Процесуальні і наукові принципи судової експертизи

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про судову експертизу» (Принципи судово-експертної діяльності), судово-експертна діяльність здійснюється на принципах законності, незалежності, об'єктивності і повноти дослідження.

Принцип законності полягає в тому, що всі дії з підготовки, призначення і проведення судових експертиз в процесі доказування повинні здійснюватися тільки відповідно з вимогами законодавчих і виданих у їх розвиток підзаконних нормативних актів, якими регламентовані підстави і цілі проведення процесуальних дій, компетенція осіб, що мають право на проведення таких дій, порядок їх проведення, форма оформлення їх результатів, зміст процесуальних документів, що відображають відповідні процесуальні дії.

Стосовно судової експертизи встановлені законами процесуальні вимоги викладені в зазначених вище статтях спеціального законодавства та процесуальних кодексів.

Принцип незалежності відображає таку особливість процесуального статусу судового експерта, як його незалежність від будь-кого у вирішенні питань про порядок проведення експертного дослідження, виборі методик і технічних засобів, аналізі отриманих у процесі дослідження результатів і формулюванні висновків судової експертизи. Статтею 4 Закону України про судову експертизу (гарантії незалежності судового експерта і правильності його висновку) встановлено, що незалежність судового експерта забезпечується: процесуальним порядком призначення судового експерта; забороною під загрозою передбаченої законом відповідальності втручатися будь-кому у проведення судової експертизи; статусом установ судових експертиз, незалежних від органів дізнання і попереднього слідства; створенням необхідних умов для діяльності судового експерта, його матеріальним і соціальним забезпеченням.

Принцип об'єктивності і повноти дослідженняполягає в тому, що відповідно до вимог закону, експерт зобов'язаний зробити об'єктивний, заснований на фактичних даних і повною мірою аргументований висновок.

Для забезпечення об'єктивності законодавець передбачив ряд норм, що спрямовані на виключення доручення проведення експертизи особі, прямо або опосередковано зацікавленій у результаті справи.

Найбільше докладно ці питання регламентовані в КПК.

Правильність висновку експертизи забезпечується:

- кримінальною відповідальністю судового експерта за дачу завідомо неправдивого висновку і відмовлення без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків;

- можливістю призначення повторної судової експертизи;

- присутністю учасників процесу в передбачених законом випадках під час проведення судової експертизи.

 

 








Дата добавления: 2016-03-15; просмотров: 731;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.