КІНЕТИКА ОКИСЛЕННЯ МЕТАЛІВ НА ПОВІТРІ
Газова корозія - це процес руйнування металів і сплавів в результаті хімічної взаємодії з газами при високих температурах, коли неможлива конденсація вологи на поверхні металу. Газова корозія спостерігається при роботі металевих конструкцій, контактних і інших апаратів, арматури випалювальних і нагрівальних печей, двигунів внутрішнього згоряння, при термічній обробці, гарячій прокатці, куванні і т.д. Причина газової корозії металів - їхня термодинамічна нестійкість у даному газовому середовищі, при визначених зовнішніх умовах ( температурі і тиску).
Швидкість процесу газової корозії залежить від ряду факторів: природи металу (складу сплаву), характеру газового середовища, температури середовища, від захисних властивостей продуктів корозії, що утворюються, часу контакту газового середовища з об'єктом впливу.
Швидкість газової корозії визначається в більшості практичних випадків не термодинамічними даними, а кінетичними можливостями протікання хімічних реакцій.
Закон росту оксидної плівки в часі в значній мірі залежить від її захисних властивостей.
У незахисних плівок, наприклад несуцільних ( що легко возгонюються або розтріскуються, пухких ), швидкість росту постійна (не залежить від товщини пористої плівки, що утворюється) і контролюється хімічною реакцією утворення плівки з металу і оксигену, що є найбільш загальмованою стадією процесу (кінетичний контроль). У цьому випадку спостерігається постійна швидкість окислення в часі (лінійний закон росту плівки):
Δ m= k1 τ, (1)
де Δ m - питоме збільшення маси зразка, г/м2;
k1 - постійна, г/(м2∙ год);
τ - час окислення металу, год.
Графік цієї залежності має вид прямої в координатах Δ m - f(t), значення кута нахилу якої дорівнює константі k1 (рис.1).
Δ m, г/м2
| |||
час, год
У суцільних плівках, що володіють захисними властивостями, швидкість росту часто контролюється дифузією реагентів, що є найбільш загальмованою стадією процесу (дифузійний контроль) і супроводжується самогальмуванням: при потовщенні плівки зменшується швидкість дифузії через неї реагентів (металу і оксигену), а отже, і швидкість корозійного процесу. В цьому випадку спостерігається поступове зниження швидкості корозії в часі, плівка росте по параболічному закону:
Δm2 = k2 τ, (2)
де k2-постійна величина, г /(м2 ∙год).
Рівняння після логарифмування приймає вигляд:
lg k2 lg τ,
lg ∆ m = ------- + ------- (3)
2 2
Графіком цієї залежності є парабола у координатах ∆ m - f(τ) ( рис.2 ) або пряма у координатах lg ∆m - f(lg τ).
∆ m , г/м2
| |||
час, хв
Якщо швидкість росту плівки контролюється і швидкістю хімічної реакції, і швидкістю дифузії через плівку реагентів (змішаний дифузійно-кінетичний контроль), то ріст плівки може бути описаний квадратним рівнянням Еванса:
k1 Δm2 + k 2 Δ m = k1 k 2 τ, (4)
У ряді випадків при окисленні металів спостерігається гальмування процесу в більшому ступені, чим це випливає з першого закону дифузії (контроль переносом електронів через тонкі плівки шляхом тунельного ефекту, або додаткова перешкода дифузії мікроміхурами, що утворюються в плівці). В цих випадках ріст плівки відбувається по логарифмічному закону:
Δ m = k 3 lg τ + k 4 , (5)
де k3 і k4 - постійні величини.
На підставі експериментальних даних про зміну маси зразка в часі можна одержати рівняння, що дає можливість визначити механізм і контролюючий фактор процесу і розрахувати корозійне руйнування металу при його окислюванні як функцію часу.
Прилади і реактиви: штангенциркуль, аналітичні ваги, наждаковий і фільтрувальний папір; зразки металу, муфельна піч, тиглі, ексикатор із силікагелем, щипці, сода або органічний розчинник.
В завдання входить дослідження кінетики окислювання даного металу або сплаву (феруму, сталі, купруму, латуні й ін.) на повітрі при визначеній температурі.
Робота складається в періодичному визначенні зміни маси зразка металу, що знаходиться в атмосфері електричної печі, нагрітої до заданої температури (метод не придатний для металів, на яких утворюється оксидна плівка, що частково возгонюється).
Включають тигельну піч для нагрівання до заданої температури і готують зразки металів до досліду: зачищають зразок наждаковим папером, вимірюють штангенциркулем його розміри з точністю до ±0,1 мм), знежирюють зразок органічним розчинником (спирт, ацетон), протирають фільтрувальним папером і поміщають у вогнетривкі тиглі .
Тиглі зі зразками зважують на аналітичних вагах і поміщають у піч, попередньо нагріту до заданої температури. Під час експерименту температура печі повинна бути постійною.
Через кожні 30 хв. з печі витягають один тигель зі зразком, охолоджують його в ексикаторі і повторно зважують. Результати заносять у табл.1.
Дата добавления: 2015-11-04; просмотров: 971;