Загальна характеристика методів розв’язання логістичних задач
Основними методами, які застосовуються для розв’язання наукових і практичних задач в сфері логістики є:
1. методи системного аналізу;
2. методи теорії дослідження операцій;
3. методи економічної кібернетики;
4. методи футорології (прогностики).
Широкого застосування в логістиці набули також методи моделювання, тобто методи дослідження логістичних систем і процесів шляхом побудови та вивчення їх моделей.
Методологія синтезу та аналізу логістичних систем в курсі „Логістика” представлена у вигляді т. з. логістичної парадигми, тобто системи 4 концепцій.
Дана парадигма забезпечує комплексний логістичний підхід при якому окремі аспекти діяльності системи розглядаються засобами найбільш пристосованої для цього дисципліни.
В даний час в логістиці існує 4 основних парадигми, в яких основний акцент переміщується з одного аспекта дослідження на інший і перевага віддається специфічним методам та засобам дослідження:
1. аналітична парадигма;
2. інформаційна (технологічна) парадигма;
3. маркетингова парадигма;
4. інтегральна парадигма.
Аналітична парадигма базується на класичному підході до логістики як до науки, яка займається проблемами управління матеріальними потоками у виробництві та обігу. Вона базується на твердій теоретичній основі (теорії дослідження операцій, економічної кібернетики, математичної статистики).
Характерною особливістю її застосування є побудова складної економіко-математичної моделі, яка б відображала специфіку вирішуваної проблеми. При цьому проблема повинна бути чітко визначеною, а модель реалізовуваною. В даний час ця парадигма застосовується для вирішення внутрі-виробничих систем.
Технологічна парадигма передбачає, що з одного боку можна сформулювати загальну проблему управління матеріальним потоком, з іншого – створення інформаційного забезпечення для вирішення цієї проблеми. При цьому основна увага обмежується управлінням організацією окремих адміністративних функцій. При цьому оптимізація всього процесу матеріального потоку не є метою даної парадигми.
Характерною особливістю цієї парадигми – є автоматизація тривіальних простих задач і використання інформаційної підтримки для розв’язання більш складних задач.
Маркетингова парадигма. Основною метою визначає описання та вияснення відносин між логістичною системою і можливостями фірми в конкурентній боротьбі. При цьому для реалізації конкуренції фірми акцент робиться на визначенні попиту на ринку.
Сутність інтегральної парадигми полягає в розгляді парадигми як певного інструменту менеджменту, який інтегрується в матеріальних потоках для досягнення цілей бізнесу. Необхідною умовою застосування цієї парадигми є інтеграція елементів логістичної системи з матеріальним. Інформаційним або фінансовим потоком.
При інтегральній парадигмі логістичні системи розглядаються як єдине ціле. А окремі організації чи підсистеми розглядаються як певні центри логістичної активності, які прямо чи опосередковано пов’язуються в єдиному процесі управління матеріального потоку для задоволення покупців у відповідності з їх спеціальними потребами і цілями бізнесу. Це досягається шляхом:
1. застосування концепції TQM;
2. японських систем контролю якості продукції;
3. інтегральних систем дистрибуції товарів;
4. системи ІТ;
5. системи Lean production.
Дата добавления: 2016-02-09; просмотров: 1413;