Особливості верстки різних видів видань
У книжкових виданнях можуть бути вклейки, вкладки або накидки, у яких розташовуються ілюстрації. Вони друкуються окремо, часто на іншому папері й іншим способом; в обсяг видання не входять, а враховуються незалежно. Накидки, вкладки, вклейки, приклейки (додаткові елементи блоку) приєднуються до зошитів у процесі комплектування блоку.
Форзаци — два чотиристорінкові зошити, що служать для скріплення блоку з палітурною кришкою. Форзаци можуть бути художньо оформлені й тому відносяться до конструктивно-оформлювальних елементів.
Палітурна кришка (обкладинка) охороняє книжковий блок від ушкодження, завершує конструкцію книги і нерідко містить рекламну інформацію. У палітурку оформляється низка книжкових видань, призначених для тривалого використання і збереження (зібрання творів, підручники, енциклопедії, словники, видання для дітей і т. п.), і низка альбомів, за винятком альбомів, призначених для масового використання, наприклад науково-популярних, навчальних, інструктивних, каталогів і рекламних та ін. Зазначені видання мають іноді як конструктивно-оформлювальні елементи, так і суперобкладинку або футляр.
В обкладинку оформляються книжкові видання, не призначені для тривалого збереження, журнали й альбоми масового призначення.
При оформленні видань в обкладинку форзац не використовується. Виготовлення обкладинки простіше і дешевше, Toмy багато книг і практично всі журнали оформляються в такий спосіб.
Суперобкладинка призначена для оберігання палітурки від зносу й забруднення і так само, як обкладинка і палітурка, містить образотворчу, а іноді й рекламну інформацію, отже, є оформлювальним елементом. Суперобкладинка з'єднується з палітуркою за допомогою клапанів (загнутих бічних сторонок).
Унікальні подарункові чи сувенірні видання можуть оформлятися у футляр, який також може бути простим (картонним) або художньо оформленим.
Активною частиною палітурки, з погляду оформлення видання, є корінець палітурки. Обкладинка, корінець палітурки, суперобкладинка оформляються однотипно. Вибір шрифту для оформлення тексту обкладинки і палітурки залежить від кількості тексту, кольору матеріалу і фарби для друку, найчастіше застосовується шрифт напівжирного, а іноді й жирного накреслення.
У текстовому оформленні книжкових видань переважно витримують принцип одногарнітурності, тобто всі види тексту одного конкретного книжкового видання набирають із використанням однієї гарнітури; виняток складають видання, присвячені опису подій різних епох, і щоб підвищити художню вартість таких видань, допускають сполучення різних гарнітур. При цьому добре поєднуються шрифти звичайної гарнітури зі шрифтами брускових гарнітур; гарнітури малоконтрастні і медієвальні (Академічна, Літературна, Банниковська) найкраще поєднуються з гарнітурами того ж графічного виду, наприклад Літературна — із Заголовною газетною, Академічна — з Бажановською і т. д. У наборі букварів поєднують Рубану і Шкільну гарнітури.
Для набору основного тексту книжкових видань, що призначені для суцільного читання (масово-політичних видань, художньої літератури, підручників і т. д.), використовують шрифти світлого прямого накреслення кеглів 9—10 п., оскільки вони зручні для читання.
Шрифт кегля 7—8 п. використовується для набору основного тексту видань, не призначених для суцільного читання, наприклад словників, довідників, енциклопедій і т. п., і для набору додаткового тексту видань, основний текст яких набраний кеглем 9—10 п.
У шрифтовому оформленні дитячих видань і підручників для початкової школи використовують шрифт більш простих гарнітур, наприклад Рубаної; для середнього шкільного віку — шрифт Шкільної гарнітури. Кегль шрифту — від 10 п. і вище.
До видільних належать шрифти курсивного, напівжирного і жирного, вузького і широкого накреслень кеглів від 6 до 16 п. Кегль заголовків може бути більшим, але найчастіше дорівнює кеглю шрифту основного набору, а іноді й меншим (кватирки, ліхтарики), але іншого накреслення. Гарнітури для всіх видів книжкових видань вибираються з урахуванням виду і характеру твору, зручності читання, місткості
і художніх переваг шрифтів, способу друку і виду друкарської форми; зручності друку видання.
Співпідпорядкованість кеглів шрифту книжкового видання є такою: у наборі основного тексту кеглем 9—10 п. додатковий текст набирають кеглем 8 п., а допоміжний — 6п.;у наборі основного тексту кеглем 8 п. додатковий текст набирають кеглем теж 8 п., а допоміжний — кеглем 6 п.
Дата добавления: 2016-03-05; просмотров: 3046;