Визначення електроємності конденсаторів і перевірка законів електростатики

 

Електричну ємність конденсатора можна визначити, використавши закон Ома для змінного струму. Для ділянки кола, що містить конденсатор з ємністю С, закон Ома, записаний через ефективні значення струму І і напруги U, має вигляд:

, (2.45)

де - циклічна частота коливань струму у колі.

За допомогою цієї формули можна при почерговому під'єднуванні досліджуваних Сх і еталонної С0 ємностей до одного і того ж джерела змінного струму з однією і тією ж напругою U і незмінною частотою const. порівняти величини ємностей за значеннями ефективних струмів Іх і І0, що по них протікають. З (2.45) ; , звідки отримуємо

. (2.46)

При співставленні вимірюваних ємностей з відомим і невідомим значеннями діелектричних проникливостей матеріалів шарів діелектрика між пластинами конденсатора згідно з (2.25) ; . За цими формулами можна визначити невідому діелектричну проникливість матеріалу :

, (2.47)

де dі Сх відповідно значення товщини шару діелектрика і ємності з відомим значенням діелектричної проникливості ; товщина шару діелектрика з невідомим значенням діелектричної проникливості , - відоме значення ємності конденсатора, що містить пластину з діелектрика з невідомою діелектричною проникливістю .

 

Порядок виконання роботи.

1. Розрахувати значення ємності плоского конденсатора з відомими значеннями діелектричної проникливості шару діелектрика між пластинами:

a) виміряти площу пластин конденсатора

S =ab.

де a і b - сторони прямокутних пластин конденсатора;

б) за допомогою мікрометра виміряти товщину d діелектричного шару міжпластинами конденсатора;

в) розрахувати значення ємності конденсатора за формулою (2.25).

 

2.

 
 

Зібрати схему ( див. Рисунок 2.14 ), де А - мікроамперметр, С0 - еталонна ємність, Сх - невідома ємність, виконана у вигляді плоского конденсатора, в конструкції якого передбачено використання різних діелектриків а ( скло, ебоніт, пластик та ін. ) П - двополюсний перемикач, з допомогою якого до джерела змінної ЕРС по черзі приєднується С0 іСх.

3. Виміряти за допомогою мікроамперметра значення ефективних струмів I0 і Іх, які проходять через еталонну ємність C0 і невідому ємністьСх з різними діелектриками між пластинами конденсатора.

4. За формулами (2.46) і (2,47) визначити значення невідомих ємностей Схі невідомих діелектричних проникливостей запропонованих матеріалів.

5. Визначити похибки вимірювань і розрахунків ємностей С0 і Сх і діелектричної проникливості відповідно до використаних формул (2.25) (2.46) і (2.47). Для цього в роботі подано значення еталонних величин ємності С0 і діелектричної проникливості абсолютні С, і їх відносні похибки і . Абсолютні похибки при вимірюванні лінійних розмірів a, b і dнеобхідно прийняти рівними половині точності вимірювальних приладів ( найменшої ціни поділки вимірювальних приладів ): мм = 5 10-4 м.

; ;

при вимірювані мікрометром величини d

0.025 мм = 2,5 10-5 м;

Абсолютні , і відносні , похибки при вимірюванні сили струмівІ0, І належить визначити за класом точності мікроамперметра ;

Кл. Точн. = ,

Де Іmax – верхня межа , тоді і відповідно

= і . За теорією похибок відповідно до формул (2.25), (2.46) і (2.47)

; ( 2.48 )

;

; ( 2.49)

.

. ( 2.50 )

 

1. Пропонується розрахунки виконувати в системі SІ , а потім виразити їх в дольових одиницях ємності ( мкФ, пкФ ). Усі вимірювання і розрахунки фізичних величин пропонується внести в табл. 1, 2.

2. Належить порівняти виміряні і розраховані значення ємності і проаналізувати похибки.

3. За рекомендацією викладача студенту може бути запропоновано виміряти електроємності за допомогою вимірювача ємності і індуктивності Е12-1А.








Дата добавления: 2015-11-04; просмотров: 1588;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.007 сек.