Галузева політика: поняття і характеристика типів
Тема 8
ДЕРЖАВНА ГАЛУЗЕВА ПОЛІТИКА
План
1. Галузева політика: поняття і характеристика типів
2. Механізм державного регулювання природних монополій
3. Зовнішньоторговельна політика в умовах недосконалої конкуренції на світовому ринку
4. Антимонопольна політика держави
Галузева політика: поняття і характеристика типів
Ефективна організація галузевих ринків у реальному світі неможлива без здійснення оптимальної промислової політики держави. Саме діяльність держави визначає те економічне середовище, в якому приймає рішення сучасна фірма. Держава визначає правила, по яких здійснюються ділові операції економічних агентів, чинить дію на потоки товарів і ресурсів в економіці, підтримує або перешкоджає тієї або іншої діяльності індивідів і інститутів економічної системи.
З точки зору мікроекономічної теорії, базовою причиною необхідності державної галузевої і промислової політики служать так звані провали ринку. До провалів ринку відносяться монопольна влада, зовнішні ефекти (екстерналії), громадські блага і недосконалість системи інформації. В цілому провали ринку знижують ефективність спонтанної ринкової конкуренції.
Стосовно конкретних ринків вони проявляються у високому рівні безповоротних витрат входу і трансакційних витрат.
Спільною метою державної галузевої політики служить вирішення проблем, пов'язаних з провалами ринку, для підвищення громадського добробуту. Основними концепціями, що становлять базис галузевої політики, служать:
1) економічна ефективність. Передбачається, що досягнення економічної ефективності суспільства можливе за наявності конкуренції. При цьому досягається ефективна аллокація ресурсів і здійснення динамічного міжтимчасового вибору усіх економічних агентів. Конкуренція є засобом створення середовища, що сприяє зниженню витрат, створенню нових продуктів, нових фірм, нових видів діяльності, нових методів виробництва і реалізації, технічного прогресу і інновацій.
2) оптимізація поведінки економічних агентів. Створення конкурентного середовища - це процес, а не результат. Тому не слід спиратися на застиглі ринкові структури для збільшення загального добробуту. Конкурентний процес дозволяє фірмам самостійно оптимізувати свою поведінку. Оскільки ринки знаходяться в процесі постійної еволюції, галузева політика повинна тільки створювати умови, сприятливі для конкуренції: свобода виходу і входу, стимули до інновацій, підтримка певної міри суперництва між фірмами.
3) краще функціонування суспільства в цілому. Галузева політика держави переслідує загальні громадські інтереси:
· захист національної промисловості;
· допомога фірмам і галузям у важких ситуаціях;
· розвиток регіонів;
· захист зайнятості;
· стимулювання фірм-лідерів;
· захист від іноземного капіталу;
· розвиток дрібного і середнього бізнесу;
· захист прав споживачів;
· встановлення правил добросовісної конкуренції.
Галузева політика держави здійснюється різними методами, з різною мірою безпосередньої залученості держави в ухвалення економічних рішень. З відомою долею умовності у міру зростання державної активності в економіці можна виділити наступні типи галузевої політики :
По використовуваних методах | |||
Пасивна | Активна | ||
По висунених цілях | Захисна | Конкурентна політика шляхом контролю над домінуючими фірмами, антимонопольне регулювання | Антимонопольне регулювання у поєднанні із структурною і зовнішньоторговельною протекціоністською політикою |
Наступальна | Конкурентна політика, що поєднує антимонопольне регулювання із створенням сприятливого економічного клімату шляхом використання методів фіскальної, фінансової, монетарної і правової політики | Структурна політика в цілях прискорення економічного зростання, розробка системи координації економічних рішень (аж до створення системи індикативного планування), контроль над потоками капіталу в економіці |
Пасивна захисна галузева політика ставить основною метою боротьбу з монополіями, діяльність яких призводить до неефективного розміщення ресурсів і створює втрати громадського добробуту. Неодмінною частиною такої політики служить антимонопольне регулювання, контроль над горизонтальним і вертикальним злиттям і поглинаннями.
Ця політика класифікується як захисна, оскільки більшість її заходів лише протидіють виникненню і використанню монопольної влади. Але пасивна захисна політика не створює спеціальних сприятливих умов для розвитку конкуренції. Вона лише обмежує монополію. Енергійні і рішучі дії застосовуються тільки за умови істотного відхилення ринкової структури від конкурентної. Цей тип галузевої політики не викликає виробничої активності. У зв'язку з цим, для більшості розвинених країн пасивна захисна галузева політика, що являється по суті антимонопольною політикою, пройдений етап і є лише частиною галузевої політики.
Незважаючи на незаперечне достоїнство такої політики - мінімальне втручання держави в економіку, у неї є істотний мінус. Проведення такої політики ставило б конкретну країну в несприятливе становище в системі міжнародної торгівлі. Активніше антимонопольне регулювання іншою країною призводить до зниження прибутків вітчизняних фірм на користь зарубіжних монополій як на внутрішньому ринку, так і на ринку третіх країн.
Концепція "сприятливого економічного клімату" (наступальна, але пасивна галузева політика) припускає не просто обмеження і боротьбу з монопольною владою, але і сприяння конкретним типам економічної активності.
Так, наприклад, податкові і фінансові пільги для дрібних і середніх підприємств не укладаються в рамки власне антимонопольного регулювання, але безумовно сприяють розвитку конкуренції. В якості іншого прикладу політики, що сприяє розвитку конкуренції, можна привести антиінфляційну політику.
Наявність позитивних цілей економічної активності держави дозволяє класифікувати цю модель як "наступальну". Пасивність такого типу галузевої політики полягає в тому, що вона покращує лише умови ухвалення рішень фірмами і домогосподарствами, але не ставить метою впливати на конкретні рішення.
Такий тип галузевої політики найбільш близький урядам, що відкидають активне втручання в економіку. Проте здійснення такої політики натрапляє на такі проблеми, як, наприклад, проблеми структурного безробіття і незбалансованого економічного зростання, які все ж можуть зажадати від держави прийняття конкретніших заходів.
Активна захисна галузева політика використовує заходи, що мають конкретну спрямованість, але не в цілях створення сприятливих умов для ухвалення рішень, а в цілях впливу на ці рішення аж до запобігання. Цей тип галузевої політики є поєднанням антимонопольної і протекціоністської політики. Протекціоністська політика спрямована на обмеження монополізму зарубіжних фірм на внутрішньому ринку і реалізується шляхом встановлення імпортних тарифів і імпортних квот.
Активна наступальна галузева політика є спрямованою дією держави на рішення економічних агентів. Вона характеризується поєднанням спільних (наприклад, створення сприятливого економічного клімату для розвитку конкуренції в цілому по країні) і конкретних цілей (наприклад, пріоритетний розвиток певної галузі). Глибина і форми втручання держави в галузевий розвиток можуть бути різна. Розглянемо лише деякі сфери галузевої політики держави: регулювання природних монополій, зовнішньоторговельну політику в умовах недосконалої конкуренції, а також проблеми антимонопольного регулювання.
Дата добавления: 2016-03-05; просмотров: 2257;