Система методів професійної орієнтації
Особливе місце у вивченні особливостей професійної орієнтації посідають методи її наукового дослідження. Виділення профорієнтації як самостійної науки припускає серед інших важливих ознак наявність власних методів. Але в наукових дослідженнях із профорієнтаційних проблем використовуються методи педагогіки, психології, економіки, соціології, медицини. Тому не можна поки що стверджувати, що профорієнтація являє собою самостійну науку. Це міждисциплінарний науковий напрям, покликаний вирішувати прикладні задачі оптимального регулювання процесу професійного самовизначення особистості в її інтересах і в інтересах суспільства. Оскільки система знань, понятійний апарат і методи різних наук мають помітні розходження, виникає проблема інтеграції необхідних для профорієнтації знань на основі принципу системності.
Тема методів дослідження в професійній орієнтації у вітчизняній літературі частіше за все зводиться до викладення історії питання та до посилань на методичний арсенал, який використовується у психологічній науці. Тому краще звернутися до проблеми методу у психології як науковій дисципліні. Цілісне вивчення психологічних явищ передбачає широке використання різноманітних методів. Інтегральний характер професійної орієнтації, динамічний розвиток її напрямків, специфіка конкретних задач передбачають опору психолога-профорієнтатора на методологічно обґрунтовану систему наукового дослідження. Навіть поверховий огляд літератури передбачає значне розмаїття уявлень вчених про методологію наукового дослідження (про яке говорилося дещо вище) та класифікацію його методів, багато в чому обумовлених специфікою предмету і типових задач.
Так, С.Л.Рубінштейн створив одну з перших вітчизняних класифікацій основних методів дослідження і виділив: спостереження: зовнішнє (об'єктивне), пряме (безпосереднє спостереження людини), опосередковане (спостереження за продуктами діяльності людини); експеримент: природний (проведення досліджень безпосередньо під час професійної діяльності), лабораторний (моделювання професійної діяльності), психолого-педагогічний (навчаючий експеримент), допоміжний (дослідження психологічних показників у комплексі з анкетуванням та бесідою).
Крім спостереження та експерименту можна виділити також і «особливі методи» дослідження, до яких С.Л.Рубінштейн відносив: 1) порівняльний метод (порівняння між нормою та патологією); 2) генетичний метод (порівняння між різними віковими групами).
Одним з найбільш прийнятних підходів до рішення задач професійної орієнтації є класифікація методів Б.Г.Ананьева, запропонована у 1960-ті роки. З урахуванням «стратегічних шляхів дослідження» всі методи можна розподілити на чотири основні групи: організаційні, емпіричні, методи обробки даних, інтерпретаційні методи.
До організаційних методів, за Б.Г.Ананьєвим, відносяться порівняльний, лонгітюдний та комплексний. Роль цих методів є актуальною протягом всього дослідження, їх адекватність впливає на кінцеві результати (теоретичні - у вигляді концепцій, практичні - у вигляді рекомендацій щодо вдосконалення або створення нових засобів чи методів навчання, діагностики, корекції, управління і т.п.). Вибір методу визначається цілями, особливостями предмету дослідження, об'єктивними умовами і можливостями його наукового вивчення. Порівняльний метод, або метод «поперечних зрізів», аналіз «вибірки» є найбільш розповсюдженим у психології і використовується для рішення широкого спектру задач. Більш точним для вивчення психічного розвитку (еволюція психічних та психологічних функцій, прогноз, дослідження зв'язків між фазами розвитку та ін.) вважається лонгітюдний метод. Це вид повторного дослідження, при якому проводиться тривале періодичне спостереження над одними й тими ж особами чи соціальними об'єктами. Комплексний метод не завжди відображає цілісне бачення складного об'єкта, але, безумовно, сприяє побудові розуміння досліджуваного явища. Він є найбільш адекватним у міждисциплінарних дослідженнях і пов'язаний з особливістю розподілу наукових задач, передбачає періодичне співставлення даних та їх узагальнення.
До емпіричних способів отримання наукових фактів відносяться спостереження і самоспостереження (обсерваційні методи), експериментальні (лабораторний, природний, формуючий або психолого-педагогічний), психодіагностичні (стандартні та проективні методики, анкети, інтерв'ю, бесіда та ін.), аналіз процесу та продуктів діяльності (професіографія, хронометрія, оцінка продуктів праці і т.п.), моделювання (математичне, кібернетичне та ін.), біографічні (аналіз фактів і подій життєвого шляху людини, документації, свідоцтв та ін.).
Вибір групи або окремих емпіричних методів багато в чому залежить від першочергово обраного організаційного методу. Розвиток науки і техніки значно розширює як репертуар таких методів (фотографія, відеозйомка, аудиозапис, комп'ютерна діагностика та багато іншого).
До прийомів обробки емпіричних даних відносяться кількісний (математично-статистичний) і якісний аналіз (диференціація матеріалу за групами й типами, складання психологічної казуїстики - опис типових або ексклюзивних випадків). Кількісні методи застосовуються з метою виразити у числових характеристиках різні сторони психічних явищ та зв'язку між ними. До основних методів цієї групи, які активно використовуються у психології, відносять шкалування, а також методи параметричної статистики (кореляційний, факторний, дисперсійний, кластерний, дискримінантного аналізу). Досить широкий арсенал засобів для оцінки психологічних фактів представлений методами непараметричної статистики. Розвиток і широке впровадження комп'ютерної техніки, розробка пакетів статистичних програм значно розширюють потенціал дослідника.
До інтерпретаційних методів відносяться генетичні та структурні методи. Генетичні методи (філогенетичний, онтогенетичний, соціогенетичний) представляють собою способи дослідження зв'язків між психологічними явищами різних рівнів розвитку. Структурні методи (психографія, типологічна класифікація та ін.) націлені на вивчення взаємозв'язків між цілим і частинами: між особистістю і психічними функціями, організмом і окремими параметрами розвитку в окремі моменти життя і т.п.
Розглядаючи різновиди системного підходу, В.А.Ганзен виділяє наступні ступені повноти аналізу явищ: комплексний, структурний, цілісний.
Комплексний підхід передбачає наявність сукупності компонентів об'єкта, що вивчається або методів його дослідження. При цьому не є критеріальною вимогою повний склад компонентів досліджуваного об'єкта, повнота відносин між ними або відношення частин з цілим. Вирішуються головним чином питання постійних співвідношень компонентів. Структурний підхід передбачає вивчення складу систем, їх структур. При цьому не ставиться задача вивчення співвідношень підсистем (частин) і системи (цілого). Допускається можливість великої кількості варіантів розподілу системи на підсистеми. При цілісному підході вивчаються не тільки частини об'єкта, а й відношення між частинами і цілим, не тільки організація (структура), але й особливості функціонування компонентів, не тільки постійні якості, а також і зміни у функціонуванні й розвитку об'єкта, явища, процесу.
Основою запропонованої В.Ф. Моргуном типології методів діагностики є авторська концепція багатовимірного розвитку особистості. Особистість розглядається як людина, котра активно опановує і свідомо перетворює природу, суспільство і власну індивідуальність. Вона має унікальне динамічне співвідношення просторово-часових орієнтацій, потребо-вольо-вих емоційних переживань, змістовних спрямованостей, рівнів опанування досвідом і форм реалізації діяльності. Цим співвідношенням визначається свобода суб'єктного самовизначення особистості в її діях і вчинках та міра відповідальності за їхні наслідки (включаючи й підсвідомо непередбачувані) перед природою, суспільством і своїм сумлінням (див. нижче рис. 2).
Синтезуючи усі зазначені вище підходи та методи, можна сказати, що дійсно виникає проблема інтеграції необхідних для профорієнтації знань, а також створення системи методів профорієнтаційної роботи.
Так, інтерпретуючи психологічні методи дослідження, М.С.Пряжников адаптував їх до практичної роботи з професійної орієнтації і запропонував класифікацію науково-практичних методів профорієнтації, а саме: 1) методи традиційного обстеження (тести, опитувальники, анкети, апаратурні методики і т.п.) та методи традиційного психолого-педагогічного впливу (лекції, тренінги, дискусії та ін.); 2) методи, що ґрунтуються на життєвому досвіді й професійній інтуїції. їх можуть використовувати лише ті психологи і педагоги, які мають певний досвід й успіхи в роботі; 3) методи активізації, стимулювання самої людини (або групи осіб), по відношенню до якої проводиться профорієнтаційна робота (наприклад, через ділову управлінську гру); 4) методи моделювання процесу професійного самовизначення, коли сама профорієнтаційна проблема не вирішується, але створюються умови для кращого розуміння цієї проблеми і лише намічаються шляхи її вирішення; 5) методи управління профорієнтацією, включаючи також методи контролю та відповідного заохочення і т.п. Це може використовуватися не тільки різними керівниками, а й конкретною людиною стосовно своєї власної кар'єри (інколи це називають навіть «самоменеджментом»), або це може бути сім'я, яка серйозно впливає на дитину.
Під час розгляду профорієнтаційних методів важливе значення має уявлення про саму модель методики, яка використовується у профорієнтаційній роботі.
Дата добавления: 2015-12-01; просмотров: 1801;