Поняття, класифікація та оцінка нематеріальних активів
Нематеріальний актив визнається активом, якщо буде виконано відповідні умови, визначені в п. 1 р. 2 НП(С)БО.
По-перше, такий актив має бути ідентифікований або він може бути виділений чи відокремлений від інших активів.
По-друге, повинні виконуватись такі умови: існує ймовірність отримання майбутніх економічних вигід, пов'язаних з його використанням, та/або він має потенціал корисності та його вартість може бути достовірно визначено.
Якщо ж актив не відповідає вказаним умовам, то витрати, пов'язані з його придбанням (створенням), визнаються витратами того періоду, протягом якого вони були здійснені без визнання таких витрат у майбутньому нематеріальних активів (п. 11. р. 2 НП(С)БО).
Разом з тим п. 2. р. 2 НП(С)БО конкретизує, що для цілей бухобліку нематеріальні активи включають:
- авторське та суміжні з ним права (право на літературні, художні, музичні твори, комп'ютерні програми, програми для ЕОМ, компіляції даних (бази даних), виконання, фонограми, відеограми, передачі (програми) організацій мовлення тощо);
- права користування природними ресурсами (право користування надрами, іншими ресурсами природного середовища, геологічною та іншою інформацією про природне середовище тощо);
- права на знаки для товарів і послуг (товарні знаки, торгові марки, фірмові найменування тощо);
- права користування майном (право користування земельною ділянкою, крім права постійного користування земельною ділянкою; право користування будівлею; право на оренду приміщень тощо);
- права на об'єкти промислової власності (право на винаходи, розробки, корисні моделі, промислові зразки, сорти рослин, породи тварин, захист від недобросовісної конкуренції тощо);
- інші нематеріальні активи (право на провадження діяльності, використання економічних та інших привілеїв тощо).
- Згідно з п. 12 р. 2 НП(С)БО не визнаються нематеріальними активами , а підлягають відображенню в складі витрат того періоду, у якому вони були здійснені, витрати на:
- дослідження;
- підготовку й перепідготовку кадрів;
- створення, реорганізацію та переміщення бюджетної установи або її частини.
Якщо в установі ведуться розробки, нематеріальні активи може бути визнаний активом ще на етапі розробок внутрішнього проекту, але теж за настання відповідних умов. Наприклад, для визнання активом НА, що розробляється, така установа повинна мати технічну можливість і ресурси для доведення його до стану, у якому він буде придатний для реалізації або використання.
У разі придбання об'єкта нематеріальні активи за плату згідно з п. 5 р. 2 НП(С)БО його первісна вартість складається з:
– ціни (вартості) придбання (крім отриманих торговельних знижок);
– мита;
– непрямих податків, що не підлягають відшкодуванню,
– інших витрат, безпосередньо пов'язаних з його придбанням і доведенням до стану, у якому він придатний для використання за призначенням.
У разі безоплатного отримання об'єкта нематеріальні активи від інших бюджетників первісна вартість такого об'єкта дорівнює первісній (переоціненій) вартості нематеріальних активів, що обліковувався в суб'єкта, який його передав, з урахуванням вищевказаних витрат і наведенням суми накопиченої амортизації.
Безоплатно одержаний нематеріальний актив від фізичних та юридичних осіб, за винятком колег-бюджетників, оцінюється за справедливою вартістю на дату отримання з урахуванням витрат, які безпосередньо пов'язані з його приведенням до використання за призначенням і з урахуванням складу витрат, як у разі придбання.
Якщо НА отримується в результаті обміну на інший актив, первісною вартістю є залишкова вартість переданого об'єкта нематеріального актива .
У разі нульової залишкової вартості переданого об'єкта первісною вартістю отриманого об'єкта нематеріальних активів є його справедлива вартість на дату оприбуткування (п. 6 р. 2 НП(С)БО).
Якщо нематеріальні активи створено власними силами, то його первісна вартість складається з витрат, які можна прямо віднести на створення (витрати на оплату праці, матеріальні витрати, інші витрати, безпосередньо пов'язані із створенням цього нематеріального активу) та підготовку нематеріального активу до використання (оплата реєстрації права, амортизація патентів, ліцензій тощо) у визначений спосіб (п. 9 р. 2 НП(С)БО).
Дата добавления: 2016-03-27; просмотров: 700;