б'юкенен, П. Самуельсон, Л. Клейн та ін.) обґрунтовують принцип поєднання ринкового і держав­ного регулювання економічних процесів, наголошують на необ­хідності руху до змішаної економіки. Дотримуються принципу раціонального синтезу неокласичного і кейнсіанського напрямів економічної теорії.

Неолібералізм — концепція, в основу якої покладено ви­могу невтручання держави в економіку. Суть теоретичних положень неолібералізму полягає в тому, що він визначає і наголошує на існуванні очевидного зв'язку між індивідуаль­ною свободою, приватною власністю та економічною ефек­тивністю суспільства. Головними теоретиками лібералізму XX ст. є Л. Мізес і Ф. Хайєк.

Розвиток економічної думки в Україні. Економічна думка в Україні бере початок із суспільно-економічних поглядів Київської Русі, з таких пам'яток, як «Русь­ка правда» Ярослава (XI ст.), «Повчання» Володимира Мономаха (XII ст), «Слово о полку Игоревім» (XII ст.), літопису «Повість временних літ» (кінець XI — початок XII ст.), «Киї­вський літопис» (XII ст.), «Галицько-Волинський літопис» (XII — XIII ст.), «Моління Даниїла Заточника» (XIII ст.). Ці тво­ри містять окремі елементи суспільно-економічної думки, що відображають ідеологію пануючого класу феодалів, його на­магання зміцнити феодальний лад та обґрунтувати прагнен­ня давньоруської держави відігравати самостійну роль у міжнародному житті.

У 50 — 60-х роках XIX ст. виникає революційно-демократична течія економічної думки, видатним представником якої в Україні був Т. Г. Шевченко. У своїх творах він рішуче осудив кріпосництво, панщину і закликав народ до боротьби проти феодального гніту, за створення нового суспільства, «сім'ї вольної, нової».

У середині XIX ст. панівним напрямом в економічній думці України була класична політична економія. Найвідоміші пред­ставники класичної школи в Україні — професор Харківсь­кого університету Т. Ф. Степанов (1795—1847), професори Київ­ського університету І. В. Вернадський (1821 —1884), М. X. Бунге (1823 —1895), професор Новоросійського (нині Одеський) уні­верситету М. М. Вольський (1834 — 1876). Вони були лідерами економічної науки в Російській імперії. Наприклад, Т. Ф. Степанов склав перший підручник з політичної економії, за яким навчалися не лише студенти Харківського і Київського, а й Московського та Петербурзького університетів.

З початку 80-х років ідейною течією в Україні стає мар­ксизм. Значну роль у поширенні марксизму в Україні відіграли твори М. І. Зібера, Г. І. Петровського, Е. І. Квірінга, О. Г. Шліхтера, М. О. Скрипника, В. Я.Чубаря та інш. В останнє десятиріччя XIX — перші 20 років XX ст. сфор­мувалася українська школа неокласичного напряму, найвідомішими представниками якої були Р. М. Орженцький, Д. І. Піхно, О. Д. Бішмович, Є. Є. Слуцький. Зокрема, Є. Є. Слуцький започаткував теорію поведінки споживача, опублікував­ши в італійському економічному журналі працю «До теорії збалансованого бюджету споживача» (1915), в якій поєднав аналіз функції корисності з грошовими доходами і спожив­чим бюджетом. У цей же період значно вплинув на розви­ток економічної думки М. І. Туган-Барановський (1865 — 1919) — видатний економіст, організатор науки, педагог. У своїх дослідженнях він розробляв проблеми ринків, промис­лових криз, розподілу, розвитку капіталізму, соціалізму, кооперації тощо.

У радянський період значним внеском у розвиток еко­номічної теорії були твори П. М. Першина, Л. І. Кухаренко, А. А. Чухна, А. К. Покритана та ін.

Головними центрами економічної науки в Україні є Інсти­тут економіки НАН України, Інститут економіки промисло­вості НАН України, Інститут аграрної економіки УААН, Інститут регіональних досліджень НАН України, Інститут економіко-правових досліджень НАН України, Рада з вивчен­ня продуктивних сил України. Економічні дослідження про­водяться також в економічних секторах, лабораторіях, інших підрозділах неекономічних науково-дослідних установ та на економічних кафедрах вузів України.

Об’єктом економічної теорії є економіка в цілому на мікро-, макро- та глобальному рівнях.

Економіка характеризується:

1) економічними продуктивними відносинами;

2) продуктивними силами (факторами виробництва).

На мікрорівні суб’єктами економіки є домогосподарства, фірми (підприємства), окремі галузі й підсистеми національної економіки (агропромисловий, торгівельно-промисловий комплекси, тощо).

Саме вони є основною ланкою економіки.

Макрорівень охоплює господарство цілої країни, тобто національну економіку.

Мегарівень (глобальний) - міждержавні економічні об'єднання та світове господарство.

Економічну діяльність здійснюють не просто члени суспільства, а економічні агенти, до яких відносяться рядові працівники у всіх сферах національного господарства, менеджери, банкіри, власники будинків і квартир, акцій і облігацій, земельних ділянок, фермери, генеральні директори підприємств і т.д. Усі вони можуть приймати необхідні рішення в рамках своєї господарської компетенції і реалізовувати їх різними методами і засобами.








Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 2315;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.01 сек.