Елементи системи передачі та розподілення електроенергії
Електричні проводи. Для монтажу електричних мереж використовуються мідні та алюмінієві проводи. На сучасних ЛА використовуються мідні проводи наступних марок:
– БПВЛ і БПВЛЕ (БП – бавовняна пряжа, В – винипласт, Л – лакове покриття,
Е – екранований);
– БПТЛ (Т – термостійкий, обплетення проводу просочене спеціальним антисептичним складом, що дозволяє використовувати провід в тропічних умовах);
– ПТЛ, БПТ і ТМ – з теплостійкою ізоляцією з фторопласту і в обплетенні зі скловолокна, просоченого кремнійорганічним лаком, що допускає нагрівання до
200 – 250 °С;
– БИН і БИНЭ – бортовий, зносостійкий, нагрівостійкий;
– ПВЛ (П – провід, В – високовольтний, Л – лакований);
– ПВСТУ (П – провід, В – високовольтний, С – в обплетенні зі скловолокнистої пряжі з ізоляцією з фторопласту, Т – термостійкий, У – посилений);
– МГВ і МГВЛ (м'який з вініловою ізоляцією);
– БПГРЛ (мідний, згиностійкий, бортовий авіаційний провід з ізоляцією з кремнійорганічної гуми в захисному лакованому обплетенні) перерізом від 0,35 до 95 мм2.
На сучасних ЛА використовуються алюмінієві проводи марок БПВЛА, БПВЛАЕ і ПТЛАперерізом від 35до 95 мм2.
Авіаційні проводи, як правило, виконуються багатожильними, що забезпечує ним необхідну гнучкість. Як ізоляція застосовуються матеріали з вінілового пластикату, скловолокна, фторопласту, кремнійорганічних з'єднань і інші. Діапазон робочих температур ізоляції складає від – 60 до +90 °С (для вінілового пластикату) і від – 60 до+250 °C (для фторопласту).
Приналежність проводів до групи споживачів або до системи електропостачання визначається за кольором їх обплетення. Білий колір мають проводи системи постійного струму; блакитний – радіообладнання, червоний – озброєння, жовтий – системи змінного струму. Крім того, проводи по всій довжині мають літерно-цифрове маркування. Проводи на ЛА зазвичай об'єднуються в джгути з максимальним діаметром не більше 55 – 70 мм або поміщаються в труби з ізоляційного матеріалу, які кріпляться до конструкції ЛА спеціальними затисками, скобами і т. п.
Монтажне і настановне обладнання. До монтажно-настановного обладнання в електричних мережах відносяться мережеві рознімання (штепсельні і затискні) і розподільні пристрої.
Для зручності монтажу знімного обладнання і групових розподільних пристроїв застосовують багатоштирьові штепсельні рознімання (ШР) і малогабаритнірознімання звичайного або герметичного (ШРГ) виконання. Контактна пара штепсельного рознімання складається з вилки (штиря) і розрізної розетки (гнізда), що забезпечує за рахунок пружності щільний контакт. Кріплення проводів до рознімань здійснюється пайкою, причому проводи, що йдуть з боку джерела, припаюють до розетки, чим запобігають випадкове коротке замикання від дотику штиря на масу.
Розподільні пристрої не мають стандартного виконання, призначення і особливості конструктивного виконання відбиваються в їх назвах: розподільні коробки (РК), електрощітки (ЕЩ), розподільні щити (РЩ), панелі і пульти управління членів екіпажа і т. п. В РК і РЩ монтують комутаційну і захисну апаратуру, шини, проводи і мережеві рознімання; на зовнішній стороні електрощитків, панелей і пультів додатково встановлюється комутаційна апаратура, сигнальні лампи, прилади контролю і органи регулювання і настроювання.
Дата добавления: 2016-01-30; просмотров: 915;