Права працівників на охорону праці під час роботи на підприємстві
Права працівників на охорону праці під час роботи на підприємстві викладені в ст.6 Закону України «Про охорону праці». Умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно – побутові умови праці повинні відповідати вимогам нормативних актів про охорону праці.
Працівник має право відмовитись від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров`я або для людей, які його оточують, і навколишнього виробоничого середовища чи довкілля. Він зобов’язаний негайно повидомити про це безпосереднього керівника або роботодавця.
За період простою з названих причин за робітником зберігається середній заробіток.
Працівник має право розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо роботодавець не виконує законодавство про охорону праці, не додержується умов трудового договору. У цьому разі працівникові виплачується вихідна допомога в розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного заробітку.
Права працівників на пільги та компенсації за важкі та шкідливі умови праці (ст.7 Закону України «Про охорону праці»). Працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, безкоштовно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газоаною солоною водою, мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, пільгову пенсію, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги та компенсації, що надаються у передбаченому законом порядку.
Відшкодування шкоди працівникам у разі ушкодження їх здоров`я (ст.9 Закону України «Про охорону праці»). Власник зобов`язаний відшкодувати працівникові шкоду, заподіяну йому каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я, пов`язанним з виконанням трудовиз обов`язків у повному розмірі втраченого заробітку відповідно до законодавства, а також сплатити потерпілому (членам його сім`ї та утриманцям потерпілого) одноразову допомогу. При цьому пенсії та інші доходи, одержувані працівником не враховуються.
Відшкодування моральної шкоди проводиться власником, якщо небезпечні або шкідливі умові праці призвели до моральної травми потерпілого, порушення його нормальних життєвих зв`язків, вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
Обов`язки роботодавця щодо створення безпечних та нешкідливих умов праці (ст.13 Закону України «Про охорону праці»). Власник зобов`язаний створити в кожному структурному підрозділі й на робочому місці умови праці відповідно до вимог нормативних актів, а також забезпечити додержання прав працівників, гарантованих законодавством про охорону праці.
Обов`язки працівника виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці (ст.14 Закону України «Про охорону праці»). Працівник зобов`язаний:
- знати і виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту;
- додержуватись зобов`язань щодо охорони праці, передбачених колективним договором (угодою, трудовим договором) та правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства;
- проходити у встановленому порядку попередні та періодичні медичні огляди.
Обов`язкові медичні огляди працівників певних категорій (ст.17 Закону України «Про охорону праці»). Власник зобов`язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов`язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.
Дата добавления: 2016-03-05; просмотров: 691;