Особливості звернення стягнення при виконанні рішень стосовно суден[1] врегульовано ст.ст. 370-374 Кодексу торговельного мореплавства України.
Відповідно до ст. 370 КТМУ звернення стягнення на закладене судно провадиться за рішенням суду, господарського суду або Морської арбітражної комісії, якщо інше не передбачено чинним законодавством України. Реалізація закладеного судна, на яке звертається стягнення, здійснюється відповідно до чинного законодавства України, якщо інше не передбачено договором про іпотеку. Рішення суду, господарського суду, Морської арбітражної комісії про продаж арештованого судна або такого, що будується, публікується в одній з центральних газет протягом трьох днів підряд. Публікація повинна містити:
1) найменування суду, що виніс рішення, дату його прийняття;
2) причини і підстави продажу;
3) спосіб, місце і час продажу;
4) інформацію про це судно або про судно, що будується;
5) звернення до кредиторів з пропозицією заявити про свої вимоги відносно цього судна або судна, що будується, протягом 60 днів з дня публікації;
6) інші істотні обставини.
На доповнення до публікації, передбаченої у статті 371 КТМУ, суд, господарський суд, Морська арбітражна комісія повинні принаймні за 30 днів до продажу судна або судна, що будується, надіслати рекомендованим листом сповіщення про час і місце продажу судна або судна, що будується, з повідомленням про вручення:
а) органу, що зареєстрував судно або право власності на судно, що будується;
б) всім зареєстрованим держателям іпотеки і морських вимог, перелічених у статті 359 КТМУ. Особа, яка висунула вимогу про примусовий продаж судна або судна, що будується, повинна подати суду витяг з відповідного реєстру з додатком найменувань і адрес зареєстрованих держателів іпотек і морських вимог, перелічених у статті 358 КТМУ.
У разі примусового продажу судна або судна, що будується, всі іпотеки, за винятком тих, відповідальність за якими взяв на себе за згодою іпотечних заставодержателів покупець судна або судна, що будується, а також всі морські застави та інші зобов'язання припиняють свою дію за умови, що:
а) на момент продажу судно або судно, що будується, знаходилося на території України;
б) продаж їх здійснювався відповідно до законодавчих актів України, статей 371 і 372 КТМУ.
За умови дотримання вимог, що містяться у пунктах "а" і "б" цієї статті, суд, господарський суд, Морська арбітражна комісія на прохання покупця видає йому сертифікат на підтвердження того, що судно або судно, що будується, продане, не обмежене ніякими іпотеками, за винятком тих, відповідальність за якими за згодою іпотечних заставодержателів взяв на себе покупець. У разі подання сертифіката, орган, що здійснює реєстрацію суден або права власності на судна, що будуються, зобов'язаний вилучити відповідно з Державного суднового реєстру України, Суднової книги України та Книги запису іпотек всі зареєстровані на дане судно або судно, що будується, іпотеки і морські вимоги, за винятком тих, відповідальність за якими взяв на себе покупець. Якщо покупцем судна або судна, що будується, є юридична або фізична особа за чинним законодавством України, судно чи право власності на судно, що будується, повинні бути зареєстровані на ім'я такого покупця. Якщо покупцем судна або судна, що будується, є іноземна юридична або фізична особа, орган, що здійснює реєстрацію судна або права власності на судно, що будується, зобов'язаний видати такому покупцеві сертифікат про вилучення судна з Державного суднового реєстру України, Суднової книги України або про право власності на судно, що будується, для реєстрації їх в іноземному реєстрі.
Витрати, зумовлені арештом або затриманням судна чи судна, що будується, і наступним їх продажем, враховуючи витрати на утримання судна з моменту його арешту чи затримання, репатріацію екіпажу судна і розподіл виручки від продажу, сплачуються з виручки від продажу у першу чергу. Залишок виручки від продажу розподіляється у розмірі, необхідному для відшкодування відповідних вимог у порядку черговості, передбаченої статтею 358 КТМУ.
Питання для самоконтролю:
1. Яким чином здійснюється звернення стягнення на кошти боржника-фізичної особи? Юридичної особи?
2. Чи має право боржник запропонувати предмети, на які необхідно звернути стягнення в першу чергу? Поясніть Вашу думку.
3. Порядок звернення стягнення на майно, що знаходиться у спільній сумісній власності.
4. В яких випадках звернення стягнення на єдине житло боржника не здійснюється?
5. Який порядок звернення стягнення на дорогоцінне каміння?
6. Чи має право державний виконавець обмежити право боржника на виїзд за кордон? В яких випадках? Обґрунтуйте Вашу думку.
7. Перелік видів майна, на яке не допускається звернення стягнення.
8. Які колізії містить закон України «Про виконавче провадження» щодо звернення стягнення на заставлене майно?
9. Порядок та умови складання Акту опису та арешту майна боржника.
10. Умови зберігання майна на яке звернуто стягнення.
11. Умови звернення стягнення на судна відповідно до Кодексу торговельного мореплавства України.
12. Порядок оцінки майна на яке звернуто стягнення.
13. Прилюдні торги та порядок реалізації майна.
Дата добавления: 2016-02-09; просмотров: 823;