Зміна істотних умов праці
В цілому чинне законодавство гарантує працівникові сталість домовленостей при укладенні трудового договору. Однак, іноді виникає необхідність відійти від домовленостей на певний термін чи на постійно.
Так, зміст ст. 32 КЗпП України вказує на три можливих умови змінення трудового договору. Це, зокрема:
1) переведення на іншу роботу;
2) переміщення працівника на інше робоче місце;
3) змінення істотних умов праці.
Переведення працівника на іншу роботу повинно проводитися лише з його добровільної згоди. Згода працівника повинна здійснюватися у письмовій формі.
Переведення бувають двох видів:
1) постійні,
2) тимчасові.
Постійні переведення, в свою чергу, поділяються на переведення:
а) на тому ж підприємстві, в установі, організації;
б) на інше підприємство, в установу, організацію;
в) в іншу місцевість.
Характерними рисами всіх постійних видів переведення є те, що вони здійснюються:
- тільки за попередньою домовленістю з працівником на таке переведення;
- зміною істотних умов праці.
Тимчасові переведення на іншу роботу є другим видом переведення за строками. Специфічними ознаками їх є те, що такі переведення допускаються як за згодою, так і без згоди працівника.
Тимчасові переведення характеризується такими особливостями:
а) допускаються, як правило, за згодою працівника;
б) мають нетривалий характер, як правило, до одного місяця. Хоча закон не передбачає кількості таких переведень протягом календарного року, тобто можливе їх повторення;
в) неможливість переведення на роботу, яка протипоказана працівнику за станом його здоров'я.
Тимчасове переведення на іншу роботу можливе і без згоди працівника, але якщо вона не протипоказана за станом здоров’я. Такий виняток стосується тільки надзвичайних ситуацій, зокрема, це відвернення або ліквідація наслідків стихійного лиха, епідемії, епізоотій, виробничих аварій, а також інших обставин, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей, з оплатою праці за виконану роботу, але не нижчою, ніж середній заробіток за попередньою роботою. (ч. II ст. 33 КЗпП України).
Забороняється тимчасове переведення на іншу роботу вагітних жінок, жінок, які мають дитину-інваліда або дитину віком до шести років, а також осіб віком до вісімнадцяти років без їх згоди.
Переведення суттєво відрізняється від переміщення працівника.
При переміщенні суттєво не змінюються умови праці працівника, може змінюватися робоче місце, структурний підрозділ підприємства (цех, відділ, філія та ін.). Переміщення є обов'язковим для працівника і здійснюється без його згоди, але тільки в межах спеціальності, кваліфікації чи посади працівника, обумовленої трудовим договором. При цьому власник не має права переміщати працівника на роботу, що протипоказана йому за станом здоров'я.
З поняттями «переведення на іншу роботу» і «переміщенням працівника», чинне законодавство пов’язує і поняття «істотні умови праці».
Зміна істотних умов праці характеризується такими основними рисами:
а) зміною систем та розмірів оплати праці;
б) зміною режиму роботи, визначених пільг і ін.;
в) встановленням або скасуванням суміщення професій, неповного робочого часу, найменування посади, змінення розрядів і ін.
Стосовно запровадження зазначених істотних змін власник зобов'язаний повідомити працівника не пізніше як за два місяці.
Дата добавления: 2016-03-05; просмотров: 813;