Особливості, класифікація та характеристика методів організації педагогічної стимулюючої діяльності школярів
Методи педагогічної стимулюючої діяльності школярів та педагогічного емоційного стимулювання розвивають індивідуальність кожного вихованця, але, разом з цим, попереджують формування в окремих дітей, таких якостей, як індивідуалізм, егоїзм, егоцентризм, надмірні честолюбні прагнення, зневага до своїх товаришів, до оточуючих людей.
Виділимо характерні особливості методів педагогічної стимулючої діяльності школярів, спілкування та формування позитивного досвіду суспільної поведінки:
1. Стимулювання повинно опиратися на стимулюючі можливості діяльності, що служить меті залучання дітей і підлітків до активної суспільно корисної та педагогічно доцільної діяльності (навчання, праця, різні види ручної праці).
Схематично цю особливість можливо записати так:
Педагог → діяльність → вихованець.
Педагог впливає на свідомість вихованця безпосередньо, через включення його в різні види діяльності,при цьому іде розвиток не лише особистісних характеристик дитини, але й формуються вміння довільної поведінки і спілкування.
2. Стимулювання спрямується до особистості вихованців не лише зі сторони педагога, але й зі сторони дитячого колективу. Вплив педагога і дитячого колективу не тільки не протидіють один одному, а й, навпаки, стають особливо дійовими у своїй єдності.
Схематично цю особливість можна показати так:
Педагог → колектив → особистість.
Педагог впливає на розвиток і стимулювання особистості безпосередньо через вплив на колектив учнів.
3. Виховні методи стають не тільки зовнішніми стимулами, а в своєму розвитку здатні перетворюватись у внутрішні стимули поведінки дітей, стимули суспільно корисної і педагогічно цілеспрямованої їх діяльності.
Схематично цю особливість можливо показати так:
Педагог → внутрішня позиція особистості (спрямованість інтересів, суспільна думка)→ особистість.
Вплив педагога і колективу є не лише зовнішнім стимулом поведінки дітей, адже якщо цим обмежуватись, то дитина ,знаходячись не під впливом педагога й своїх товаришів, легко змогла б придбати і негативний досвід. Зовнішні стимули приймаються самими учнями, учнівським колективом, коли діти переконуються в доцільності та справедливості того, що вимагає від них педагог, а їх особисті інтереси і мотиви реалізуються через виконання запропонованих їм видів діяльності та у процесі створення міжособових суб'єкт-суб'єктних взаємин у колективі.
Усі три схеми немовби накладаються одна на одну та утворюють загальну модель методів педагогічного стимулювання.
Загальні правила застосування методів педагогічного стимулювання:
1.Справжній гуманізм ставлення педагога до дітей.
Методи педагогічного стимулювання – це реальні стосунки живих людей, які об’єднані одним колективом, єдиними спрямуваннями, загальною відповідальністю. У зв'язку із цим А.С. Макаренко наголошував на тому, що якнайвищий ступінь вимоги до людини показує якнайбільший рівень поваги до неї.
2.Розумне, підготовлене застосування кожного з методів. Педагог повинен бачити наскільки вірогідно використовувати той чи інший метод. Педагогічне стимулювання може залишитись безрезультативним, якщо педагог не забезпечить необхідне обладнання для стимулювання дітей.
Н-д: Не всі учні мають потрібні для роботи інструменти, а вчитель наполягає на виконанні наступного завдання, нагадує учням про обіцяне заохочення.
3. Врахування реальних можливостей дітей з важкими розладами мовлення, їх вікових та психофізіологічних особливостей.
4. Правильна оцінка педагогічної ситуації. Без цього не можна правильно підібрати методи педагогічного стимулювання. Щоб педагогічний вплив був цілеспрямований і завершувався відповідним результатом, педагог має володіти певною методикою і технологією організації діяльності школярів.
Методи організації педагогічної діяльності школярів, спілкування та формування позитивного досвіду суспільної поведінки дають можливість у процесі виховання проектуватись на безпосередню участь людей у повсякденній діяльності, на їх взаємини з оточуючими, емоційну сферу та процес спілкування.
Формування морального досвіду – це звернення педагога до власного, набутого в процесі життя і виховання, досвіду дитини. Стратегію звернення вихователя до життєвого досвіду учнів чітко відображає принцип Гіппократа «Не нашкодь». Отже, базовою основою морального досвіду – є власний досвід дитини.
Педагог не вигадує методи стимулювання, він бере з життя реальні стимули поведінки і ті із них, які відповідають завданням педагогічно доцільної організації життя дітей, використовує у виховній практиці.
Характеристику основних методів педагогічного стимулювання запропонував С.Г.Карпенчук.
Дата добавления: 2015-12-22; просмотров: 692;