Медiатори автономної нервової системи
Особливостi й механiзми синаптичної передачi в автономнiй нервовiй системi принципово такi ж, як i в соматичнiй. Однак в автономнiй нервовiй системi пре- i постсинаптичнi утво- рення значно рiзноманiтнiшi. Це нейрони, клiтини гладких м'язiв, залоз та мiокарду (рис. 4.38).
В АНС нараховується бiльше десятка медiаторiв – ацетилхолiн, норадреналiн, серотонiн та iншi бiогеннi амiни, АТФ й амiнокислоти. У зв'язку з цим нейрони, що їх утворюють, називають холiнергiчними, адренергiчними, серотонiнергiчними, пуринергiчними, i т.п. Iснує також багато типiв гiпоталамiчних нейронiв, якi
продукують нейрогормони.
Рис. 4.38. Принципова схема хімічної передачі збудження в еферентній ланці рефлекторної дуги соматичного й автономного (вегетативного) рефлекса(за В.М.Покровським і Г.Ф.Коротько, 1997).
АХ – ацетилхолін; А – адреналін; НА – норадреналін; АХ1 – блокується ядом кураре; АХ2 – блокується гангліобло- каторами (гексонієм); АХ3 – блокується атропіном.
Ацетилхолiн(Ах) звiльняється в закiнченнях усiх преганглiонарних (i симпатичних, i парасимпатич- них) нейронiв i бiльшостi постганглiонарних парасимпатичних нейронiв. Крiм того, частина пост- ганглiонарних симпатичних нейронiв, якi прямують до потових залоз i, можливо,
симпатичнi нейрони, що викликають розширення судин скелетних м'язiв, також здiйснюють передачу за допомогою Ах.
У тканинах є фермент, що руйнує Ах – ацетилхолiнестераза.
Дiя Ах може бути вiдтворена за допомогою фармакологiчних препаратiв. Так, нiкотин викликає подiбний ацетилхоліну ефект при дiї на постсинаптичну мембрану постганглiонарного нейрона, токсин мухомора мускарин – на мембрану ефекторного органа. Така рiзниця в реакцiях стала основою для видiлення двох типiв холiнорецепторiв: нiкотинового (Н-холiнорецептора) i мускаринового (М – холiнорецептора).
Фармакологiчнi препарати, якi впливають на ефекторний орган аналогiчно постганглiо-нарному пара- симпатичному нейрону, одержали назву парасимпатомiметикiв.
Q М-холіноміметики(збуджують М-холінорецептори): пілокарпін, ацеклідин.
Q Н-холіноміметики(збуджують Н-холінорецептори): цитизин.
Q Антихолінестеразні(блокують холінестеразу, при цьому ацетилхолін, який виділяється, не
руйнується і його ефект підсилюється й пролонгується; ефективніше діють на органи з М- холінорецепторами): прозерин, оксазил – діють переважно на нервово-м’язову передачу; фосфакол, езерин – діють на ЦНС.
Iснують речовини (холінолітики), якi вибiрково блокують синаптичну передачу в холінергічних синап- сах.
❖Блокатори М-холiнорецепторів: атропiн i скополамiн.
❖Блокатори Н-холiнорецепторів:
а) гангліоблокатори– бензогексоній, пентамін; б) курареподібні(м’язові релаксанти, взаємодіють з
Н-холінорецепторами скелетних м’язів, у т.ч. і дихальних) – тубокурарина хлорид, диплацин, дитилін.
Окрiм медiаторної ролi, Ах володiє i загально-бiологiчною дiєю. Він пригнiчує роботу серця, пiдсилює ле- геневу вентиляцiю, скорочує м'язи бронхiв, пiдсилює шлунково-кишкову перистальтику, активує секрецiю травних залоз. Унаслiдок короткочасноcті ефекту сам Ах не використовується, але використовуються його похiднi метахолiн i карбамiлхолiн.
Норадреналiн й адреналiн.Норадреналiн вiдрiзняється вiд адреналiну вiдсутнiстю метилового ради- калу в бiчному ланцюгу. Звiдси й виникла його назва (вiд нiмецького Nitrogen ohne Radical – NOR). Норадреналiн є медiатором у постганглiонарних симпатичних закiнченнях судин серця, печiнки, селезiнки. Його вмiст досягає 10% вiд загальної кiлькостi катехоламiнiв у дiлянках симпатичної iннервацiї. У мозко- вому шарi надниркових залоз, клiтини яких гомологiчнi постганглiонарному симпатичному нейрону, вмiст норадреналiну досягає 20%, решта припадає на адреналiн. У тканинах є фермент моноаміноксидаза, який руйнує адреналін. Є ще й третiй природний катехоламiн у тканинах – дофамiн.
Потрапляючи на постсинаптичну мембрану, норадреналiн взаємодiє з її специфiчними структурами – адренорецепторами. На адренорецептори може дiяти не тiльки медiатор, але й аналогiчнi фармакологiчнi речовини, якi називають адреномiметичними.
Вiдповiдно з чутливiстю до рiзних катехоламiнiв адренорецептори подiляють на α-адренорецептори
та β-адренорецептори.
У бiльшостi вiсцеральних органiв знаходяться обидва види адренорецепторiв, а результати їх збуд- ження бувають, як правило, протилежними. Наприклад, у гладких м'язах артерiй скелетних м'язiв є α- i β- адренорецептори. Збудження α-адренорецепторiв призводить до звуження артерiол, а збудження β- адренорецепторiв – до їх розширення. У кишках також є обидва види адренорецепторiв, однак вплив на тi та iншi викликає гальмування активностi гладких м'язiв.
У серцi й бронхах немає α-адренорецепторiв, i тут норадреналiн i адреналiн збуджують тiльки β- адренорецептори (відповідно β1 та β2), що призводить до вазоділятації судин серця і до пiдсилення його скорочень та розширення бронхiв.
Норадреналiн, як i ацетилхолiн, викликає ефект не тiльки на постсинаптичнiй мембранi, але одночасно впливає й на процес видiлення медiатора з пресинаптичних термiналей. Це досягається завдяки наявностi в пресинаптичних закiнченнях адренорецепторiв. При взаємодiї норадреналiну з пресинаптич- ним α-адренорецептором видiлення медiатора знижується. I навпаки, при взаємодiї норадреналiну з пре- синаптичним β-адренорецептором видiлення медiатора пiдсилюється.
Норадреналiн й адреналiн при дiї на гладкi м'язи активують розташовану в них аденiлатциклазу. Во- на, у свою чергу, при наявностi iонiв магнiю, каталiзує утворення цАМФ з АТФ, що активує енергетичний обмiн.
Норадреналiн збільшує силу серцевих скорочень, викликає пiдвищення систолiчного й дiастолiчного
тиску без прискорення серцевого ритму. Унаслiдок звуження ниркових судин норадреналiн викликає гальмування дiурезу й затримку натрiю. Пiд впливом норадреналiну знижується секрецiя залоз шлунково- кишкового тракту, розслаблюються гладкi м'язи кишки, у той же час слиновидiлення пiдсилюється.
Адреналiн характеризується бiльшим дiапазоном симпатикотропної дiї, нiж норадреналiн. Збiльшує хвилинний об'єм серця. Справляє розширюючу й антиспазматичну дiю на бронхи, рефлекторно знижує частоту й амплiтуду дихання. Адреналiн є антидiуретиком, знижуючи видiлення з сечею iонiв калiю й натрiю. Вiн гальмує шлунково-кишкову моторику, розслаблює стiнки органiв, але скорочує сфiнктери сечостатевої й шлунково-кишкової систем, гальмує травну секрецiю. Адреналiн пiдвищує скоротливiсть скелетних м'язiв, що особливо виявляється на фонi їх втоми.
Речовини, що вiдтворюють ефекти подразнення постганглiонарних симпатичних нейронiв, одержали назву адреноміметики; речовини, що попереджують цю дiю – адреноблокатори й симпатолiтики.
➢ Адреноміметикипрямої дії (безпосередньо впливають на адренорецептори, збуджуючи їх):
норадреналін (діє на α-адренорецептори), адреналін (α β) , ізадрин (β) , мезатон (α) , нафтизин (α).
➢ Адреноміметики непрямої дії (пригнічують дію фермента моноаміноксидази (МАО-аза), що призводить
до накопичення адреналіну в нервових закінченнях): ефедрін (α β), фенамін (α β).
➢ Адреноблокатори(блокують адренорецептори):
· α-адреноблокатори: фентоламін, тропафен;
· β-адреноблокатори: корданум, атенолол (кардіоселективні), анаприлін, транзикор, віскен (загальної дії), кордарон (змішаної дії).
➢ Симпатолітики(зменшують вміст медіатора в нервових закінченнях): октадин, метилдофа, резерпін,
раунатин.
Трансдуктори.Для виконання своїх функцiй i пiдтримання гомеостазу АНС, поряд зi звичайними ней- ронами, має особливi клiтини, сприймання iнформацiї в яких здiйснюється звичайним шляхом, а вiдповiдi
– ендокринним способом. Такi клiтини звуться трансдукторами. До трансдукторiв вiдносять:
· хроматофiннi клiтини мозкового шару надниркових залоз, якi вiдповiдають на холiнергiчний передавач преганглiонарного симпатичного волокна видiленням адреналiну й норадреналiну;
· юкстагломерулярнi клiтини нирок, якi вiдповiдають на адренергiчний передавач постганглiонарного симпатичного волокна видiленням у кров'яне русло реніну;
· нейрони супраоптичного й паравентрикулярного ядер гiпоталамусу, якi реагують на адренергiчний, холiнергiчний та iншi передавачi видiленням вазопресину й окситоцину;
· нейрони ядер гiпоталамусу, якi видiляють у судинну систему фактори регуляцiї.
Серотонiн(С) видiлено в 1937 р. з ентерохромафiнних клiтин кишки. 90% С синтезується в шлунко- во-кишковому трактi й вiдкладається в гранулах цитоплазми. Пiд час травлення частина С звiльняється в просвiт кишечника. Певна кiлькiсть його потрапляє в портальну систему.
У мозку С мiститься головним чином в структурах, що мають вiдношення до регуляцiї вiсцеральних органiв. Особливо багато його в лiмбiчнiй системi, ядрах шва.
На судинний апарат С справляє прямий i рефлекторний вплив, що виражається вазоконстрікцiєю або вазоділятацiєю. Вазоконстрікцiя бiльш чiтко виявляється на денервованих судинах. У скелетних м'язах i шкiрi переважає судинорозширююча дiя, пiдвищується капiлярна проникнiсть. При прямiй дiї С зростає сила серцевих скорочень, хоча цей ефект маскується баро- i хеморецепторними впливами.
На дихальний апарат С також справляє як прямий, так i рефлекторний вплив. При прямому вiдбувається скорочення бронхiальних м'язiв; при рефлекторному (унаслiдок стимуляцiї рефлексогенних дiлянок i аферентних шляхiв) – змiна частоти дихання й легеневої вентиляцiї.
На травний апарат С особливо сильно впливає у людини. Уведення С викликає початкову спастичну реакцiю, яка переходить у ритмiчне скорочення з пiдвищенням тонусу й завершується гальмуванням спонтанної моторної дiяльностi.
Серотонін виконує медiаторнi функцiї в метасимпатичнiй нервовiй системi, а також у центральних утвореннях.
Аденозинтрифосфат (АТФ).Роль АТФ в енергетичному обмiнi добре вiдома. Однак, крiм того, АТФ є синаптичним передавачем, широко представленим у рiзних органах й особливо в ефекторних нейронах метасимпатичної нервової системи, де локалiзується в пресинаптичних термiналiх. У зв'язку з тим, що при стимуляцiї цих термiналей видiляються продукти пуринового розпаду – аденозин та iнозин, ця пере- дача одержала назву пуринергiчної.
Пуринергiчнi нейрони, можливо, складають головну антагонiстичну гальмiвну систему по вiдношенню до холiнергiчної збуджуючої системи, наприклад у механiзмi кишкової пропульсiї.
Дата добавления: 2015-12-11; просмотров: 971;