Рішення про проведення санації приймають у таких (як правило) випадках.

1. З ініціативи суб'єкта господарювання, що перебуває в кризі, коли існує реальна загроза неплатоспроможності й оголошення його банкрутом у недалекому майбутньому. Рішення про санацію приймається до того, як хто-небудь із кредиторів звернеться в господарський суд з вимогою визнати це підприємство банкрутом (випадок досудової санації).

2. Після того як боржник за власною ініціативою звернувся в господарський суд із заявою про порушення справи про своє банкрутство (якщо підприємство є фінансово неспроможним або існує реальна можливість такої неспроможності). Право вибору умов санації при цьому залишається за боржником. Одночасно з подачею заяви і різної фінансово-майнової інформації боржник представляє в господарський суд умови санації.

3. Після закінчення місячного терміну від дня опублікування в органі друку оголошення про порушення справи про банкрутство даного підприємства, у тому випадку, коли надійшли пропозиції від фізичних і юридичних осіб, що бажають задовольнити вимоги кредиторів до боржника й поданих пропозицій, про санацію, акцептованих комітетом кредиторів. За згодою кредиторів з умовами й механізмами задоволення їхніх претензій, господарський суд приймає рішення про призупинення процедури банкрутства й про проведення санації юридичної особи.

4. З ініціативи фінансово-кредитної установи. Відповідно до Закону України «Про банки й банківську діяльність», банківська установа має право відносно клієнта, оголошеного неплатоспроможним, застосувати комплекс санаційних заходів, як-то:

а) передати оперативне управління підприємством адміністрації, сформованій за участю банку;

б) реорганізувати боржника;

в) змінити порядок платежів;

г) направити на погашення кредиторської заборгованості виручку від реалізації продукції.

5. З ініціативи утримувача застави цілісного майнового комплексу (ЦМК) підприємства. За невиконання зобов'язань, забезпечених іпотекою підприємства, заставоутримувач має право здійснити передбачені договором заходи для оздоровлення фінансового стану боржника, включаючи призначення своїх представників в управлінські органи підприємства, обмеження права розпорядження випущеною продукцією й іншим майном цього суб'єкта господарювання. Якщо санаційні заходи не привели до відновлення платоспроможності підприємства, то заставоутримувач має право звернутися в господарський суд із заявою про стягнення закладеного майна.

6. З ініціативи Національного банку України, якщо мова йде про фінансове оздоровлення комерційного банку. Режим санації є превентивним заходом впливу НБУ на комерційний банк перед застосуванням санкцій, передбачених Законом України «Про банки й банківську діяльність».

Цілісний погляд на етапи розробки концепції санації окремого підприємства становить так звана класична модель санації (рис. , що широко використовується як основа для розробки механізму фінансового оздоровлення суб'єктів господарювання в країнах з розвиненою економікою.

Відповідно до класичної моделі, функціональна схема якої показана на рис. 2, процес фінансового оздоровлення підприємства розпочинається з виявлення й аналізу причин фінансової кризи. На підставі первинної інформації (первинні бухгалтерські документи, рішення зборів акціонерів) визначаються зовнішні й внутрішні фактори кризи, а також реальний фінансовий стан підприємства.

У рамках внутрішнього аналізу поглиблено досліджується фінансове становище на основі розрахунку ряду коефіцієнтів, з яких самі основні (за групами):

1) коефіцієнти платоспроможності;

2) коефіцієнти ліквідності;

3) коефіцієнт фінансового левериджу;

4) коефіцієнти прибутковості.

Відповідно до обраної стратегії розробляють програму санації, тобто систему прогнозованих, взаємозалежних заходів, спрямованих на вихід підприємства із кризи. Вона формується на основі комплексного вивчення причин фінансової кризи, аналізу внутрішніх резервів, висновків про можливість залучення зовнішнього капіталу й стратегічних завдань санації.

Проект санації розробляється на основі програми й містить:

1. техніко-економічне обґрунтування санації;

2. розрахунок обсягів фінансових ресурсів, необхідних для досягнення стратегічних цілей;

3. конкретні графіки й методи мобілізації фінансового капіталу;

4. строки освоєння інвестицій і їхньої окупності;

5. оцінку ефективності санаційних заходів;

6. прогноз результатів виконання проекту санації.

Рішення про проведення санації приймають на основі даних санаційного аудита (причинно-наслідковий аналіз фінансово-господарської діяльності). Санаційний аудит має багато спільного із загальним фінансовим аналізом підприємства. Проте, він має свої особливості як відносно об'єктів і цілей проведення, так і відносно методів. Характерною рисою санаційного аудита є те, що він проводиться не підприємством, що знаходиться в кризі, а третіми особами. Основна його ціль полягає в оцінці придатності підприємства для санації, тобто у визначенні глибини фінансової кризи й виявленні можливостей його подолання.

Завершується аудит загальною оцінкою санаційної придатності з наступним ухваленням рішення про доцільність санації або ліквідації підприємства.

Залежно від масштабів кризового стану підприємства. і умов надання йому зовнішньої допомоги виділяють два види санації:

а) без зміни статусу юридичної особи. Таку санацію здійснюють із метою усунення неплатоспроможності підприємства, якщо його кризовий стан - тимчасове явище;

б) зі зміною статусу юридичної особи підприємства. Ця форма санації має назву реорганізації підприємства й передбачає здійснення процедур зміни форми власності, організаційно-правових форм діяльності тощо. Реорганізацію підприємства проводять у випадку глибокого кризового стану.

Відповідно до законодавства України санація вводиться на термін не більше дванадцяти місяців. На клопотання комітету кредиторів або керуючого санацією або інвесторів цей строк може бути продовжене ще до шести місяців або скорочено.

Протягом трьох місяців від дня винесення постанови про санацію боржника керуючий санацією зобов'язана подати комітету кредиторів для схвалення план санації боржника.

План санації повинен містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника, умови участі інвесторів, при їхній наявності, у повному або частковому задоволенні вимог кредиторів, зокрема шляхом переведення боргу (частини боргу) на інвестора, термін і черговість виплати боржником або інвестором боргу кредиторам і умови відповідальності інвестора за невиконання взятих відповідно до плану санації зобов'язань.

План санації повинен передбачати строк відновлення платоспроможності боржника. Платоспроможність вважається відновленою за відсутності ознак банкрутства.

У випадку наявності інвесторів план санації розробляється й узгоджується при участі інвесторів.

Заходами щодо відновлення платоспроможності боржника, у плану санації, можуть бути:

Ø реструктуризація підприємства;

Ø перепрофілювання виробництва;

Ø закриття нерентабельних виробництв;

Ø відстрочка й (або) розстрочка платежів, списання частини боргів, про що складається мирова угода;

Ø ліквідація дебіторської заборгованості;

Ø реструктуризація активів боржника; продаж частини майна боржника;

Ø зобов'язання інвестора про погашення боргу (частини боргу) боржника, зокрема шляхом перекладу на нього боргу (частини боргу) і його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов'язань; виконання зобов'язань боржника власником майна боржника і його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов'язань; продаж майна боржника як цілісного майнового комплексу (для недержавних підприємств);

Ø одержання кредиту для виплати вихідної допомоги працівникам боржника, які звільняються відповідно до плану санації. Кредит відшкодовується в першу чергу за рахунок реалізації майна боржника; звільнення працівників боржника, які не можуть бути притягнуті до процесу реалізації плану санації. Вихідна допомога в цьому випадку виплачується за рахунок інвестора, а при його відсутності – за рахунок реалізації майна боржника або за рахунок кредиту, отриманого для цієї мети; інших способів відновлення платоспроможності боржника..

Якщо протягом шести місяців від дня винесення постанови про санацію в господарський суд не буде представлений план санації боржника, господарський суд має право ухвалити рішення щодо визнанні боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

У випадку схвалення комітетом кредиторів плану санації, що передбачає більший строк санації боржника, ніж спочатку встановлений, господарський суд подовжує строк санації, якщо є підстави вважати, що продовження строку санації й виконання плану санації приведе до відновлення платоспроможності боржника.

2. Санація до порушення провадження у справі про банкрутство.

На сьогоднішній день, для економіки країни помітними стали такі процеси як нерентабельність та неплатоспроможність суб'єктів господарювання, що характеризується скороченням попиту на продукцію підприємств, внаслідок чого значно знижуються обсяги виробництва; зростанням заборгованості перед постачальниками, банками та держбюджетом; затримкою виплати заробітної плати працівникам тощо. Все це є нічим іншим як тенденціями банкрутства.

У зв'язку з цим, значної уваги потребує вирішення питання щодо запобігання та зменшення проявів такого правового явища.

Як вбачається з положень чинного законодавства, врегулювати дане питання, відновити виробничу структуру, а також господарську діяльність суб'єктів господарювання можливо і без звернення до господарського суду та застосування судових процедур банкрутства, тобто до моменту порушення провадження у справі.

Основоположним нормативно-правовим актом, що регулює відносини в цій сфері є Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції від 22.12.2011 № 4212-VI (далі Закон).

Згідно положень Закону, в процесі провадження у справі про банкрутство, щодо боржника можуть бути введені такі судові процедури:

- розпорядження майном;

- санація;

- мирова угода;

- ліквідація.

Втім, найдієвішим механізмом спрямованим на відновлення платоспроможності боржника можна назвати впровадження санаційних заходів.
Санація – це система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнання боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом реструктуризації підприємства, боргів і активів та/або зміни організаційно-правової та виробничої структури.
Поряд із дефініцією «санація» в законодавстві також визначено поняття «санація боржника до порушення провадження у справі» (відоме раніше як «досудова санація»).
Санація боржника до порушення провадження у справі - це система заходів щодо відновлення платоспроможності боржника, які може здійснювати засновник (учасник, акціонер) боржника, власник майна (орган, уповноважений управляти майном), кредитор, інші особи з метою запобігання банкрутству боржника шляхом вжиття організаційно-господарських, управлінських, інвестиційних, технічних, фінансово-економічних, правових заходів до порушення провадження у справі про банкрутство (ч.5 ст.5 Закону).
З огляду на законодавчовизначені терміни «санація» та «санація боржника до порушення провадження у справі» з першого погляду можна говорити про їх схожість, однак не зважаючи на це є ряд ознак, що роблять їх відмінними одне від одного, зокрема: момент здійснення (до чи після порушення провадження у справі про банкрутство) та спрямованість впроваджуваних заходів, які в першому випадку (до винесення ухвали суду про порушення провадження у справі) скеровані на фінансове оздоровлення підприємства, а в другому здебільшого на першочергове задоволення інтересів кредиторів.

Тим не менше, незважаючи на відмінні риси цих процедур, спільним для них залишається кінцева мета впровадження санаційних заходів, що спрямована на реформування та досягнення позитивних змін фінансового і виробничо-господарського стану підприємств.

Реалізуючи намір щодо застосування санації боржника до порушення провадження у справі варто пам’ятати, що вагомим важелем в результативності запроваджуваного механізму є етап формування стратегії та тактики її проведення. Сутність такої стратегії виражається у формуванні та застосуванні найбільш оптимальних варіантів, направлених на відновлення діяльності підприємства та подальший його розвиток. Тоді як кінцевою метою втілення такої концепції можна назвати одержання конкурентних переваг довгострокового характеру. Адже як свідчить практика, успішне провадження діяльності підприємства у фінансово-господарській сфері – це близько 70% результат від скерованості стратегії, 20% від рівня ефективності оперативного управління та тільки 10% від якісного показника реалізації завдань поточного спрямування.

Ініціювати введення санації суб’єкта господарювання до порушення провадження у справі може боржник або кредитор. Це можливо у випадку виявлення ознак неплатоспроможності суб’єкта господарювання, за наявності згоди власника майна (органу, уповноваженого управляти майном) та кредиторів, загальна сума вимог яких перевищує п'ятдесят відсотків кредиторської заборгованості боржника (згідно з даними його бухгалтерського обліку). Окрім зазначених, ще однією обов'язковою умовою введення даної процедури є формування санаційного плану.

Так, саме робота над планом санації є важливим та клопітким процесом, який умовно можна поділити на декілька етапів:

1 етап – формування плану санації; Процес розробки плану починається з моменту отримання рішення про впровадження санації та повинен займати не більше одного місяця. Основними відомостями, що обов'язково відображаються в плані відновлення фінансового становища підприємства є: реквізити підприємства (повна назва, юридична адреса, організаційно-правова форма, орган управління); відомості про фінансово-господарське становище; заходи щодо відновлення платоспроможності (реструктуризація підприємства, перепрофілювання виробництва, закриття нерентабельних виробництв, відчуження основних засобів, передача майна в оренду, відстрочення та (або) розстрочення платежів, скорочення чисельності працюючих тощо) і терміни їх здійснення; розрахунок необхідних коштів для реалізації заходів; визначення джерел їх фінансування (зобов’язання інвесторів, кредиторів щодо погашення боргу або надання фінансової допомоги, кошти державного бюджету, кошти, отримані від оренди майна, відчуження основних засобів, погашення дебіторської заборгованостї, кредити банків тощо); умови участі інвесторів і кредиторів у проведенні санації суб’єкта господарювання до порушення провадження у справі; очікувані наслідки виконання санаційного плану.

2 етап – схвалення плану санації комітетом кредиторів боржника
На виконання зазначеного, боржник зобов'язаний повідомити усіх кредиторів (згідно наявних бухгалтерсько-облікових даних) про дату, час та місце розгляду складеного плану санації. Поряд з цим, необхідно розмістити відповідне оголошення на офіційному веб-сайті державного органу з питань банкрутства та Вищого господарського суду України, після чого подати до господарського суду відповідну заяву про його затвердження.

3 етап – затвердження плану санації боржника Господарським судом
Боржник або представник комітету кредиторів, уповноважений загальними зборами, поряд із заявою про затвердження плану санації до порушення провадження у справі додає:

1.План санації;

2.Протокол засідання загальних зборів кредиторів, на якому було прийнято відповідне рішення;

3.Список кредиторів із зазначенням їх найменування, поштової адреси, ідентифікаційного коду (номеру) та суми заборгованості;

4.Письмові заперечення кредиторів, які не брали участі в голосуванні чи проголосували проти схвалення плану санації, за наявності.

Приступаючи до даного етапу, заявник неодмінно повинен врахувати судові витрати, що сплачуються за подання заяви про затвердження плану санації до порушення провадження у справі, в порядку і розмірах визначених законодавством про судовий збір. І тільки після цього, господарський суд приймає заяву до розгляду та призначає дату судового засідання, про що виноситься ухвала.

За результатами розгляду поданого плану, заслухавши доводи та заперечення кредиторів, суд приймає рішення про затвердження (відмову в затвердження) плану санації боржника до порушення провадження у справі.

Причинами відмови в затвердженні господарським судом санаційного плану можуть бути:

- порушення в процесі підготовки плану вимог законодавства, що вплинули на результат голосування загальних зборів кредиторів;

- доведення та обґрунтування кредитором, який не брав участі в голосуванні або ж проголосував проти схвалення плану, можливості задоволення його вимог у процесі ліквідації боржника у більшому розмірі, аніж передбачених умовами санації;

- відсутність погодження плану санації з усіма забезпеченими кредиторами;

- надання боржником недостовірних відомостей щодо кредиторської заборгованості.
В решті випадків, за відсутності всіх унеможливлюючих прийняття рішення обставин суд виносить ухвалу про затвердження плану санації до порушення провадження у справі та вводить мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Успішне завершення так званих підготовчих етапів введення санаційної процедури є початком реалізації заходів досудового врегулювання питання банкрутства, визначених планом санації, що здійснюється в межах чітко встановлених законодавством термінів, а саме – на протязі дванадцяти місяців.

Якщо заходи, передбачені планом санації не забезпечать досягнення основної цілі, задля якої вони впроваджувались, виноситься відповідне рішення, яким поданий план відхиляється.
Тому не слід забувати, що при реалізації санаційного плану та передбачених ним заходів відновлення підприємства, постійно потрібно підтримувати координаційний баланс та контролювати зміни якісних показників запланованих заходів, що можливо за рахунок діяльності, в процесі якої використовуються нові, своєчасно виявлені резерви, а також приймаються кваліфіковані та в першу чергу об’єктивні рішення, які сприятимуть усуненню всіх неочікуваних та непрогнозованих перешкод на шляху фінансового оздоровлення підприємства.
Як показує практика, досить часто трапляються випадки, коли запровадження санаційних заходів не приносить очікуваного результату. Тоді реалізація ризикованих проектів спричиняє настання небажаних (негативних) наслідків. Якщо мова йде про невеликі підприємства-боржники, то причинами може бути незлагодженість у внутрішньому середовищі, а якщо це великі підприємства, то справа йде куди далі – на макрорівень (зміна законодавства, напрямків державної політики та ін.)

Отож, підсумовуючи викладене зауважую, проведення санації боржника до порушення провадження у справі, враховуючи всі її переваги, справді являється потужною та дієвою допомогою в процесі фінансового оздоровлення суб’єкта господарської діяльності на шляху до відновлення його платоспроможності, виробничої потужності та організаційної узгодженості як на базовому, так і перспективному рівні, оскільки саме застосування позасудових процедур банкрутства має численні переваги економічного, організаційного та психологічного характеру (уникнення розголосу про незадовільний фінансовий стан боржника, що є привабливим як для самого боржника, так і для його кредиторів; зменшення суми витрат на підготовку проведення санації до порушення провадження у справі в порівнянні на величину витрат пов’язаних з провадженням у справі про банкрутство (відшкодування витрат на оплату публікації оголошення про порушення справи про банкрутство, оплата праці арбітражного керуючого); відсутність жорсткого контролю зі сторони господарського суду, комітету кредиторів, що забезпечує гнучкість та оперативність у прийнятті рішень тощо.

План санації.

Розробка плану фінансового оздоровлення здійснюється, як правило, фінансовими та контролінговими службами підприємства, яке перебуває у фінансовій кризі, представниками потенційного санатора, незалежними аудиторськими та консалтинговими фірмами.

Об'єктами планування є фінансові, виробничі та трудові ресурси підприємства, процеси господарської діяльності тощо.

На підставі зарубіжного досвіду та синтезу його з вітчизняною практикою нами розроблено методичні рекомендації щодо складання плану санації. Згідно із запропонованою методикою, план фінансового оздоровлення підприємства складається зі вступу та чотирьох розділів.

У вступі відображається загальна характеристика об'єкта планування, подаються відомості про правову форму організації бізнесу, форму власності, організаційну структуру, сфери діяльності та коротка історична довідка про розвиток підприємства. Окрім цього, формулюється мета складання плану санації, називаються замовники плану та методи, які використовуються в процесі його розробки.

У першому розділі відображається вихідна ситуація на підприємстві.

Аналіз вихідних даних включає такі підрозділи:

* Оцінка зовнішніх умов.

* Аналіз фінансово-господарського стану.

* Аналіз причин фінансової кризи та слабких місць.

* Наявний потенціал.

Оцінка зовнішніх умов, що в них функціонує підприємство, є основою стратегічного планування і включає вивчення загальних політико-економічних тенденцій, які впливають на діяльність підприємства, аналіз галузі та ринкового сегменту. Під час вивчення загальної політико-економічної ситуації розглядається розвиток економіки в цілому, демографічна ситуація, технологічні новації, зміна політичного середовища. Головною метою оцінки навколишнього середовища є оцінка можливості адаптації стратегії розвитку підприємства до змін у суспільно-політичному житті країни.

Аналіз фінансово-господарського стану проводиться за двома напрямками:

* аналіз виробничо-господарської діяльності;

* аналіз фінансового стану.

У ході аналізу з'ясовується фактичний фінансовий та майновий стан підприємства (фактичний обсяг реалізації, величина прибутків (збитків), рівень заборгованості, коефіцієнти платоспроможності, ліквідності, фінансового лівериджу тощо).

Аналіз причин фінансової кризи та слабких місць полягає в систематизації та оцінюванні причин фінансової кризи та наслідків їхнього впливу на фінансово-господарську діяльність підприємства. Аналіз причин фінансової кризи проводиться з метою їхньої локалізації та усунення. Виявлення симптомів кризи робиться на підставі аналізу слабких місць на підприємстві. Обмежувальні чинники (слабкі місця) можуть виявлятися в таких сферах:

- залучення капіталу (наприклад утрата довіри кредиторів);

- ринок (бар'єри на шляху входження чи виходу з ринку);

- персонал (позиція профспілок, висока мобільність, психологічні фактори);

- законодавство (податки, заборона звільнення працівників).

У разі тривалої фінансової кризи фактори, що забезпечують потенціал підприємства, поступово вичерпуються. Як наслідок, позиції підприємства слабшають.

Наявний потенціал. Тут вивчаються сильні сторони підприємства, можливі шанси та наявний потенціал у кадровій, виробничій, технологічній, маркетинговій та інших сферах. Наявний у підприємства потенціал розвитку визначається такими основними факторами:

* фінансове забезпечення та можливості залучення додаткового капіталу;

* наявність кваліфікованого персоналу;

* наявність надійних та дешевих джерел постачання сировини та матеріалів;

* наявність ринків збуту продукції;

* виробничий потенціал;

* ефективна організаційна структура;

* висока якість менеджменту.

Ефективність проведення санації можна забезпечити планомірним розвитком та використанням наявного в підприємства потенціалу, а також через послаблення чинників, що обмежують проведення санації.

На підставі аналізу вихідної ситуації робиться висновок про доцільність санації підприємства чи про необхідність його ліквідації.

У другому розділі плану змальовуються стратегічні цілі санації, цільові орієнтири та розробляється стратегія санації підприємства.

Окрім цього, розділ має запропонувати оперативну (Crash-) програму із відображенням заходів, спрямованих на покриття поточних збитків, відновлення платоспроможності та ліквідності підприємства. Лише за умови успішного виконання цієї програми підприємство може отримати можливість реалізувати план санації, тобто здійснити заходи для відновлення прибутковості та досягнення стратегічних конкурентних переваг. У каталозі санаційних заходів у рамках Crash-програми можуть бути запропоновані такі, наприклад, заходи:

* рефінансування дебіторської заборгованості (форфейтинг, факторинг, звернення до арбітражного суду);

* мобілізація прихованих резервів через продаж окремих позицій активів;

* зменшення та збільшення статутного капіталу;

* реструктуризація кредиторської заборгованості;

* заморожування інвестиційних вкладень;

* зворотний лізинг;

* розпродаж за зниженими цінами товарів, що користуються низьким попитом.

Розділ 3 є основною частиною плану санації. Це конкретний план заходів для відновлення прибутковості та конкурентоспроможності підприємства в довгостроковому періоді. Складовими частинами цього розділу є:

* Плай маркетингу та оцінка ринків збуту продукції. У цьому підрозділі визначають ринкові фактори, які впливають на збут продукції та місткість ринку; мотивацію споживачів; умови збуту; галузеві ризики; ситуацію на суміжних товарних ринках. Кількісна оцінка частини ринку, яка належить підприємству, проводиться за основними споживачами готової продукції з посиланням на поточні обсяги реалізації та на перспективи її збільшення. Крім того, дається перелік можливих конкурентів, їхніх переваг та недоліків, а також схема реалізації продукції, методи стимулювання реалізації та пропозиції щодо оптимального співвідношення реалізаційної ціни й собівартості. Визначаються можливості та способи розширення ринків збуту. Дається оцінка діяльності підприємства з погляду антимонопольного законодавства.

* План виробництва та капіталовкладень: містить дані про використання обладнання, його знос, витрати, пов'язані з відновленням (придбанням нового обладнання, ремонт та реконструкція), можливості оренди чи лізингу. Також характеризується виробничий процес, його "вузькі" місця, комерційні зв'язки з постачальниками факторів виробництва, зазначаються конкретні заходи щодо поліпшення асортименту продукції та підвищення її якості з тим, щоб досягти конкурентних переваг. Слід указати, яке саме обладнання, технічну документацію, технологію, "ноу-хау", у кого, на яких умовах та в який термін потрібно придбати, суму витрат на придбання. Виходячи з цих даних, оцінюють потреби в інвестиціях. План виробництва та капіталовкладень складається у формі бюджету.

* Організаційний план. Тут відображають організаційну структуру підприємства, можливості реструктуризації (реорганізації) та перепрофілювання, аналізують управлінський та кадровий склад, фактичну кількість працівників та пропозиції щодо її зменшення, пропонують заходи для посилення мотивації працівників та поліпшення організації менеджменту. У разі необхідності вивчаються можливості злиття, приєднання чи розукрупнення з урахуванням вимог антимонопольного законодавства.

* Фінансовий план включає:

а) прогноз обсягів випуску та реалізації продукції;

б) баланс грошових надходжень та витрат;

в) зведений баланс активів і пасивів (до початку санації, в окремі періоди під час санації та після її проведення);

г) форми та джерела мобілізації фінансових ресурсів;

д) графіки освоєння, окупності та повернення фінансових ресурсів (якщо їх було залучено на поворотній основі).

У фінансовому плані також відображається сума витрат на розробку плану санації та проведення санаційного аудиту (за необхідності). На підставі фінансового плану розраховується загальна потреба підприємства у фінансових ресурсах із зовнішніх джерел. Обсяг зовнішнього фінансування дорівнює різниці між загальною потребою підприємства у фінансових ресурсах (інвестиції в основні та оборотні засоби) та прогнозованою величиною виручки від реалізації окремих об'єктів активів, продаж яких здійснюється в рамках санації. Одержана величина коригується на позитивний чи негативний Cash-Flow, який очікується в період проведення санації.

Розділ 4 містить розрахунок ефективності санації, а також перелік організаційних заходів щодо реалізації плану та контролю за ходом реалізації. У цьому розділі деталізуються очікувані результати виконання проекту, а також прогнозуються можливі ризики та збитки.

Основними критеріями оцінки ефективності санації є такі:

- ліквідність та платоспроможність;

- прибутковість;

- додаткова вартість, створена в результаті санації;

- конкурентні переваги.

Якщо за основу брати критерій прибутковості, то ефективність санації (Е) можна визначити за такою формулою:

Е = Прогнозований обсяг додаткового прибутку / Розмір вкладень на проведення санації.

Результати санації (крім подолання неплатоспроможності та відновлення конкурентоспроможності) можна оцінити через додатковий прибуток підприємства (різницю між сумою прибутків після санації і розміром прибутків (чи збитків) до її проведення). Для більш об'єктивної оцінки ефективності прогнозований обсяг прибутку приводиться до теперішньої вартості. Вкладення в проведення санації розглядаються як інвестиції санатора в підприємство, що перебуває у фінансовій кризі, з метою одержання прибутку (в абсолютній чи відносній формі).

Додаткова вартість, створена в результаті санації показує абсолютний приріст вартості активів підприємства, що очікується від реалізації плану санації. Додаткову вартість розраховують як різницю між потенційною вартістю підприємства (після проведення санації) та його вартістю до санації. Потенційна вартість визначається на підставі приведених до теперішньої вартості майбутніх грошових потоків. Цей метод оцінки ефективності санації базується на дисконтуванні майбутнього Cash-Flow. Проблема тут полягає в точності прогнозування майбутнього грошового потоку.

Оскільки додаткова вартість може визначатися як різниця між вартістю підприємства після санації (за виключенням суми знову залученого капіталу) та ліквідаційною вартістю підприємства, зіставлення даних величин відіграє вирішальну роль у прийнятті кредиторами рішення щодо акцептування плану санації чи ліквідації підприємства. Ця вартість підприємства береться до уваги також інвесторами, які можуть фінансувати санацію на умовах часткової участі тощо.

Як уже зазначалося, у процесі реалізації плану санації важливу роль відіграє оперативний санаційний контролінг, який з допомогою свого методичного та функціонального інструментарію координує діяльність різних підрозділів, здійснює контроль за якістю реалізації запланованих заходів, проводить аналіз відхилень, ідентифікує та нейтралізує ризики, а також виявляє додаткові шанси та можливості.

Санація вважається успішною, якщо з допомогою зовнішніх та внутрішніх фінансових джерел, проведення організаційних та виробничо-технічних удосконалень підприємство виходить з кризи (нормалізує виробничу діяльність та уникає банкрутства) і забезпечує свою прибутковість та конкурентоспроможність у довгостроковому періоді.








Дата добавления: 2016-03-10; просмотров: 905;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.039 сек.