ФАКТОРИНГ: СУТЬ, ОСОБЛИВОСТІ, ВИДИ ПЕРЕВАГИ
Факторинг — це операція, яка надається банком (фактором) клієнту у зв’язку з його розрахунково-платіжним обслуговуванням, з кредитуванням оборотного капіталу суб'єкта господарювання. Основою факторингу є перевідступлення першим кредитором прав вимоги боргу третьої особи другому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу першому кредитору.
Факторинг є складною фінансовою операцією, в якій поєднуються елементи кредитування з посередницькими послугами. Так, згідно з Конвенцією про факторингові операції 1988 року операція вважається факторинговою тоді, коли вона задовольняє принаймні 2 з 4-х умов:
1. Кредитування підприємства-покупця у формі оплати його зобов'язань.
2. Облік дебіторської заборгованості підприємства-постачальника.
3. Інкасування дебіторської заборгованості підприємства-постачальника.
4. Страхування підприємства-постачальника від кредитного ризику.
Повне факторингове обслуговування включає, крім суто факторингових послуг, і надання ряду інших: аудиторських, обліку дебіторської заборгованості, повного управління борговими зобов'язаннями тощо.
Частковий факторинг – це оплата банком (факторинговою компанією) лише рахунків-фактур постачальника.
Залежно від того, чи повідомляються дебітори клієнта про перевідступлення ним прав вимоги боргу, факторинг може бути конвенційним (відкритим) та конфіденційним (закритим). При відкритому факторингу дебіторам клієнта повідомляється про укладення договору факторингу і пропонується здійснювати платежі безпосередньо фактору. Закритий факторинг не передбачає повідомлення дебіторів, ніхто з них не знає про перевідступлення постачальником прав вимоги боргу, і тому кошти переказуються постачальнику, який розраховується з фактором самостійно.
Залежно від характеру взаємовідносин між фактором і постачальником, що складаються у разі відмови покупця від оплати боргових вимог, розрізняють факторинг з правом регресу та факторинг без права регресу. У першому випадку дозволяється фактору повернути постачальникові неоплачені покупцем боргові вимоги і вимагати від нього повернення грошових коштів фактору. Факторинг без права регресу означає, що фактор бере на себе ризик щодо одержання грошових коштів від покупців.
Зміст та послідовність здійснення факторингової операції зображено на рисунку.
1. Відвантаження постачальником покупцеві товарів (робіт, послуг).
2. Акцепт покупцем боргових вимог за товари (роботи, послуги).
3. Пред'явлення постачальником боргових вимог фактору з метою їх перевідступлення.
4. Вивчення фактором кредитоспроможності постачальника і, у разі позитивного результату, укладення з ним договору факторингу.
5. Перерахування постачальникові коштів у розмірі 60-80% суми боргових вимог, придбаних фактором.
6. Виставлення фактором боргових вимог для оплати їх покупцем.
7. Оплата покупцем виставлених на нього фактором боргових вимог.
8. Після отримання платежу від покупця фактор перераховує постачальнику залишок коштів (20—40%) за мінусом плати за факторингове обслуговування.
За здійснення факторингових операцій фактор стягує з постачальника відповідну плату. Розмір плати, зокрема, залежить від виду факторингу, кредитоспроможності постачальника, розміру процентної ставки за кредит, рівня ризиків, які несе фактор, а також від строку перебування ресурсів фактора в розрахунках з покупцем. Плата за факторингове обслуговування включає:
—комісію за послуги у розмірі визначеного договором процента від загальної суми придбаних фактором боргових вимог;
—процент за кредит, наданий фактором постачальнику.
- плата за управління дебіторською заборгованістю
Строк кредиту – 90 днів
Порядок розрахунку підприємства з фактором визначається в договорі сторін. Якщо фактор сплачує клієнту всю суму розрахункових документів, то оплату процентів і комісійних клієнт може здійснити окремим платіжним дорученням через свій банк. Якщо фактор сплачує клієнту тільки частину суми документів, то плата стягується з залишкових 20-40% після надходження коштів від контрагента.
Факторингові операції вигідні як постачальнику, так і фактору.
Використання факторингу постачальником дає йому змогу, зокрема: прискорити одержання грошових коштів за відвантажені товари (роботи, послуги); зменшити ризик появи сумнівних боргів; поліпшити процес інкасування боргів; оперативно одержати від фактора кредит; зменшити витрати, пов'язані з обліком та інкасацією боргів.
Недоліком факторингу для постачальника є вища вартість цієї операції порівняно зі звичайним кредитом. Здійснення факторингових операцій дає змогу фактору, зокрема, поліпшити обслуговування клієнтів та залучити нових, збільшити і диверсифікувати джерела доходів. Основним недоліком факторингу для фактора є високий ризик цієї операції.
Дата добавления: 2015-12-22; просмотров: 908;