Порядок розробки інвестиційного проекту
Розробка та реалізація інвестиційного проекту (насамперед виробничого спрямування) проходить тривалий шлях від ідеї до випуску продукції. В умовах ринку цей період прийнято розглядати як життєвий цикл інвестиційного проекту або інвестиційний цикл, який охоплює три фази:
· передінвестиційну (попередні дослідження до остаточного прийняття інвестиційного рішення);
· інвестиційну (проектування, укладання договорів, підряду, будівництво);
· виробничу (етап експлуатації знову створених об`єктів) (див. рис.1.).
В інвестиційному циклі найвагомішою є передінвестиційна фаза, яка відповідно до розробок ЮНІДО1 включає в себе чотири стадії:
- пошук інвестиційних концепцій (opportunity studies);
- попередня підготовка проекту(pre-feasibility studies);
-остаточне формулювання проекту та оцінка його техніко-економічної та фінансової прийнятності (feasibility studies);
- етап фінального розгляду проекту та прийняття по ньому рішення(final evaluation) [4, с. 25-27].
Основою першої фази життєвого циклу інвестиційного проекту є розробка техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) проекту, яка проводиться в два етапи:
- попередня техніко-економічна оцінка проекту;
- детальна оцінка ефективності інвестиційного проекту, див. рис. 6.3.[3].
|
|
|
|
|
Рис. 6.3. Схема розробки ТЕО інвестиційного проекту
У випадку, коли попередня оцінка ефективності проекту не дала однозначної негативної відповіді про його економічну життєздатність і показала, що проект є або можливо буде прибутковим, можна переходити до другого етапу розробки ТЕО.
Другий етап розробки ТЕО передбачає розширену, деталізовану оцінку ефективності інвестиційного проекту в конкретних розрахунках та цифрах. Кінцевим результатом цієї роботи має стати Попередній Інформаційний Меморандум, що надалі використовується при переговорах з інвестором. В цьому документі мають бути відображені такі аспекти інвестиційного проекту:
Ø загальна інформація про інвестиційний проект;
Ø оцінка маркетингових факторів;
Ø визначення виробничої програми;
Ø вибір технології та виробництва та технологічного устаткування;
Ø вибір місця розташування виробництва;
Ø забезпеченість ресурсами;
Ø екологічна оцінка проекту;
Ø вибір проектувальників, підрядників та постачальників обладнання, сировини, покупців продукції тощо;
Ø інституціональні аспекти проекту;
Ø фінансова та економічна оцінка проекту
Ø аналіз чутливості проекту;
Ø оцінка ризиків проекту.
Він є тим основним первісним документом, що дає потенційному інвестору (кредитору) необхідну інформацію про інвестиційний проект, тобто дозволяє прийняти рішення про можливу участь у проекті.
Інвестиційна фаза або освоєння інвестицій - це період реалізації інвестиційного проекту. Головним завданням цього періоду є виконання суб`єктами інвестиційної діяльності своїх функціональних обов`язків щодо проекту, постійний контроль та нагляд за процесом його реалізації, оцінка поточних результатів (відхилення) та внесення корективи у бізнес-план та інші документи для спостереження і регулювати освоєння інвестицій.
Інвестиційна фаза інвестиційного проекту може бути розділена за такими стадіями:
- встановлення правової, фінансової та організаційної основ для здійснення проекту;
- придбання та передача технологій, включаючи основні проектні роботи;
- детальне проектне опрацювання та заключення контрактів, включаючи участь в тендерах, оцінку пропозицій та проведення переговорів;
- придбання землі, будівельні роботи та установка обладнання;
- передвиробничий маркетинг, включаючи забезпечення поставок та формування адміністрації фірми;
- набір та освіта персоналу;
- здача в експлуатацію та пуск підприємства.
Механізм проведення такого постійного нагляду та контролю за процесом освоєння інвестицій заведено називати моніторингом інвестиційних проектів.
Експлуатаційний етап є останнім в проектному циклі, де інвестор одержує результати від вкладеного капіталу. Крім того, основою експлуатаційної фази є реабілітаційні дослідження, основною метою яких є аналіз технічного, комерційного, фінансового та економічного стану підприємства з метою збільшення ефективності його діяльності та прибутковості із збереженням його як самостійної економічної одиниці, чи для прийняття рішень про злиття з іншими компаніями або про його повне закриття. Таке дослідження включає в себе:
- попередню діагностику, де проводиться аналіз підприємств, які потребують в реабілітації;
- діагностику, стадія на якій визначаються слабкі сторони підприємства, а також можливі сторони реабілітації;
- короткострокові заходи з реабілітації - на цій стадії здійснюються заходи, які не потребують великих капіталовкладень (реорганізація фінансового управління, управління запасами та ін.);
- оцінка проектів та збільшення фінансування - в випадку завершення діагностичного аналізу, вирішується питання про залучення додаткових інвестиційних коштів для фінансування реабілітаційних проектів;
- реабілітація - це заключний процес, який включає в себе: введення попереджувального технічного обслуговування та контролю якості, покращення фінансового та загального управління, консультування з питань стратегії, планування та інвестування.
Таким чином, знову починається фаза передінвестиційних досліджень.
Загальна процедура впорядкування інвестиційної діяльності по відношенню до конкретного проекту формалізується в вигляді так званого проектного циклу (спрощена форма інвестиційного циклу), який має такі етапи.
Формулювання проекту (ідентифікація). На цьому етапі керівництво аналізує поточний стан підприємства та визначає найбільш приоритетні напрямки його подальшого розвитку. Результатом цього аналізу є бізнес-ідея, яка представляється як інвестиційний проект.
Розробка (підготовка) проекту. На цьому етапі проводиться поступове уточнення та вдосконалення плану проекту по всіх його напрямках - комерційному, технічному, фінансовому, економічному, інституціональному тощо. Важливим на цьому етапі є також пошук та збір вихідної інформації для рішення окремих задач проекту.
Експертиза проекту. Це найважливіший етап проектного циклу, на якому інвестор, або сам проводить експертизу інвестиційного проекту по всім напрямкам, або залучає для цього авторитетну консалтингову компанію.
Здійснення проекту. Стадія охоплює реальний розвиток бізнес-ідеї до того моменту, коли проект вводиться в експлуатацію. Вона включає також основну частину реалізації проекту, задача якої - перевірка грошових потоків, які генерує проект, для покриття вкладених інвестицій та забезпечення бажаної інвестором віддачі.
Оцінка результатів. Проводиться як по закінченню проекту в цілому, так і в процесі його реалізації. Основна мета стадії - порівняння ідей, закладених в проект з ступенем їх фактичного виконання.
6.3. Бізнес-план інвестиційного проекту
Бізнес-план – це стандартний документ, у якому детально обґрунтовуються концепція призначеного для реалізації реального інвестиційного проекту і наводяться основні його технічні, економічні, фінансові та соціальні характеристики. Він описує основні аспекти майбутнього проекту, аналізує всі проблеми, на які проект може натрапити, а також визначає способи їх вирішення.
Таким чином, бізнес-план інвестиційного проекту дає можливість з’ясувати життєздатність проекту за умов ринкової конкуренції, містить орієнтири подальшого розвитку підприємства, а також є підставою для отримання фінансової підтримки від зовнішніх інвесторів.
Розробляючи бізнес-план варто враховувати певні вимоги до його форми. Зокрема:
Ø Чітка структуризація документу. В міжнародній практиці прийняті певні вимоги, яким має відповідати даний документ, і зокрема, є ряд обов’язкових розділів, присвячених конкретним аспектам інвестиційного проекту.
Ø Достовірність інформації, яка наводиться в бізнес-плані та обґрунтованість економічних показників. Усі показники, як кількісні так і якісні, що знаходяться в бізнес-плані, мають бути ретельно звірені з документами, з яких вони одержані. Для усіх економічних показників необхідні документальні підтвердження , розрахунки та обґрунтування.
Ø Наочність матеріалу, що подається. Бізнес-план має включати схеми, таблиці, графіки, діаграми тощо, це має полегшити розуміння найважчих моментів документу.
Ø Якість оформлення. Бізнес-план має бути найкращим чином оформленим, як з точки зору викладу матеріалу, так і по відношенню до помилок та виправлень.
Ø Обсяг бізнес-плану. Як правило, обсяг бізнес-плану залежить від обсягу інвестицій, проте на практиці вважається оптимальним обсяг в межах 40-50 сторінок. Крім того, бізнес-план може містити і додатки, обсяг яких не регламентується.
З урахуванням цих вимог, структура бізнес-плану інвестиційного проекту може мати такий вигляд, див. табл. 6. 1.
Загальна схема й порядок викладу бізнес-планів можуть різнитися залежно від характеру інвестиційного проекту, для великих інвестиційних проектів, має бути розроблений повний варіант бізнес-плану який передбачає врахування та деталізацію всіх напрямків майбутньої діяльності, аналіз можливих ризиків і шляхів їх уникнення, для невеликих проектіів
Підготовка будь-якого бізнес-плану інвестиційного проекту - це важкий та трудомісткий процес. Для його розробки необхідно розглядати декілька сценаріїв розвитку з урахуванням чутливості до змін на ринку, а також необхідний постійний контроль та корегування проекту з урахуванням фактичних змін в грошовому потоці. Здійснити це можливо лише за допомогою інформаційно-комп’ютерних технологій фінансового планування та контролю за інвестиціями. Сьогодні на ринку інформаційних технологій України представлено ряд програм даного виду: MICROSOFT PROJECT, TIME LIME, PRIMAVERA, COMFAR, PROJECT EXPERT.
Таблиця 6.1
Структура бізнес-плану інвестиційного проекту
Розділ | Зміст інформації в даному розділі |
Резюме | - назва і адреса підприємства - засновники - статус та мета проекту - вартість проекту - потреба у фінансах |
Аналіз галузі, де реалізується проект | - поточна ситуація та тенденції розвитку в галузі - напрями та завдання діяльності проекту |
Характеристика продукції (послуг) | - види продукції (послуг) та їх якісні показники - ліцензії та патенти |
Розміщення об’єкту | - повна адреса об’єкту |
Аналіз ринку | - потенційні споживачі продукції - потенційні конкуренти - розмір ринку та його зростання - оціночна частка ринку |
Планування обсягів і структури виробництва | - загальні обсяги виробництва - прогнозовані річні обсяги виробництва - структура виробництва - вплив на навколишнє середовище |
Забезпеченість виробництва основними ресурсами | - наявність сировини, матеріалів, основних постачальників - наявність енергетичних ресурсів - наявність машин та устаткування - наявність технологій - наявність кваліфікованої робочої сили |
Стратегія маркетингу | - ціни на продукцію - цінова політика - канали збуту - реклама - прогнозування нової продукції |
Управління реалізацією інвестиційного проекту | - власність та організаційно-правова форма підприємства - відомості про партнерів, власників підприємства, керівний склад, чисельність персоналу - організаційна структура управління - оплата праці |
Оцінювання ризиків та форми їх страхування | - слабкі сторони підприємства - слабкі сторони інвестиційного проекту - види ризиків та ймовірність їх появи - методи захисту від проектних ризиків - альтернативні стратегії та шляхи зменшення ризиків |
Фінансовий план | - загальний обсяг інвестицій - структура джерел фінансування проекту - план доходів та витрат - план грошових надходжень та виплат - очікуваний баланс - точка беззбитковості - показники ефективності інвестиційного проекту (чистий приведений дохід, індекс прибутковості, строк окупності, внутрішня норма доходності інвестицій та інші) |
Додатки | - копії контрактів - копії ліцензій та патентів - копії документів, з яких взяті вихідні дані - прейскуранти та калькуляція витрат |
Дата добавления: 2016-03-20; просмотров: 798;