Зміни в балансі, обумовлені господарськими операціями
Процеси здійснення господарської діяльності складаються з окремих господарських операцій. Під їх впливом відбуваються різноманітні зміни у активах, зобов’язаннях та власному капіталі підприємства та їхніх структурах.
Залежно від характеру цього впливу господарські операції поділяються на 4 типи.
Для їх розгляду використаємо такі умовні позначення:
А — актив балансу,
П — пасив балансу,
Z — загальна сума змін.
І тип.
Приклад: на поточний рахунок надійшли гроші від дебітора в сумі 10 000 грн.
Результат: сума коштів на поточному рахунку збільшилася на 10 000 грн; дебіторська заборгованість зменшилась на 10 000 грн.
А+ Z – Z = П.
Зміни відбуваються лише в структурі активу балансу (одна стаття збільшується, друга — зменшується), загальна сума активу залишається без змін.
ІІ тип.
Приклад: через відсутність вільних коштів зобов’язання перед постачальником за отримані товари (кредиторська заборгованість) в сумі 50 000 грн була оплачена за рахунок кредиту банку.
Результат: поточні зобов’язання перед банком збільшилися на 50 000 грн; кредиторська заборгованість перед постачальником зменшилась на 50 000 грн.
А = П + Z – Z.
Зміни відбуваються лише в структурі пасиву балансу (одна стаття збільшується, друга — зменшується), загальна сума пасиву залишається без змін.
ІІІ тип.
Приклад: підприємство придбало основні засоби — автомобіль на суму 20 000 грн, але гроші за нього ще не сплатило.
Результат: основні засоби збільшилися на 20 000 грн; заборгованість перед продавцем автомобіля збільшилася на 20 000 грн. На цю ж суму збільшилась і валюта балансу.
А + Z = П + Z.
Відбулося збільшення статей активу і пасиву балансу.
ІV тип.
Приклад: з поточного рахунка у банку погашена заборгованість перед бюджетом з податку на прибуток в сумі 1000 грн.
Результат: грошові кошти на поточному рахунку зменшилися на 1000 грн, заборгованість перед бюджетом зменшилася на 1000 грн. На цю ж суму зменшилась і валюта балансу.
А – Z = П – Z.
Відбулося зменшення статей активу і пасиву балансу.
Висновок:
кожна операція змінює не менше ніж дві статті балансу;
при будь-якому типі операцій рівність загального підсумку активу та пасиву не порушується.
Згідно з П(С)БО 2: «Зобов’язання — заборгованість підприємства, що виникла внаслідок минулих подій і погашення якої, як очікується, приведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди».
Це означає, що підприємство має обов’язок щодо оплати раніше отриманого активу або невідмовну угоду щодо його придбання.
Зобов’язання відображаються у балансі, якщо:
його оцінка може бути достовірно визначена. Наприклад, сума зобов’язань за отримані товари однозначно визначена в контракті та документах, за якими здійснювалося надходження товарів;
існує ймовірність зменшення економічних вигод у майбутньому внаслідок його погашення. Наприклад, рішення про придбання активу у майбутньому не приводить до виникнення зобов’язання. Обов’язки можна розглядати як зобов’язання лише тоді, коли вони мають бути виконані неминуче та мають визначений термін виконання. Погашення зобов’язання, як правило, викликає зменшення ресурсів підприємства. Наприклад, оплата отриманих товарів викликає відтік грошових коштів.
Власний капітал — частина в активах підприємства, що залишається після вирахування його зобов’язань. З цього випливає:
Власний капітал = Активи – Зобов’язання.
Суму зобов’язань та власного капіталу називають пасивами.
Таким чином у балансі підсумок активів повинен дорівнювати сумі пасивів. Цей підсумок називається валютою балансу.
Схематично баланс — це двостороння таблиця: ліва сторона — актив, права — зобов’язання і власний капітал (пасив). Їхня рівність пояснюється тим, що гроші, вкладені в активи, надаються кредиторами або власниками.
Активи і пасиви балансу поділяються на окремі показники — статті балансу. Статті балансу групуються за розділами (табл. 2.2.1).
Таблиця 2.2.1
Групування статей балансу за розділами
АКТИВ | ПАСИВ |
І. Необоротні активи ІІ. Оборотні активи ІІІ. Витрати майбутніх періодів IV. Необоротні активи та групи вибуття | І. Власний капітал ІІ. Забезпечення наступних витрат і платежів ІІІ. Довгострокові зобов’язання IV. Поточні зобов’язання V. Доходи майбутніх періодів |
Баланс | Баланс |
Як видно з таблиці, актив балансу поділяється на чотири розділи. Розглянемо їх докладніше.
Оборотні активи — грошові кошти та їх еквіваленти, що не обмежені у використанні, а також інші активи, призначені для реалізації чи споживання протягом операційного циклу чи протягом дванадцяти місяців, починаючи з дати балансу.
Необоротні активи — всі активи, що не є оборотними.
Наприклад: до оборотних активів відносяться грошові кошти, товарно-матеріальні запаси, дебіторська заборгованість, до необоротних активів — основні засоби, нематеріальні активи тощо.
Операційний цикл — проміжок часу між придбанням запасів для здійснення діяльності та отриманням коштів від реалізації виробленої з них продукції або товарів і послуг.
Витрати майбутніх періодів — це витрати, оплачені у звітному періоді, які відносяться до наступних облікових періодів, наприклад наперед сплачені послуги або орендна плата.
Четвертий розділ це необоротні активи та групи вибуття
Пасив балансу складається з п’яти розділів.
Визначення власного капіталу наведено вище.
Зобов’язання класифікуються залежно від терміну погашення на:
поточні — ті, що будуть погашені протягом операційного циклу підприємства або не пізніше дванадцяти місяців, починаючи від дати балансу. Наприклад: короткострокові кредити банків, поточна заборгованість за довгостроковими зобов’язаннями, тобто частина довгострокових зобов’язань, що має бути погашена протягом дванадцяти місяців від дати складання балансу;
довгострокові — всі інші.
У деяких випадках у момент виникнення зобов’язання його сума визначається із застосуванням попередніх аналітичних або експертних оцінок. Такі зобов’язання називаються забезпеченими. До них відносяться, наприклад, зобов’язання щодо гарантійного ремонту. Оскільки конкретна сума таких витрат залежить від майбутніх подій, підприємство змушене створити відповідний резерв, якій відображається у ІІ розділі пасиву «Забезпечення наступних витрат і платежів».
У деяких випадках у момент виникнення зобов’язання його сума визначається із застосуванням попередніх експертних або аналітичних оцінок. Такі зобов’язання називаються забезпеченнями. До них відносяться, наприклад, зобов’язання щодо ремонту та заміни виробів протягом гарантійного періоду. Ці види зобов’язань відображаються у ІІ розділі пасиву балансу «Забезпечення наступних витрат і платежів».
Доходи майбутніх періодів — це зобов’язання, які виникли в результаті попередньої довгострокової оплати замовником послуг підприємства.
Наприклад: отримана орендна плата за рік відноситься спочатку на доходи майбутніх періодів і списується в міру надання послуг щомісячно.
Як видно з вищевикладеного, статті активу балансу групуються в розділи за їх спроможністю перетворюватися на грошові кошти. Така ознака називається ліквідністю. У балансі статті розміщуються в міру зростання ліквідності: від нематеріальних активів, які досить важко реалізувати, до грошових коштів. Статті пасиву балансу групуються за ознакою часу, необхідного для повернення боргів.
Контрольні запитання:
1. Дайте визначення балансу як елемента методу бухгалтерського обліку.
2. Охарактеризуйте структуру активу балансу.
3. Охарактеризуйте структуру пасиву балансу.
4. Поясніть економічну сутність балансового рівня.
5. Як Ви розумієте поняття "стаття балансу"?
6. Назвіть критерії, за якими засоби можуть вважатись активними.
7. Назвіть критерії, за якими джерела можуть вважатись пасивними.
8. Які типи господарських операцій впливають на структуру балансу?
9. Наведіть приклади господарських операцій, які по-різному впливають на
структуру балансу.
Тема 3. Рахунки бухгалтерського обліку та подвійний запис
Дата добавления: 2016-03-20; просмотров: 714;