Міжгалузеві і галузеві нормативні акти з ОП.
Законодавством передбачено, що залежно від сфери дії ДНАОП можуть бути міжгалузевими або галузевими.
Рис.1.12 Схема кодування міжгалузевих нормативних актів
Міжгалузевими називаються принципи, що діють одночасно в кількох галузях права. Більшість принципів мають міжгалузевий характер, тому що їх зміст виражений в нормах кількох галузей. До них належать принципи судоустрою, судочинства (цивільного, господарського, кримінального) і правового стану осіб, які беруть участь у процесі. Це зокрема, такі:
- незалежність суддів і підкорення їх тільки законам;
- здійснення правосуддя тільки судом;
- всебічність, повнота й об`єктивність з`ясування обставин справи;
- ніхто не може бути суддею у власній справі;
- усність, безпосередність, безперервність, гласність процессу;
- національна мова судочинства;
- доступність судового захисту та багато інших.
Міжгалузевими принципами є такі принципи, як «дозволено все, що не заборонено законом», а також «дозволено тільки те, що прямо дозволено законом, все інше заборонено», які відповідають загальнодозволеному і дозволено-заборонному типам правового регулювання. Загальнодозволена спрямованість характерна для цивільного циклу галузей, зі змісту яких випливає, що громадянин і юридичні особи можуть займатися будь-якою діяльністю, не забороненою законом.
Водночас діяльність органів держави базується на дозволено-заборонному принципі, бо здійснюється відповідно до їх компетенції в рамках адміністративного і процесуального циклу галузей і побудована на забороні виходити за ії межі.
Державний міжгалузевий нормативний акт про охорону праці – це ДНАОП загальнодержавного користування, дія якого поширюється на всі підприємства, установи, організації народного господарства України незалежно від їх відомчої (галузевої) належності та форм власності.
Законодавством передбачено, що залежно від сфери дії ДНАОП можуть бути міжгалузевими або галузевими.
Галузеві принципи підкреслюють особливості конкретної галузі права і нарівні з предметом і методом сприяють індивідуалізації галузі як самостійної в загальній системі права.
Принципи галузей – це раз і назавжди визначена аксіома; вони, як і норми права, можуть змінюватися, зокрема зі зміною суспільних відносин, на базі яких виникає галузь права. Так, процеси реформування політичної, економічної, соціальної та інших сфер життя суспільства не могли не відбитися на змісті галузевих принципів. Поява ринку праці й капіталу, наприклад, сприяла становленню ряду нових принципів галузі трудового права.
Державний галузевий нормативний акт про охорону праці – це ДНАОП, дія якого поширюється на підприємства, установи і організації незалежно від форм власності, що відноситься до певної галузі.
Дата добавления: 2016-03-05; просмотров: 769;