Інклюзія— це політика й процес, що дає можливість всім дітям брати участь у всіх програмах. Головний принцип інклюзії: «Рівні можливості для кожного*.
Інклюзивна освіта- це система освітніх послуг, що ґрунтується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права навчатися за місцем проживання, і передбачає навчання дитини з особливостями психофізичного розвитку в умовах загальноосвітнього закладу.
Реабілітація(згідно визначенню Комітету експертів ВОЗ) - застосування цілого комплексу заходів медичного, соціального, освітнього та професійного характеру з метою підготовки або перепідготовки індивідуума до найвищого рівня його функціональних здібностей. 26
Загальні питання корекційної педагогіки та спеціальної психологи
Термін "реабілітація" є похідним від терміну "абілітація".Стосовно дітеіі раннього віку з відхиленнями у розвитку доцільно використовувати термін "абілітація", оскільки у ранньому віці мова йде не про відновлення здібностей, а про первинне їх формування.
Абілітація— первинне формування функцій і здібностей у дітей раннього віку з проблемами розвитку за рахунок створення спеціальних умов.
Соціальна адаптація— пристосування учня до умов життя і праці.
Корекційна освіта— освіта у спеціальних закладах (школи, класи, реабілітаційні центри), яка надається фахівцями і містить навчальний, виховний і корекційний компоненти.
Спеціальні умови для одержання освіти (спеціальні освітні умови)— умови навчання (виховання), в тому числі спеціальні освітні програми і методи навчання, індивідуальні ТЗН і середовище життєдіяльності, а також педагогічні, медичні, соціальні та інші послуги, без яких є неможливим (ускладненим) засвоєння загальноосвітніх і професійних освітніх програм особами з порушеннями психофізичного розвитку.
Спеціальний (корекційний) освітній заклад- освітній заклад, створений для дітей з порушеннями психофізичного розвитку.
2. Галузі корекційної педагогіки
Корекційна педагогіка є самостійною галуззю у системі педагогічних наук.
Корекційна педагогіка є педагогічною наукою, користується її термінологією, має із загальною педагогікою спільний предмет (виховання і розвиток особистості) і єдину мету. Водночас корекційна педагогіка - це самостійна наука, яка має свою концепцію, розв'язує певні завдання і поділяється на галузі, кожна з яких спрямована на роботу з людьми з певними порушеннями розвитку. Галузями корекційної педагогіки традиційно є:
S сурдопедагогіка вивчає питання виховання і навчання дітей з порушеннями слуху;
•/ тифлопедагогіка питання виховання і навчання дітей з порушеннями зору;
Модуль I
s олігофренопедагогіка — питання виховання і навчання
дітей з порушеннями інтелекту;
■S логопедія та логодидактика - питання вивчення та виправлення порушень мовлення у дітей та дорослих, особливості навчання й виховання дітей-логопатів. У сучасній корекційній педагогіці як самостійні теорії й педагогічні системи спеціальної корекційно-реабілітаціиної освіти виокремились такі галузі (виділено пописано В. М. Синьовим) [6.С.17]:
S навчання і виховання дітей із затримкою психічного
розвитку;
S навчання і виховання дітей з порушеннями опорно-рухового апарату;
S навчання, виховання і корекція розвитку дітей з емоційними порушеннями (зокрема, при аутизмі та аутис-тичних рисах особистості);
S навчання і виховання дітей із складними, комплексними порушеннями розвитку; S навчання і виховання дітей із вираженою девіантною
поведінкою.
Сучасні галузі корекційної педагогіки України є на часі в стадії становлення.
Дата добавления: 2016-03-05; просмотров: 979;