Сутність, роль та класифікація управлінської інформації.
Тема 7. Роль комунікацій у менеджменті.
1. Сутність, роль та класифікація управлінської інформації.
2. Поняття та загальна характеристика комунікацій. Удосконалення міжособистих та організаційних комунікацій.
Сутність, роль та класифікація управлінської інформації.
Інформація слугує основою прийняття управлінських рішень. Без обміну інформацією неможлива робота в умовах розподілу праці. Вважається, що в ринкових умовах той, хто володіє інформацією, має реальну владу.Це п’ятий (земля, праця, капітал, технологія, інформація) і в умовах сучасного інформаційного суспільства найважливіший ресурс виробництва.
«Коли робота з інформацією/знаннями стала однією з продуктивних сил суспільства, з'явилися країни (типу Японії), які будують своє економічне благополуччя в значній мірі використовуючи цю сферу. Інші інтереси економіки вимагають інші типи інфраструктур. Приміром, Дж. Сакс у числі пояснень економічного успіху правління Б. Клінтона називає інвестиції в науку і підвищення зацікавленості молодих американців в одержання вищої освіти. Країна починає «нарощувати інші мускули», створюючи своє благополуччя, спираючись на інформаційні сфери» [Г.Г. Почепцов «Теорія комунікацій»].
Все сказане в повній мірі стосується і конкретного підприємства.
Це значною мірою пов'язано з тим, що сучасне суспільство(підприємство) вийшло на більш складний етап своєї організації, який вимагає успішного функціонування більш досконалих процесів координації, які спирається на інформаційні процеси.
Кінець двадцятого століття вивів процеси комунікації на новий рівень, проклавши дорогу, так званим, інформаційним війнам.
Війни аграрного періоду велися за території, війни індустріального періоду - за засоби виробництва. Війни інформаційного століття будуть вестися за засоби обробки й отримання інформації/знань.
Вперше на цю тему заговорив американський вчений Е. Тоффлер у своїй теорії типології війн і назвав цей феномен війною Третьої хвилі. Ось як називає інформацію Е. Тоффлер: «Для цивілізації Третьої хвилі одним з головних видів сировини, причому невичерпним, буде інформація, включаючи уяву».
Нові реалії функціонування підприємств в інформаційну епоху:
- підвищується рівень інформатизації суспільства;
Найбільш інформатизованим вважається населення США, яке складає 6% від загальної чисельності населення планети та споживає 57% світової реклами, де щорічно видається понад 30 тис. книг, тобто на 20 років безперервного читання для кожного споживача.
Рівень інформатизації українського суспільства теж невпинно зростає, попри пережиті кризові явища у ЗМІ, друкарській та видавничій галузях за період з 1993 року видавництво книг в Україні зросло в 4,5 рази, журналів та газет – відповідно у 5,4 та 1,3 рази, середньодобовий обсяг телемовлення у 8,1 рази, а радіомовлення – у 3,4 рази. Попри те, що останнє десятиліття характеризується зниженням середньорічних темпів росту послуг засобів масової інформації, обсяги реалізації реклами з їх допомогою щорічно зростали майже на 100% (!).
- підвищуються роль інформаційної складової товару;
Найголовнішою особливістю цього напряму став «відрив» від конкретних та реальних характеристик товару з акцентом на більш змодельовані уявлення, що треба і як повинно бути. У кінцевому рахунку перед нами виник особливий тип конкурентної боротьби: психологічний вплив на розум споживача.
- підвищуються роль інформаційної складової у прийнятті управлінських рішень на кожному ієрархічному рівні управління;
- інформація прямий стимул до підвищення продуктивності праці.
Існує прямий зв’язок між інформованістю працівників та моральним задоволенням від праці. За дослідженнями американських вчених більшість добре інформованих робітників задоволені своєю роботою, і навпаки рівень незадоволеності в колективі зростає при незадовільних комунікаціях.
- з розвитком інформаційних технологій підвищується рівень ризикованості діяльності організацій.
Інформаційні технології становлять небезпеку для всіх країн оскільки при цьому відсутні достатні механізми захисту інформації, схвалені всім міжнародним співтовариством. Вони сприяють виникненню нових методів маніпуляції сприйняттям, емоціями, інтересами та вибором людей. Доступність великих масивів інформації для всіх (включаючи терористів).
Дата добавления: 2015-11-04; просмотров: 507;