Роль і головне призначення методики переконання у роботі вихователя спеціальної школи
Основне призначення методики переконання полягає у розвитку свідомості вихованців; в організації процесу формування у них системи поглядів і переконань, світосприйняття; у виробленні самостійного мислення.
Кінцева мета методики переконання спрямована на формування у вихованців уміння висловлювати самостійно свої погляди.
Переконання має три значення: як одна із частин виховного впливу; як один із аспектів свідомості; як спосіб впливу, метод.
Переконання, у перекладі з грецької мови означає гіпотеза, доказ (основа, аргумент). Переконання будують з урахуванням індивідуальних особливостей дитини, воно має бути послідовним, логічним, доказовим, а також має містити узагальнюючі положення (принципи і правила) і конкретні факти і приклади. Переконуючи інших, треба вірити у те, про що повідомляється.
На думку І.Г.Єременка, Л.М.Злобіна, А.С.Бєлкіна, О.С.Богданова, В.І.Петрова, переконання має два ступені: пояснення і навіювання. Ефективним методом переконання виступає сугестія (навчання, навіювання). Сугестивний метод – це психологічний вплив однієї особи на іншу чи групу осіб, розрахованих на безперечне сприйняття або прийняття слів, висловлених думок і волі (навіяння будь-якої думки).
Переконання виникає на основі таких впливів, як:
1.Психологічний вплив ,який включає мовні і немовні засоби, зокрема слово, жест, міміку.
2. Педагогічний вплив, що реалізується за допомогою команди, показу, установи, самонавіювання тощо.
Єдність думки і дії, свідомості і поведінки вихованців – такий правильний підхід до постановки виховної роботи. Щоб переконати, потрібно спонукати до дії. Це – вихідний принцип методики переконання. Тільки активізуючи позицію учнів можна спонукати їх до самостійного використання знань, до перетворення їх у переконання, до перевірки цих знань на практиці, нарешті, навчити їх передавати своїм знання іншим учням.
Учнів з порушеннями мовлення можливо навчити самостійно використовувати знання і перетворювати їх у переконання. Вони можуть самостійно перевіряти знання на практиці і здатні навчитись передавати свої знання товаришам. З цього витікає роль методики переконання – навчити учнів з важкими розладами мовлення самостійно використовувати свої знання у будь-яких ситуаціях і перетворювати наявні знання у переконання.
Вихователь, за допомогою методики переконання, впливає на свідомість учня , а через неї формує поведінку, характер, волю, почуття дитини.
У спеціальній школі є свої особливості в застосуванні методів переконання. Відомо, що головним засобом впливу на дітей з важкими розладами мовлення є слово. Воно виступає подразником, який сигналізує дитині про надходження інформації і виконує роль регулятора вчинків і дій.
Динаміка розвитку мовлення у нормальних дітей та учнів з важкими розладами мовлення дає змогу побачити, що відповідно до перших, у других спостерігається низький рівень розвитку спонукаючої та регулюючої функцій внутрішнього мовлення.учні з важкими розладами мовленнялише за рахунок зовнішнього мовлення будують власну поведінку за наслідуванням.
Зауважимо на тому, що учні 1-4 класів спеціальної школи ще не достатньо розвинені до рівня розуміння етичних узагальнень та усвідомлення своїх обов’язків, вони не можуть правильно мислити про різні категорії, зокрема про сутність багатьох понять, а саме: про те, що таке «моральний обов’язок», «добро» і «зло», «справедливість». Але обов’язок педагога полягає у тому, щоб розвивати особистісні якості, пояснити дітям сутність цих категорій, сформувати у них відповідне ставлення до них, а також розвивати на базі усвідомлення відповідних категорій, особистісно-вольові та особистісно - моральні якості.
Збагачення етичних знань дітей з важкими розладами мовлення проходить у вигляді окремих мотивованих пояснень, коротких цікавих оповідань, вказівок стосовно наслідків неправильного вчинку. Головне, щоб учні завжди розуміли вихователя, а вихователь доступно і логічно пояснював той чи інший матеріал. У допоміжній школі це особливо важливо.
Н.-д: учень не може зрозуміти, чому завжди потрібно вставати, коли в клас заходить доросла людина. Якщо ця інформація усвідомиться, то відразу ж вступить в свої обов’язки переконання про те, що головне – це привітати старшу людину, а для цього потрібно встати.
Педагоги (як вчитель, так і вихователь) повинні мати однакові вимоги до виховання дітей, які б не суперечили один одному. Це необхідно для того, щоб сформувати правильні та сталі переконання в учнів.
І.Г. Єременко зазначає, що розумово відсталим дітям характерна некритичність сприйняття того, що навіюється, тому у них виникає повне наслідування діяльності та поведінки інших, що особливо негативно тоді, якщо приклад виявляється не позитивним. Отже, в учнів з важкими розладами мовлення потрібно розвивати критичність мислення, а це можливо лише при систематичному збалансованому впливі педагогів під час різних видів діяльності.
З перших днів перебування у школі, дітей з важкими розладами мовлення слід навчати діяти не із корисливої мети («так я хочу»), а з переконанням у тому, що потрібно поступати саме таким чином, тому що це добре, правильно і відповідає вимогам суспільства.
Переконання можна застосовувати шляхом наступних словесних впливів:
- зауваження;
- поради;
- прохання;
- етичної бесіди.
На нашу думку,основним засобом переконання учнів буде виступати виховуюче, розвивальне та корекційно-спрямоване навчання.
Виховна сила переконання у навчанні відбувається, перш за все, за допомогою змісту позитивного навчального матеріалу і характерів методів навчання. Наприклад:у процесі вивчення творів художньої літератури, переконання поступово поширюється, розкриває моральну сутність людини, викликає в учнів бажання наслідувати кращі приклади, вчить їх розуміти і любити прекрасне у житті.
За допомогою методу переконання, у дітей можна сформувати моральне світосприйняття та суспільні ідеали.
А.С. Бєлкін говорить, що на дітей з важкими розладами мовлення негативно впливають окрики, сердитий, роздратований і підвищений тон, насмішки, а благодійно впливають строгий, діловий спокійний тон мовлення, зниження мовлення інколи до шепоту. Погано діють на дітей нав'язливі рухи педагога, зокрема, постукування по столу або вовтуження по підлозі ногами, різкі жести.
Дата добавления: 2015-12-22; просмотров: 1489;