Поняття бюджету і бюджетування. Основні види бюджетів.

 

Бюджет (від англ.budget – буквально сумка) – кошторис грошових витрат і доходів підприємства на певний період (рік, квартал, місяць).

У економічній літературі існує багато визначень понять «бюджету» і процесу «бюджетування». Ми в даній допомозі дотримуватимемося наступного, що бюджет

· таблиця, що містить планові і фактичні показники, що описують динаміку розвитку об'єктів і бізнес-процесів підприємства;

· є економічним регулятором взаємин між структурними підрозділами підприємства і зовнішнім середовищем;

· забезпечує управління матеріальними, фінансовими і інформаційними потоками;

· об'єднує в собі основну, фінансову і інвестиційну діяльність підприємства;

· забезпечує регулярне отримання достовірної інформації господарської діяльності підприємства.

Ретельно розроблений бюджет дає можливість виявити і проконтролювати всі фінансові потоки підприємства, ефективно управляти витратами на виробництво, оборотними коштами, дебіторською і кредиторською заборгованостями; оптимізувати оподаткування; здійснювати контроль роботи підрозділів і їх керівників на всіх стадіях розробки і реалізації бюджету. Основою функціонування і розвитку підприємства служить система бюджетів, яка дає можливість наперед оцінити ефективність управлінських рішень, оптимально розподілити ресурси і порівняти витрати в процесі розробки концепції ведення бізнесу.

Структура бюджету залежить від того, що є предметом бюджету, розміру організації, ступеня, в якому процес складання бюджету інтегрований з фінансовою структурою підприємства. Бюджет повинен представляти інформацію доступним і ясним чином так, щоб його зміст був зрозумілий користувачеві.

Процес побудови і виконання системи бюджетів підприємства називають бюджетуванням. На нашу думку бюджетування – це:

1) технологія фінансового планування, обліку і контролю доходів і витрат, яка дає можливість аналізувати одержані і прогнозовані фінансові показники;

2) процес планування фінансово-економічної діяльності підприємства і його структурних підрозділів на основі формування балансів доходів і витрат, а також контролю їх виконання.

У основі бюджетування лежить загальний (головний) бюджет, який є скоординованим по всіх підрозділах або функціях план роботи для підприємства в цілому. Він складається з оперативного і фінансового бюджетів.

I. Оперативний бюджет.

1) Бюджет продажів.

2) Виробничий бюджет.

3) Бюджет виробничих запасів.

4) Бюджет закупівель (використання матеріалів або прямих витрат на матеріали).

5) Бюджет загальнийвиробничих витрат.

6) Бюджет трудових витрат

7) Бюджет комерційних витрат.

8) Бюджет загальних і адміністративних витрат.

9) Прогнозний звіт про прибутки і збитки.

II. Фінансовий бюджет.

1) Бюджет капітальних витрат (інвестиційний бюджет).

2) Бюджет грошових коштів (касовий бюджет).

3) Прогнозний баланс.

Оперативний бюджет показує плановані операції на майбутній рік для сегменту або окремої функції компанії. В процесі його підготовки прогнозовані об'єми продажів і виробництва трансформуються в кількісні оцінки доходів і витрат для кожного з діючих підрозділів компанії.

Бюджет продажів Прогноз об'єму продажів - це необхідний попередній етап роботи з підготовки бюджету продажів.

Прогноз об'єму продажів перетворюється на бюджет продажів в тому випадку, якщо керівництво підприємства вважає, що прогнозований об'єм продажів може бути досягнутий. При підготовці бюджету продажів необхідно враховувати рівні об'єму продажів за попередні періоди і проаналізувати ряд макроекономічних чинників, кожний з яких може зробити істотний вплив на об'єм продажів і його залежність від прибутковості продукції. Надійність прогнозу продажів підвищується в результаті використання комбінацій експертних і статистичних методів.

Складання даного бюджету - важливий крок в складанні основного бюджету; оцінка об'єму продажів впливає на все подальші бюджети. Він відображає місячний або квартальний об'єм продажів в натуральних і у вартісних показниках. Бюджет продажів складається з обліком: рівня попиту на продукцію підприємства, географії збуту, категорій покупців, сезонних чинників, включає очікуваний грошовий потік від продажів, який надалі буде включений і в прибуткову частину бюджету потоку грошових коштів.


 

Рис. 8.1. Блок схема формування основного бюджету.


Для прогнозу грошових надходжень від продажів необхідно враховувати коефіцієнти інкасації, які показують, яка частина відвантаженої продукції буде сплачена в перший місяць (місяць відвантаження), в другій і т.д., з урахуванням коректування на безнадійні борги.

Бюджет виробництва - це план випуску продукції в натуральних показниках Він складається виходячи з бюджету продажів, а також враховує виробничі потужності, збільшення або зменшення запасів (бюджет виробничих запасів), а також величину зовнішніх закупівель.

Необхідний об'єм випуску продукції визначається як передбачуваний запас готової продукції на кінець періоду плюс об'єм продажів за даний період і мінус запас готової продукції на початок періоду.

Бюджет виробничих запасів містить інформацію, необхідну для підготовки прогнозного звіту про прибутки і збитки, - в частині підготовки даних про виробничу собівартість реалізованої продукції і прогнозного балансового звіту - в частині підготовки даних про стан нормованих оборотних коштів (сировини, матеріалів і запасів готової продукції) на кінець планованого періоду

Об'єм незавершеного виробництва визначається, виходячи з технологічних особливостей виготовлення продукції.

Бюджет закупівель - це план закупівель продукції з асортиментного ряду в розрізі видів продукції або по основних постачальниках. Показує скільки і якій продукції повинно бути придбано підприємством у зовнішніх (імпорт) і внутрішніх постачальників.

Бюджет закупівель складається відділом закупівель виходячи з бюджету продажів, оскільки об'єм закупівель безпосередньо залежить від об'єму продажів. Об'єм закупівель сировини і матеріалів залежить від очікуваного об'єму їх використання, а також від передбачуваного рівня запасів

Формула для обчислення об'єму закупівель виглядає таким чином:

Об'єм закупівель = об'єм використання + запаси на кінець періоду - запаси на початок періоду

Бюджет закупівель, як правило, складається з урахуванням термінів і порядку погашення кредиторської заборгованості за матеріали.

Бюджет загальнийвиробничих витрат відображає об'єм всіх витрат, пов'язаних з виробництвом продукції, за винятком витрат на прямі матеріали і прямих витрат на оплату праці.

Загальнийвиробничі витрати включають постійна і змінна частини. Постійна частина планується, виходячи з потреб виробництва, змінна частина - як норматив, наприклад, від трудовитрат основних виробничих робочих Бюджет загальнийвиробничих витрат зазвичай включає ряд стандартних статей витрат: амортизацію і оренду виробничого устаткування, страховку, додаткові виплати робочим, оплату непродуктивного часу і т.д.

Бюджет трудових витрат. Прямі витрати на оплату праці - це витрати на заробітну плату основного виробничого персоналу

Бюджет витрат на оплату праці готується, виходячи з бюджету виробництва, даних про продуктивність праці і ставок оплати праці основного виробничого персоналу

У бюджеті заробітної плати основного виробничого персоналу необхідно виділяти дві складові частини: фіксовану частину оплати праці і відрядну частину оплати праці. Якщо до моменту складання бюджету накопичилася значна кредиторська заборгованість по виплаті заробітної плати, то необхідно передбачити графік її погашення.

Бюджет комерційних витрат. У бюджеті комерційних витрат враховуються всі витрати, пов'язані із збутом, просуванням і зберіганням товару.

Він формується з урахуванням бюджету змінних загальнийвиробничих витрат, рекламного бюджету і інших постійних комерційних витрат. Змінні комерційні витрати (комісійні винагороди, витрати на упаковку, складську обробку, транспортування товарів замовникам) залежать від об'єму продажів і закупівель і переносяться з бюджету змінних загальнийвиробничих витрат.

Комерційні витрати групуються по критеріях, основними з яких є: види продукції, категорії покупців.

При складанні бюджету комерційних витрат в окрему групу виділяються постійні витрати: витрати на рекламу і маркетинг і витрати на зберігання товарів на складі. Величина ці витрат планується на основі статистичних даних (витрати попереднього періоду з урахуванням сезонності) і рішень менеджменту. Наприклад, може бути ухвалене рішення про зміну місцезнаходження складу або площі приміщень, що орендуються, про перегляд сум страхових покриттів товарних запасів і інше.

Бюджет загальних і адміністративних витрат показує всі витрати, не пов'язані з комерційною діяльністю підприємства, а саме: витрати на зміст офісу, витрати на зміст персоналу, освітлення і опалювання споруд невиробничого призначення, відрядження, послуги зв'язку, податки і відсотки за кредити, що відносяться на собівартість і т.д.

Загальні і адміністративні витрати носять постійний характер, і складається на основі бюджетів підготовлених центрами відповідальності.

Прогнозний звіт про прибутки і збитки - перший з документів основного бюджету, такий, що показує, який дохід заробило підприємство за звітний період і які витрати були понесені.

Інформація про доходи поступає з бюджету продажів. Дані про витрати, необхідні для забезпечення запланованого об'єму продажів визначаються при розрахунку собівартості реалізованих товарів. Інформація про витрати пов'язаних з поточною діяльністю підприємства поступає з бюджету комерційних витрат і бюджету загальних і адміністративних витрат. Складання прогнозного звіту про прибуток і збитки є останнім етапом при підготовці оперативного бюджету.

Фінансовий бюджет - це план, в якому відбиваються передбачувані джерела фінансових коштів і напряму їх використання в майбутньому періоді. Фінансовий бюджет включає бюджет капітальних витрат, бюджет грошових коштів компанії і бюджетний бухгалтерський баланс.

Бюджет капітальних витрат є планом капітальних витрат з вказівкою джерел фінансування. У нього включають як плани з придбання основних засобів і нематеріальних активів, так і довгострокові інвестиційні проекти. У останньому випадку складають окремі розрахунки інвестиційних проектів з метою визначення рентабельності інвестицій. Проекти, які задовольняють критеріям рентабельності, включаються до бюджету капітальних витрат.

Бюджет грошових коштів. Складання прогнозу грошових потоків - один з найважливіших і складніших кроків в бюджетуванні; основою для його складання служить прогноз об'єму продажів. Це план надходження грошових коштів і платежів і виплат на майбутній період часу. В цілому цей бюджет показує очікуване кінцеве сальдо на рахунку грошових коштів на кінець бюджетного періоду.

Надходження від основної діяльності розраховуються з урахуванням змін в дебіторській заборгованості, витрати - з урахуванням змін в кредиторській заборгованості.

Прогнозний баланс показує, якими засобами фінансування володіє підприємство, і як використовуються дані засоби. Характеризує фінансовий стан підприємства на конкретну дату

Для прогнозу балансу використовується величина нормованих оборотних активів і величина дебіторської заборгованості.

Пасивна частина балансу формується, виходячи з передбачуваної оборотності кредиторської заборгованості, інших поточних пасивів і інших джерел фінансування. Розбіжність в прогнозах активної і пасивної частин балансу дає уявлення про брак (надлишку) фінансування. Рішення про спосіб фінансування ухвалюється на підставі додаткового аналізу. Зміна структури балансу позначається на потоці грошових коштів.








Дата добавления: 2016-02-04; просмотров: 1940;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.01 сек.