Передачі з зачепленням Новикова
У 1954 р. М.Л. Новиковим було розроблено зубчасте зачеплення з коловим профілем зубців.
Переваги:
- підвищена навантажувальна спроможність;
- контактна міцність у 1,5...1,7 рази вище, ніж в евольвентної косозубої передачі.
Недоліки:
- чутливість до зміни міжосьової відстані;
- складний вихідний контур нарізуючого інструменту;
- низька ізломна міцність .
Оскільки прямозубі колеса з круговим профілем зубців є несполученими, то така передача працювати не може. Для зберігання безперервності зачеплення передачі Новикова виконують косозубими з осьовим коефіцієнтом перекриття .
При обертанні коліс косі зубці перекочуються у площині n-n як циліндри (рисунок 3.8). Точка контакту a переміщується вздовж зубців від одного кінця до другого. Лінія дотику циліндрів – полюсна лінія. Лінія, по якій переміщується точка контакту a ,– лінія зачеплення.
Якщо лінія зачеплення розташована за полюсною лінією (у напрямку обертання ведучого колеса), то зачеплення має назву заполюсне. Якщо до полюса – дополюсне. Одна й та сама пара коліс може мати заполюсне і дополюсне зачеплення в залежності від того, яке колесо є ведучим.
Ознакою заполюсного зачеплення є випуклий профіль ведучого зуба та увігнутий веденого. Дополюсного –увігнутий профіль у ведучого та випуклий у веденого.
Очевидно, можливо виконувати колеса таким чином, що одна частина профілю буде випуклою, а друга – увігнутою. Такі колеса зможуть зачіплюватись і за полюсом, і перед полюсом (дозаполюсне зачеплення) (рисунок 3.9). Дозаполюсне зачеплення має дві лінії зачеплення, відповідно у два рази більше і число точок контакту зубців. У таких передачах зубці шестерні і колеса мають однаковий профіль: випуклий біля голівки й увігнутий біля ніжки.
Дозаполюсне зачеплення має такі переваги:
1) використовується один інструмент для нарізування зубців шестерні і колеса;
2) навантажувальна спроможність вище.
Конічні передачі
Дата добавления: 2016-01-26; просмотров: 718;