Поняття інновацій, причини виникнення та результати впровадження

 

 

За сучасних умов господарювання рухомою силою економічного розвитку суспільства стають інновації.

Під інновацієюрозуміють цільову зміну в функціонуванні підприємства як системи.

Методологія істинного описання інновацій в умовах ринкової економіки базується на міжнародних стандартах. З метою координації робіт по збирання, обробітку та аналізу інформації про науку та інновації створена група національних експертів (Фраскаті). У відповідності з міжнародними стандартами інновація визначається як кінцевий результат інноваційної діяльності, що знайшов втілення у вигляді нового або вдосконаленого продукту, впровадженого на ринку, нового або вдосконаленого технологічного процесу, що використовується в практичній діяльності або в новому підході до соціальних послуг.

Стимулюючим механізмом розвитку інновацій у першу чергу є ринкова конкуренція. Виробники та споживачі в процесі використання застарілої техніки та технології отримують диференційований збиток, в результаті чого змушені скорочувати витрати виробництва на основі інновацій. Підприємницькі фірми, що перші освоїли ефективні інновації, мають можливість знижувати витрати виробництва й відповідно собівартість товарів (продукції, послуг), що реалізуються. Наслідком чого є зміцнення позицій в конкурентній боротьбі з фірмами, що пропонують аналогічні товари (продукцію, послуги).

Основними причинами виникнення та впровадження інновацій є наступні:

- конкурентна боротьба на ринку, бажання отримати конкурентні переваги та максимізувати прибуток;

- попит споживача;

- підвищення технічного потенціалу;

- пошук вирішення проблем, що виникають під час діяльності фірми;

- наслідування іншим організаціям, що впроваджують нову технологію;

- бажання покращити свою майстерність в конкретній діяльності;

- підтримка та підвищення престижу фірми;

- реалізація знань;

- інтуїтивне уявлення про те, що нововведення може поліпшити діяльність організації;

- наукові відкриття, інтернаціоналізація науки;

- винахідництво.

Взаємодія економічних інтересів з'являється в технічних, економічних і соціальних результатах інновацій. По-перше, суттєво оновлюється та поширюється асортимент створюваної продукції, підвищується її технічний рівень і якість. Інновації є вихідним пунктом для створення нових споживчих вартостей, що задовольняють раніше невідомі виробничі та особисті потреби. Наприклад, цикл інновацій, пов'язаних з освоєнням космосу, призвів до створення нових матеріалів, приладів, засобів обчислювальної техніки, наукової та медичної техніки і т.ін.

По-друге, інновації в період їх масового освоєння є точками опору в підвищенні ефективності виробництва, економіки, ресурсів, зниження вартості продукції, зростанні її рентабельності. Проте вартість техніки під час цього не однакова: в період первинного освоєння винаходу витрати ростуть, після цього швидко знижуються, а в третій фазі циклу - відносно стабільні. Друга фаза дасть найбільш високу норму прибутку. Величина та тривалість одержання додаткового ефекту інновації залежать від її значущості: максимальний ефект приносять найбільші та великі інновації, мінімальний - дрібні.

По-третє, інновації характеризуються суттєвими соціальними наслідками. У принципі впровадження у виробництво досягнень науки та техніки, сприяючи підвищенню продуктивності праці, розширенню та покращенню асортименту створюваної продукції, спрямоване на задоволення зростаючих потреб людини, полегшення та скорочення робочого часу.

 

 








Дата добавления: 2015-12-22; просмотров: 2060;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.