Відбір інформації, засвоєння якої організує педагог.
На конкретному етапі роботи, з конкретним складом учнів вихователь самостійно повинен знайти той набір ідей, знань, фактів, засвоєння яких кожним з учнів в даний момент необхідно. Для цього важливо мати чіткі уявлення про рівень знань і переконань учнів, який вже досягнутий у роботі з дітьми до цього часу, а також слід враховувати обсяг вікових та індивідуальних особливостей дітей, що допомагає здійснити реальну доступність для кожної дитини інформації, яка пропонується педагогом.
2. Побудова системи методів переконання. Переконання, на думку В.О. Сухомлинського, за своєю природою не може бути бездіяльним духовним скарбом. Воно живе, відшліфовується тільки в активній діяльності. Людина у чомусь переконується лише тоді, коли вона закріплює у собі принципи, за які готова боротись, якими не поступиться ні за яких обставин. Отже, важливим є правильний підбір методів переконання та дотримання специфіки їх використання у допоміжній школі.
І.Г.Єременко виділяє наступні методи морального переконання: інформація, пошук, дискусія, взаємоосвіти.
Дослідники В.І.Петрова, О.С.Богданова та інші до методів морального переконання додають також наступні: приклад, переконання, навіювання.
Методика формування свідомості та переконання включає наступні методи:
- інформаційний, який забезпечує організовану педагогом передачу учням знань шляхом переконання їх або підбору відповідних книг, творів мистецтва та ознайомлення дітей з ними;
- пошуковий, який допомагає включенню дітей у самостійне отримання знань з різних джерел і обробки цієї інформації;
– дискусійний, якийспонукає учнів до обмірковування та обміну думками за тими чи іншими актуальними питаннями, до колективного вироблення правильної точки зору, за участі та допомоги вчителів;
– - взаємної освіти, який дозволяє залучати учнів до активної пропаганди отриманих ними знань серед своїх однолітків і в більш широкому соціальному оточенні.
Ці методи виконують загальну функцію перетворення знань, отриманих понять та уявлень в особисті погляди і переконання учнів.
Автори О.С.Богданова, В.І.Петрова дометодів формування свідомості та переконання особистостівідносять: бесіду, лекцію, дискусію, переконання, навіювання, приклад.
Дамо більш детальну характеристику основних методів формування свідомості та переконання учнів спеціальної школи. На нашу думку , І.Г.Єременко дає більш доцільну класифікацію, яка поєднує у собі всі методи формування свідомості та переконання.
До методів формування свідомості та переконання можна віднести наступні:
І. Інформаційний метод забезпечує передачу учням знань, ідей, фактів шляхом повідомлення тих чи інших відомостей педагогом, чи шляхом реалізації під керівництвом вчителя, самостійної роботи учнів з джерелами інформації.
Завдання інформаційного методу:
1) забезпечення сприйняття дітьми певного числа знань на доступному для них рівні і засвоєння їх у бажаному обсязі;
2) стимулювання інтересу вихованців до отримання необхідних знань і розвиток в них потреби постійно їх поповнювати.
Цей метод застосовується у допоміжній школі, розпочинаючи з молодших класів. Педагог може сам враховувати вікові, індивідуальні та психофізіологічні особливості дітей, встановлювати зміст, обсяг і форму подачі їм необхідної мовленнєвої інформації.
Інформаційний метод використовується на перших етапах формування вучнів з важкими розладами мовлення знань (понять, уявлень), поглядів, переконань, коли в них ще немає достатньо розвинутого словникового запасу у відповідній галузі знань.
Функції інформаційного методу:
1) подача учням відповідної інформації;
2)пояснення теоретичних положень, фактів, шляхом характеристики їх причин і взаємозв’язку;
3) моральна оцінка дій та вчинків людей, з метою надання допомоги дітям у виборі правильної лінії поведінки;
4) включення дітей у процес цілеспрямованої суспільно корисної діяльності з метою зацікавлення учнів позитивними вчинками.
Вищеподані функції інформаційного методу, при конкретному його застосуванні, проявляються у комплексі та складають одну головну функцію – формування у школярів морального переконання.
Для передачі учням знань у процесі практичної діяльності педагог може використовувати широкий набір засобів, які є характеристикою даного методу. До засобів інформаційного методу відносять: живе слово педагога, власний приклад вихователя, роботу з книжками, газетами і журналами, перегляд кінофільмів і телепередач, театральних спектаклів та інше.
Кожний засіб методу має свої різноманітні форми, наприклад: живе слово педагога – це усне повідомлення знань вчителя у формах:
1) розповіді – це коротке живе повідомлення про будь-які явища, факти, події;
2) лекції – це значне за обсягом і тривалістю повідомлення про будь-які явища, факти, події(використовують в старших класах);
3) бесіди – визначають більш активну роль самих дітей в добуванні засвоєних знань, це зворотній зв'язок між педагогом та дітьми (запитання-відповідь).
Головні вимоги розвитку в учнів активного інтересу до інформації є:
1) актуальність повідомлених знань;
2) оперативність їх передачі школярам;
3) емоційна подача матеріалу;
4) дотримування почуття міри.
Не менш важливу роль в активізації пізнавальної діяльності дітей і активізації їх інтересу до інформації відіграють, поряд з вимогами, спеціальні прийоми, які ґрунтуються на знанні та обліку закономірностей психічних явищ, зокрема механізмів розвитку психічних процесів( уваги, пам’яті та ін.)
С.Г. Карпенчук, характеризуючи інформаційний метод, вказує на те, що лекція– це розгорнутий та організований в доступну форму систематичний виклад суті тієї чи іншої проблеми, що передбачає передачу знань, формування поглядів і переконань.
Логічний центр лекції – будь-яке теоретичне узагальнення, що належить до сфери наукового світогляду. Структура лекції включає 3 етапи:
1. Підготовчий етап. Робота на даному етапі спрямована на:
- формулювання теми;
- виявлення мети;
- складання попереднього плану;
- добір і вивчення літератури;
- складання розгорнутого плану;
- збір матеріалу.
2. Вступ. Попереднє слово лектора.
3. Основна частина. У процесі проведення лекції використовують наступні методи проведення, а саме:
- індуктивний: подача інформації від часткового до загального;
- дедуктивний: подача інформації від загального до часткового;
- проблемний: подача інформації за допомогою постановки проблемного запитання і його розкриття;
- аналогій: подача інформації іде за параметрами паралелі та подібності явищ і подій, що підводить до формування відповідних висновків;
- концентричний: виклад усього матеріалу будується навколо одного логічного центру;
- просторовий: інформація подається в динаміці, використовуючи наочність.
4. Заключна частина. На підсумковому етапі лекції дається основна і допоміжна література, відповіді на запитання, підсумок інформації, постановка завдань дослідження; спостерігається емоційне підсилення вражень.
Елементи методу лекції можливо використовувати лише у старших класах спеціальної школи, у зв'язку із тим, що учням з важкими розладами мовлення важко самостійно опрацьовувати інформацію, систематизувати її і виділяти основні положення.
Серед інформаційного методу провідне місце відводиться бесіді.
Бесіда– метод, за допомогою якого здійснюється процес спілкування, це джерело взаємин між об’єктами і суб’єктами виконання в процесі колективної чи індивідуальної діяльності.
С.Г.Карпенчук виділяє наступні етапи бесіди:
1. Підготовчий чи мотиваційний етап. На даному етапі передбачається: обґрунтування теми; актуалізація уваги з метою підготовки дітей до обговорення життєво важливих подій, фактів, моральних вчинків, ситуацій.
2. Основний етап. Педагог пропонує учням першоджерело (матеріал для обговорення: розповідь, уривок з художнього твору та кінофільму, стаття, подія, ситуація – позитивна чи негативна основа).
3. Діалог з дітьми. Невід’ємна частина основного - запитання, відповіді, тематичні вікторини, заочна подорож, проблемні питання. У процесі діалогу можна використовувати елементи прикладу, дискусії.
4. Підведення підсумків передбачає узагальнення висловленого, формування раціонального, обговорення проблеми, конкретна програма дій для закріплення прийнятої норми.
У методиці формування свідомості та переконання у дітей з важкими розладами мовлення при використанні бесіди провідне місце відводиться етичній бесіді.
Дата добавления: 2015-12-22; просмотров: 946;