Вплив зміни в організації облікової політики на події і операції, що відбуваються на підприємстві

Оскільки способи ведення бухгалтерського обліку, обрані підприємством, повинні застосовуватися з 1-го січня, то документація, якою оформлюються зміни в обліковій політиці, повинна готуватися і затверджуватися до цієї дати.

Цю роботу доцільно проводити в четвертому кварталі паралельно з підготовкою до складання річної бухгалтерської звітності.

Доцільність зміни одного чи іншого параметру слід встановлювати під час проведення обов’язкової річної інвентаризації. При цьому слід пам’ятати, що такі зміни можливі у випадках, передбачених пунктом 9 П(С)БО «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах».

Отже, облікова політика може змінюватись, коли:

§ змінюються статутні вимоги(тобто при внесенні змін до статуту підприємства);

§ змінюється вимога органу, що затверджує положення (стандарти) бухгалтерського обліку (вносяться зміни чи доповнення до тих чи інших стандартів);

§ зміни забезпечують достовірне відображення подій або операцій у фінансовій звітності підприємства.

Вплив зміни облікової політики на події й операції минулих періодів відображається у звітності шляхом: коригування сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року та повторного надання порівняльної інформації стосовно попередніх звітних періодів.

Зміна облікової політики, вибір відображення впливу зміни на облікову політику розкриваються та обґрунтовуються у примітках до річної звітності за поточний звітний період.

Облікова політика застосовується щодо подій та операцій з моменту їх виникнення, за винятком випадків, коли зі зміною облікової політики суму коригування нерозподіленої суми прибутку на початок звітного року неможливо визначити достовірно.

У цьому випадку облікова політика поширюється тільки на події та операції, які відбуваються після дати зміни облікової політики.

Таким чином, зміна облікової політики тягне за собою перерахунок прибутків за всі попередні періоди діяльності підприємства, що підтверджує важливість обґрунтованого, професійного підходу до її встановлення.

Слід наголосити, що не є зміною облікової політики встановлення облікової політики для: подій або операцій, які відрізняються за змістом та які не відбувалися раніше.

Якщо неможливо розрізнити зміну облікової політики та облікових оцінок, то це розглядається і відображається як зміна облікових оцінок.

Облікова оцінка – попередня оцінка, яка використовується підприємством з метою розподілу витрат і доходів між відповідними звітними періодами. Вона може бути переглянута, якщо змінюються обставини, на яких вона ґрунтувалась, або отримано додаткову інформацію.

Встановлення таких змін є досить складною та скрупульозною справою, під час якої необхідно уникати помилкових рішень.

Отож, усім подіям (операціям), які є новими для підприємства, для встановлення облікової політики необхідно дати попередню облікову оцінку, а оскільки вона може змінитися, то не варто коригувати прибуток і повторно надавати інформацію про попередні звітні періоди для порівняння.

Зміни облікових оцінок впливають лише на майбутнє і не стосуються минулого.

Наслідки зміни в облікових оцінках необхідно включати до тієї статті Звіту про фінансові результати, яка раніше застосовувалась для відображення доходів або витрат, пов’язаних з об’єктом такої оцінки, в тому періоду, в якому відбулася зміна, а також в наступних періодах, якщо зміна впливає на ці періоди.

Законодавчі акти України не передбачають безпосередньої відповідальності підприємства, його власника або посадових осіб у випадку неприйняття облікової політики або за внесення необґрунтованих змін.








Дата добавления: 2016-04-02; просмотров: 909;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.