Характеристика технологічних процесів транспорту
Для переміщення матеріального потоку використовують транспорт. Ефективності логістиці сприяє розробка єдиного, оптимального для виробництва, складського і транспортного господарства технологічного процесу.
Під єдиним технологічним процесомрозуміють раціональну систему організації роботи станцій примикання та під'їзних шляхів промислових підприємств, що пов'язує технологію обробки составів і вагонів на станціях примикання та під'їзних шляхах і забезпечує єдиний ритм перевезень та виробничого процесу промислових підприємств. Він передбачає використання ефективних методів праці, коопероване застосування технічних засобів транспортних цехів підприємств та залізничних станцій тощо.
Цей процес відображується в документі, який визначає порядок роботи під'їзного шляху і станції примикання. Він має забезпечити найраціональніше використання технічних засобів транспортного цеху підприємства і станції примикання, прискорення обороту вагонів на станції та під'їзному шляху. Головне завдання роботи за єдиним технологічним процесом — використання внутрішніх ресурсів для прискорення обороту вагонів і виконання перевезень, зобов'язань, зазначених у договорі на експлуатацію під'їзного шляху.
Єдиний технологічний процес розробляється комісією у складі головного інженера відділення (голова), представникім відділів експлуатації, планово-технічного, вантажного, шляхового інженера локомотивного відділу і представників підприємства, якому належить під'їзний шлях. Комісія керується положеннями Статуту залізниць, правилами перевезень та рекомендаціями щодо складання єдиних технологічних процесів роботи під'їзних шляхів та станцій примикання.
Технологічні процеси роботи вантажного двору і товарної контори є складовою частиною загального технологічного процесу. В окремих випадках для великих вантажних дворів, контейнерних пунктів та сортувальних платформ складають самостійні (окремі) технологічні процеси, пов'язані з технології і роботи станції, часом подачі та прибирання вагонів під вантажні операції.
Технологічний процес передбачає послідовність і тривалість комерційних операцій, що виконуються на вантажному дворі чи в товарній конторі. У більшості випадків його розробляють за такою схемою.
Розділ 1. Стисла характеристика вантажного двору і товарної контори:
масштабна схема розташування шляхів та обладнання вантажного двору, їх спеціалізація і розміри (довжина, площа тощо);
перелік складів (відкритих і закритих), їх корисна площа та розрахункова місткість (в тоннах);
перелік засобів механізації вантажно-розвантажувальних робіт та їх розрахункова продуктивність;
перелік засобів механізації і автоматизації операцій у товарній конторі та їх продуктивність;
план товарної контори, схема розташування машин, обладнання, довідкових вказівок та розміщення робітників;
обсяг комерційних операцій, що виконуються тепер і виконуватимуться у найближчі два-три роки;
відомість наявного і потрібного (розрахункового) штату робітників вантажного двору і товарної контори, включаючи вантажників та механізаторів;
перелік об'єктів вантажного двору (сортувальна платформа, контейнерна площадка, підвищений шлях тощо), режим їх роботи (в одну-дві зміни, цілодобово) у звичайні, святкові, вихідні дні;
розрахункова потреба в автотранспорті для завезення і вивезення вантажів у робочі й вихідні дні (по об'єктах);
характер нерівномірності надходження вантажів на об'єкти (мінімум, максимум, у середньому) і роботи товарної контори (за періодами доби);
розклад приймання вантажів дрібними відправками і в контейнерах;
завдання на формування прямих і перевантажуваних вагонів, що завантажуються дрібними відправками і контейнерами;
Розділ 2. Оперативне планування і управління комерційною роботою:
стислий опис порядку розробки і затвердження добового плану роботи та його форми;
схема інформації про надходження вантажів, прибуття їх на станцію і подання на вантажний двір під розвантаження;
графік (розклад) роботи маневреного локомотиву на об'єктах вантажного двору;
схема управління роботою вантажного двору і товарною конторою;
схема зв'язку диспетчера з об'єктами і стислий регламент передавання команд і одержання інформації від робітників, зайнятих на виконанні комерційних операцій;
форма диспетчерського графіка (звіту), в якому за встановленими періодами фіксується оперативне становище на вантажному дворі і в товарній конторі;
схема і стислий звіт про виконання кошторисного завдання і добового плану роботи;
таблиці норм часу на виконання комерційних операцій;
іменний список осіб, відповідальних за забезпечення нормальної роботи об'єктів;
технічні норми завантаження вагонів основними вантажами, що відправляються через вантажний двір;
сітковий графік виконання вантажних і комерційних операцій на вантажному дворі і в товарній конторі.
Розділ 3. Технологія вантажних і комерційних операцій. Зазначається порядок приймання вантажу, призначеного для перевезення, навантаження на рухомий состав, вивантажування з вагонів, складування, навантаження на автотранспорт і видача одержувачу на всіх об'єктах вантажного двору. Тут також регламентується робота товарної контори - оформлення і пересилання перевізних документів.
Обов'язковою складовою частиною технологічного процесу є графіки виконання операцій. Вони регламентують затрати часу і порядок виконання окремих операцій за елементами.
У товарній конторі доцільно складати графіки на обробку одного документа (відправлення), на вантажному дворі — окремо графіки на приймання, навантаження, розвантаження та видачу вантажів на складах станції і безпосередньо у вагон з вагона на одне відправлення (повагонне або дрібне) і на всю групу вагонів, які подаються одночасно. В усіх випадках, коли у виконанні операцій беруть участь кілька робітників, у графіку треба зазначати виконавців всіх елементів, враховувати можливість паралельності їх роботи.
На основі технологічнрго процесу розробляють інструктивно-технологічні карти для робітників провідних професій: приймальників-здавальників вантажів, механізаторів, товарних касирів, таксирувальників, комерційних агентів, інформаторів, диспетчерів тощо. В карті зазначають посаду, місце роботи, дають перелік і послідовність операцій та норми часу на їх виконання, а також показують, від кого робітник одержує завдання і перед ким звітує за його виконання. В карті залежно від місцевих умов можуть бути зазначені й інші дані. Інструктивно-технологічні карти вивішують на всіх робочих місцях, де виконуються ті чи інші технологічні операції. Один примірник їх додається до технологічного процесу роботи вантажного двору і товарної контори.
Перш ніж розпочати складання технології робіт вантажного двору і товарної контори, бригада збирає і аналізує матеріали дані звітів, що характеризують обсяг і характер роботи. Вона також ретельно досліджує робочі місця робітників провідних професій, вивчає умови і рівень організації праці. В процесі такого дослідження проводять хронометражні спостереження за виконанням технологічних операцій, визначають позавиробничі витрати робочого часу і причини, що зумовили їх, а також вузькі місця в роботі вантажного двору і товарної контори. В ході роботи вивчають найбільш раціональні прийоми виконання окремих операцій.
Визначаючи технологічні норми, необхідно, щоб вони були реальними і забезпечували:
1) скорочення простоїв рухомого составу як під операціями, так і в очікуванні на них;
2) підвищення рівня використання вантажопідйомності і місткості вагонів та автомобілів;
3) підвищення продуктивності праці комерційних робітників, механізаторів, вантажників;
4) поліпшення використання засобів механізації та автоматизації вантажних і комерційних операцій.
Одна з головних умов успішного виконання технологічного процесу - суміщення операцій і по можливості не послідовне, а паралельне їх виконання. Великим резервом підвищення продуктивності праці є вміле суміщення професій і повне завантаження усіх робітників протягом дня.
Паралельне завезення і вивезення вантажу на станцію і зі станції — основна форма взаємодії залізничного і автомобільного транспорту. Дедалі більша увага приділяється організації перевезень за схемою вагон - автомобіль і автомобіль - вагон, без проміжного зберігання вантажу на складі. За умов вивантажування з вагона в автомобіль за прямим варіантом засобами станції операції «вивантажування», «видача» та «навантажування» є сумісними.
Основна умова організації роботи за прямим варіантом - забезпечення завантажування й розвантажування рухомого составу у встановлені терміни при підведенні вагонів і автомобілів за графіками. Для цього на станціях здійснюють необхідні організаційно-технічні дії, а саме:
· єдине керівництво вантажно-розвантажувальними роботами (з вагонами і автомобілями), що виконується засобами механізованих станцій вантажно-розвантажувальних робіт;
· єдиний технологічний процес виконання комерційних операцій при прийманні та видачі вантажів;
· контактний графік вантажно-розвантажувальних робіт з вагонами та автомобілями.
Слід враховувати місцеві умови роботи вантажного двору і автомобільного транспорту.
Можливі такі схеми роботи за прямим варіантом:
· на місця вантажно-розвантажувшіьйих робіт одночасно надходять вагони й автомобілі згідно з контактним графіком;
· на станціях завжди є певна кількість автомобілів, готових до приймання вантажів, що надходять залізницею.
За прямим варіантом завантажують не увесь вагон, а лише частину його. Найефективнішою є організація роботи за першою схемою. При цьому шлях має забезпечувати ритмічність підведення рухомого составу і своєчасну подачу його до вантажно-розвантажувальних фронтів у встановлений технологічним процесом час. Сутність контактного графіка полягає в тому, що в ньому суміщені за часом, обсягом перевезень процеси, які виконуються залізничним і автомобільні транспортом. Контактний графік забезпечує найвигідніші виробничі взаємозв'язки і послідовність виконання окремі операцій з обробки рухомого составу з мінімальними затратами часу і коштів. Отже, тільки узгоджена робота транспорту, складського господарства фірми дає змогу забезпечити оптимальну логістичну систему переміщення матеріального потоку.
Дата добавления: 2016-02-09; просмотров: 1013;