Оцінка і аналіз економічного потенціалу організації.

Існує велика кількість підходів щодо оцінки потенціалу підприємства. Проведений аналіз економічної літератури [1;2;3;4;5.С225-226] дозволив визначити основні існуючі підходи щодо оцінки потенціалу підприємства, обґрунтувати їх переваги та недоліки (табл. 1).

Наведена у табл. 1 класифікація найпоширеніших базових методів оцінки підприємства має багато модифікацій. Вибір того, чи іншого методу оцінки залежить від низки факторів: об’єкту оцінки, специфіки його діяльності, умов його функціонування, цілі аналізу, інформаційної бази у визначений проміжок часу. Слід зазначити, що наведені методи оцінки економічного потенціалу підприємства не дозволяють враховувати причино-наслідкові зв’язки між факторами, що впливають на формування економічного потенціалу. До сучасного моменту не існує єдиної думки щодо визначення системи показників оцінки економічного потенціалу.

Сучасна економічна ситуація в Україні вимагає використання відносно нового підходу оцінки ефективності управління економічним потенціалом підприємств. Так, в якості авторського підходу до оцінки економічного потенціалу підприємства запропонований методичний інструментарій, який ґрунтується на сучасних методах оцінки економічного потенціалу, дозволяє враховувати не тільки внутрішні можливості підприємства, а й ринкову ситуацію, надає можливість виділяти головну проблему та системно встановлювати кількісні та якісні зв’язки між окремими елементами потенціалу.

Таблиця 1

Підходи щодо оцінки потенціалу підприємства

 

Організаційна модель оцінки економічного потенціалу підприємства за запропонованою методикою, наведена на рисунку 1.

Рис.1. Організаційна модель оцінки економічного потенціалу підприємства

 

Для практичної апробації запропоновано методичний інструментарій та здійснено обґрунтування кожного етапу оцінки економічного потенціалу торговельних підприємств Донецької області.

Етап 1. Побудова діаграми Ісікави.

Діаграма Ісікави — графічний спосіб дослідження та визначення найбільш суттєвих причинно-наслідкових взаємозв'язків між чинниками (факторами) та наслідками у досліджуваній ситуації чи проблемі. Така діаграма надає можливість виявити ключові взаємозв'язки між різними факторами та більш достеменно зрозуміти досліджуваний процес. Діаграма сприяє визначенню головних чинників, які спричиняють найбільш значний внесок до проблеми, що розглядається, та попередженню або усуненню їх дії [7].

Діаграма Ісікави використовується як аналітичний інструмент для перегляду дії можливих факторів та виокремлення найбільш важливих причин, дія яких породжує конкретні наслідки та піддається управлінню.

Робота з діаграмою Ісікави проводиться в кілька етапів [8]:

1. Виявлення та збирання всіх факторів та причин, що будь-яким чином впливають на досліджуваний результат.

2. Групування факторів за смисловим та причинно-наслідковими блоками.

3. Ранжирування цих факторів всередині кожного блоку.

4. Аналіз отриманої картини.

5. «Відкидання» факторів, на які ми не можемо впливати.

6. Ігнорування малозначущих і непринципових чинників.

Дослідження політики управління та позиціювання торгових підприємств Донецької області свідчить, що ефективність діяльності підприємств області обумовлена рівнем використання їхнього економічного потенціалу. Це в свою чергу дозволило виділити головну проблему підприємств, яка полягає в підвищенні економічного потенціалу торгових підприємств. Використано діаграму Ісікави (рис. 2) для виділення головної проблеми підприємств та деталізуючих чинників, які здійснюють вплив на цю проблему.

 

Рис .2. Діаграма Ісікави по підвищенню економічного потенціалу торговельного підприємств Донецької області

Зазначимо, що діаграма Ісікави – це унікальний інструмент, який не тільки дає можливість виділити головну проблему, а й сформувати систему показників для оцінки економічного потенціалу підприємства.

Етап 2. Рейтингова оцінка економічного потенціалу підприємства.

На даному етапі дієвим інструментом оцінки управління економічним потенціалом підприємства виступає „квадрат потенціалу”. „Квадрат потенціалу” – це метод оцінки стану корпоративного управління, спрямований на визначення слабких місць у всій системі відносин, властивий корпоративному управлінню.

Даний інструмент дозволяє системно встановити кількісні та якісні зв'язки між окремими елементами потенціалу, рівень його розвитку та конкурентоспроможності і на основі цього своєчасно обґрунтувати та реалізувати управлінські рішення щодо підвищення ефективності функціонування підприємства. Він має декілька теоретичних аспектів, які необхідно враховувати при обґрунтуванні управлінських рішень [3; 30].

Дослідження стану складових економічного потенціалу торговельних підприємств Донецької області проведено на основі даних Державного комітету статистики України та Донецької області [10, 11].

Оцінка економічного потенціалу торговельних підприємств Донецької області за 2007-2009 р. здійснюється на основі використання інструменту «квадрат потенціалу». Для його побудови віділено функціональні блоки, які були віднесені до складу економічного потенціалу, а саме: фінансовий потенціал, торговий потенціал, маркетинговий, кадровий, управлінський та матеріально-технічний потенціали.

Результати проведеної загальної рейтингової оцінки економічного потенціалу торговельних підприємств Донецької області наведено в табл.2.

Таблиця 2

Загальна рейтингова позиція економічного потенціалу Донецької області у 2007-2009 рр.

 

 

Графічна інтерпретація рейтингової позиції економічного потенціалу Донецької області представлена шестикутником економічного потенціалу (рис. 3).

 

 

 

Рис. 3. Економічний потенціал торгових підприємств Донецької області

 

Аналіз рис. 3 дозволяє зробити висновок про те, що у 2007 р. економічний потенціал торгових підприємств Донецької області по-перше, був найкращим в порівняні з 2006 та 2008 рр, по-друге, що більш важливе, він був збалансований – економічний потенціал 2007 р має правильну форму шестикутника, а це свідчить про збалансоване управління на підприємствах. Між тим також можна сказати, що економічний потенціал у 2006 р. майже був гармонійним, окрім блоку «кадровий потенціал». Стосовно стану економічного потенціалу в 2008 р. можна сказати, що підприємства покращили ефективність використання свого маркетингового та матеріально-технічного потенціалу, однак, з нашої точки зору, економічний потенціал 2008 р. недооцінений, тобто об'єктивно ми не можемо зробити висновки щодо ефективності використання економічного потенціалу торгових підприємств в силу фінансової кризи 2008 р. в Україні та Донецькій області.

Зазначимо, що перші 2 етапи характеризують поточний стан економічного потенціалу, тобто наведені вище економічні інструменти презентують загальну картину економічного потенціалу, відповідно вони не дають можливість ранжувати фактори за ступенем важливості (пріоритетності).

Етап 3. Побудова діаграми Парето.

У діяльності підприємства постійно виникають різні проблеми: труднощі з оборотом кредитних сум, освоєнням нових правил прийняття замовлень, появою браку; ростом трудомісткості; наявністю на складах нереалізованої продукції; надходження рекламацій, кількість яких не зменшується, незважаючи на старання підвищити якість.

Пошуки рішення цих проблем починають із їхньої класифікації по окремих факторах (операціям) з метою з'ясування основних, тобто тих, які зв'язані, наприклад, з найбільшими витратами. Щоб виявити основні фактори будують діаграми Парето і потім роблять їхній аналіз. Діаграма Парето дає змогу виділити «важливу меншість» в порівнянні з «неважливою більшістю». Таким чином, використання діаграми Парето дає змогу сучасним підприємствам виділити 20% факторів, які становлять 80% всього результату діяльності підприємств [9].

На основі даних діаграми Ісікави визначено систему показників, яка характеризує нашу головну проблему та розрахували темпи змін та згідно розробленої шкали оцінювання отриманих результатів динаміки змін факторів (табл 3) здійснюється розподіл балів між показниками.

Таблиця 3

Шкала бальної оцінки динаміки показника

 

В таблиці 4 наведені дані, що характеризують проблему підвищення ефективності використання економічного потенціалу торгових підприємств.

Таблиця 4

Система показників, що характеризує проблему підвищення ефективності економічного потенціалу підприємства

 

*Ранжирування показників здійснюється відповідно до присвоєних балів.

На наступному етапі кумулятивним підсумком здійснюється розрахунок даних Парето (табл. 5).

Таблиця 5

Дані для побудови діаграми Парето

 

Згідно принципів, запропонованих Паретто будується графік: зліва від точки перетину розташовані фактори, які забезпечують 80% результату.

Отримані результати свідчать, що ефективність економічного потенціалу торговельних підприємств Донецької області у цілому визначається: ємкістю ринку, коефіцієнтом оборотності дебіторської заборгованості, фондовіддачею, ефективністю використання торговельних площ. У першу чергу слід звернути увагу саме на ці фактори.

Рис. 4. Діаграма Парето ефективності економічного потенціалу торгових підприємств Донецької області

Етап 4. АВС-аналіз.

Після виявлення проблеми шляхом побудови діаграми Парето по результатах важливо визначити причини її вирішення. Це необхідно для її вирішення. При використанні діаграми Парето для виявлення результатів діяльності та причини найбільш поширеним методом є АBC-аналіз.

Сутність АВС- аналізу полягає в визначені трьох груп, котрі мають три рівні значимості [6]:

група А – найважливіші проблеми, ліквідація причин групи А має найбільший авторитет, а пов’язані з цим заходи – найвищу ефективність;

група В – причини, які в сумі мають не більше 20%;

група С – найбільш багаточисленні, але при цьому найменш значимі проблеми та причини.

АВС-аніліз в рамках діаграми Парето наведено на рис. 5.

 

Рис. 5. АВС-аналіз діаграми Парето по ефективності економічного потенціалу торговельних підприємств

 

Результати АВС-аналізу наведено на рисунку 6.

 

Рис. 6. Узагальнення результатів АВС – аналізу трогових підприємств Донецької області

Проведені розрахунки дають можливість стверджувати, що показники групи А складають 28,5%, управління якими здійснює найбільший вплив на стан економічного потенціалу підприємств області, а саме: ємність ринку, продуктивність праці 1-го робітника, коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості, фондовіддача, коефіцієнт вода в дію основних фондів, ефективність використання торговельних площ. В свою чергу 33,3% маркетингового та матеріально-технічного потенціалу визначають в цілому ефективність використання економічного потенціалу торговельних підприємств Донецької області у 2009 р.

 








Дата добавления: 2015-12-11; просмотров: 4443;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.015 сек.