Інвестиційний проект, його зміст та форми
Всю різноманітність процесів, що відбуваються в економічній системі тієї чи іншої країни, можна представити як сукупність соціальних, технічних, організаційних, економічних та інших проектів.
Проект, має характерні ознаки:
- чіткі цілі, які повинні бути досягненні з одночасним виконанням ряду технічних, економічних та інших вимог;
- внутрішні та зовнішні взаємозв`язки операцій, задач і ресурсів. які потребують чіткої координації в процесі виконання проекту;
- визначені строки початку і закінчення проекту;
- обмежені ресурси;
- певна ступінь унікальності цілей проекту, умов здійснення;
- неминучість різних конфліктів.
Проект, пов`язаний з реалізацією повного циклу інвестицій (від вкладення капіталу до здачі його в експлуатацію та одержання прибутку), називають інвестиційним.
Найчастіше на практиці інвестиційний проект - це об`єкт реального інвестування, який може бути представленим у вигляді :
1.Інвестицій в підвищення ефективності виробництва.Їх метою є, перш за все, створення умов для зниження витрат фірми за рахунок більш досконалого обладнання, навчання персоналу або переміщення виробничих потужностей в регіони з більш вигідними умовами виробництва.
2.Інвестицій в розширення виробництва. Завданням такого виду інвестування є розширення можливостей випуску товарів для ринків, що раніше сформувалися, в рамках вже існуючих виробництв.
3.Інвестицій в створення нових підприємств. Такі інвестиції забезпечують створення зовсім нових підприємств, які будуть випускати товари, що раніше не виготовлялися фірмою, або дозволять фірмі вжити спробу виходу з товарами, що раніше вже випускалися, на нові для неї ринки.
4.Інвестицій заради задоволення вимог державних органів управління. Цей різновид інвестиції стає необхідним у тому разі, коли фірма опиняється перед необхідністю задовольнити вимоги властей в частині або екологічних стандартів, або безпеки продукції, або інших умов діяльності, які не можуть бути забезпечені лише за рахунок вдосконалення менеджменту.
Зважаючи на таку класифікацію, інвестиційний проект може існувати в формі:
а)нульового проекту - який передбачає утворення нового виробництва;
б)реконструкції - впровадження передових технологій без зміни профілю підприємства;
в)розширення або реабілітація (перепрофілювання) діючого підприємства.
Інвестиційні проекти класифікують за такими ознаками див. рис.6.1.
Класифікація інвестиційних проектів | ||
Ознаки класифікації проектів | Обсяг інвестицій | Ø Великі Ø Середні Ø Дрібні |
Напрямками інвестування | Ø промислові (реальні) Ø фінансові Ø інноваційні (венчурні) Ø галузеві Ø регіональні Ø національні Ø міжнародні | |
Тип доходів | Ø доход від скорочення витрат Ø доход від розширення Ø доход від нових ринків збуту Ø доход від нових сфер бізнесу Ø доход від зниження ризику виробництва та збуту Ø соціальний ефект | |
Тип відношень | Ø незалежність Ø альтернативність Ø компліментарність Ø заміщення. | |
Тип грошового потоку | Ø ординарний Ø неординарний | |
Рівень ризику | Ø поза ризикові Ø з мінімальним ризиком Ø з середнім ризиком Ø високо ризиковані | |
Форма власності | Ø державні Ø індивідуальні Ø колективні Ø спільні |
Рис. 6.1. Класифікація інвестиційних проектів
Оскільки існують фінансові, реальні та інноваційні інвестиції, то і проекти можуть розрізнятися за відповідними напрямками вкладання коштів. Галузеві та регіональні проекти мають місце лише в тих випадках, коли суб’єктом інвестування є керівний орган галузі (міністерство) або представники місцевих органів влади. Міжнародні проекти здійснюються за міждержавними угодами за участю, як правило, міжнародних фінансово-кредитних інститутів.
Основою класифікації проектів за типом доходів є ціль, раді якої вкладаються інвестиції. Це може бути як одержання реального доходу від інвестиційних заходів, так і соціального ефекту.
Інвестиційні проекти називають незалежними, якщо рішення про прийняття одного не впливає на рішення про прийняття іншого.
Якщо два або більше проекти, що аналізуються не можуть бути реалізовані одночасно, тобто прийняття рішення по одному з них автоматично означає, що проекти, що залишилися мають бути відхилені, то такі проекти називають альтернативними, або взаємовиключними.
Якщо прийняття нового проекту сприяє росту доходів по одному або декільком іншим проектам, то такі проекти пов’язані між собою відношеннями компліментарності. Це має особливе значення, коли прийняття проекту по вибраному основному критерію не є очевидним – в цьому випадку мають використовуватися додаткові критерії, в тому числі і наявність, і ступінь компліментарності.
Якщо прийняття нового проекту сприяє зниженню доходів по одному або декільком іншим проектам, то такі проекти пов’язані між собою відношеннями заміщення. Як приклад можна привести проект, який передбачає відкриття шиноремонтного виробництва на заводі, який виготовляє ці шини. Зрозуміло, що прийняття цього проекту знизить попит на нові вироби.
В процесі аналізу інвестиційного проекту важливе значення має тип грошового потоку. Потік називається одинарним, якщо він складається з інвестицій, здійснених одночасно або протягом декількох послідовних базових періодів, та послідуючих притоків грошових коштів. Якщо притоки грошових коштів чергуються в будь-якій послідовності з їх відтоками, то потік називають неординарним (див. рис. 6.2.).
За рівнем ризику проекти можуть бути ранжовані від поза ризикових до проектів з високим ступенем ризиком. Наприклад, мінімальний ризик мають державні інвестиційні проекти, метою який є, в більшості випадків, соціальний ефект, а найбільш ризикованими вважають інноваційні (венчурні) проекти – метою яких є одержання надприбутків від впровадження нових ідей, техніки, технологій тощо.
0 1 2 3 4 5 0 1 2 3 4 5
а) ординарний грошовий потік б) неординарний грошовий потік
Рис. 6.2. Типи грошового потоку інвестиційного проекту
Державні інвестиційні проекти реалізуються, як правило, за рахунок централізованих державних коштів або коштів Державного та місцевого бюджетів.
Дата добавления: 2016-03-20; просмотров: 760;