Основні фактори надійності в спорті
Надійність у спорті - спроможність спортсмена до високоефективної змагальної діяльності в екстремальних умовах
Проблема надійності виникла разом з ростом спортивних результатів, зростанням відповідальності спортсменів та команд за результат виступів, прагненням підвищити безпомилковість змагальних дій спортсменів в екстремальних умовах, які особливо характерні для великого спорту.
Екстремальні умови - це змінені, незвичні умови життя та діяльності людини, які характеризуються дефіцитом часу і потрібної інформації, ризиком, високою відповідальністю, ізолюванням, незвичністю відчуттів та сприймання.
Спортивну діяльність супроводжують багато різних факторів "перешкод", такі, як втома, що зростає, зміна погодних умов, раптові прийоми суперників, дії глядачів, необ'єктивність суддівства тощо.
Вважають, що існує динамічний зв'язок між якісним боком надійності (властивостями організму та психіки спортсменів) і кількісним (стабільністю і ефективністю спортивних результатів). В основі оцінювання надійності змагальної діяльності знаходиться її результативність, при цьому конкретний результат, який показав спортсмен на даному змаганні, - ознака надійності в даний час, а основою стабільної надійності є динаміка спортивної результативності за певний проміжок часу.
У вивченні надійності змагальної діяльності спеціалісти, як правило, розглядають чотири основних фактори: біомеханічний, медико-біологічний, психологічний, соціально-педагогічний.
Біомеханічний фактор надійності найбільш тісно пов'язаний з технікою, яку використовує спортсмен. Ця техніка може бути доцільною, раціональною, ефективною, орієнтованою на індивідуальні біомеханічні особливості. Сучасні комп'ютерні засоби дозволяють з високим ступенем достовірності моделювати техніку рухів спортсмена, забезпечуючи цим можливість оцінити її ефективність і перевірку в різних умовах. Високий рівень досягнутої біомеханічної надійності стає і важливим психологічним фактором, який підвищує впевненість, визначає позитивний настрій на змагання.
Медико-біологічний фактор включає до складу надійності стан здоров'я, функціонування центральної нервової системи та її аналізаторів, енергетичні та біомеханічні передумови. Практиками та вченими розроблено критерії та тести визначення медико-біологічних умов, які сприяють підвищенню надійності змагальної діяльності. До їх складу відносять показники рівня кисневого боргу та максимального споживання кисню, кислотно-лужного балансу тощо. Усі ці складові також є об'єктивною передумовою психічної надійності спортсмена, створюючи запас міцності змагальних дій, забезпечуючи широкий діапазон адекватних реакцій спортсмена та команди в найнеочікуваних змагальних ситуаціях.
Психологічний фактор відіграє інтегральну роль, забезпечуючи рівень психорегуляції, який відповідає завданням змагальної діяльності, створюючи передумови для реалізації біомеханічного, медико-біологічного і соціально-педагогічного факторів надійності спортсмена. Найважливішими складовими психічної надійності спеціалісти вважають спеціалізоване сприймання, концентрацію уваги, регуляцію емоційних станів, вольові прояви, силу нервової системи, мотиви діяльності та їх ієрархію в структурі особистості, комунікативні здібності.
Соціально-педагогічний фактор надійності включає широкий спектр проблем спортсмена відповідно до культурних, національних, інтернаціональних, патріотичних, державних інтересів та традицій. Соціально-педагогічні умови поєднані з високою відповідальністю, яку бере на себе спортсмен, за успіх виступу в змаганнях. У недалекому минулому справжня соціальна педагогіка часто замінювалась морально-психологічними "накачками" спортсмена перед стартом, які здатні призвести до діаметрально протилежного результату. Особливе місце в соціально-педагогічному забезпеченні надійності має формування психіки спортсмена в умовах співробітництва та взаємодії в команді. Надійність командної діяльності - порівняно мало розроблена сфера спортивної психології.
Дата добавления: 2016-02-27; просмотров: 667;