ЗАХИСТ МЕТАЛІВ ВІД КОРОЗІЇ ЗА ДОПОМОГОЮ ІНГІБІТОРІВ
Інгібітори – це такі речовини, введення невеликих кількостей яких у корозійне середовище, у пакувальні засоби і в тимчасові захисні покриття (змащення, лаки, фарби, полімери та інші неметалічні плівки) знижує швидкість корозії і зменшує її шкідливі наслідки. Захисна дія інгібіторів зв'язана зі змінами в стані поверхні металу і в кінетиці реакцій, що лежать в основі корозійних процесів.
Застосування інгібіторів є економічним, ефективним і універсальним методом захисту металів від корозії.
Швидкість корозії завдяки введенню інгібіторів може бути знижена практично в будь-яке бажане число раз, а ступінь захисту може бути доведена з їх допомогою майже до 100%. Ефективність інгібітора визначається як його природою, так і природою корозуючого металу. Крім того, ефективність інгібітора істотно залежить від умов корозії, тобто від складу і властивостей корозійного середовища і від його температури.
Класифікація, в якій за основу взяті особливості механізму дії інгібіторів, поділяє їх на дві групи: адсорбційні і що пасивують.
Адсорбційні інгібітори відносяться до класу поверхнево-активних (частіше органічних) речовин, здатних адсорбуватися на поверхні металу. В результаті адсорбції відбувається гальмування катодної (катодні інгібітори), анодної (анодні інгібітори) чи обох часток реакцій (катодно-анодні або змішані інгібітори), що лежать в основі корозійного процесу, а отже, і зменшення швидкості корозії в цілому.
Катодні інгібітори зменшують швидкість реакції внаслідок зниження ефективності катодного процесу, що може бути досягнуто двома шляхами:
1) при корозії з оксигенною деполяризацією - зменшенням вмісту оксигену в розведеному корозійному середовищі;
2) при корозії з гідрогенною деполяризацією - підвищенням температури реакції виділення гідрогену.
Інгібітори, що пасивують, сприяють зміщенню потенціалу металу в позитивну сторону, утворенню на поверхні металу захисної плівки і переведенню його в пасивний стан.
Кількісна характеристика ефективності інгібітору виражається або ступенем захисту
i – i*
Z = -------- = 1 - 1/g (1)
i
або в % :
i – i*
Z = -------- 100 % (2)
i
або коефіцієнтом гальмування :
g = i/i* , (3)
де i, i* - швидкість корозії при відсутності і в присутності інгібітору.
Корозійним руйнуванням вважають корозійні ділянки на поверхні металевих пластинок у вигляді окремих крапок, плям, ниток, виразок, а також змінення кольору пластинок.
Захисну здатність пластичних змащень оцінюють візуально. Змащення вважається витримавшим випробування, якщо на великих поверхнях пластинок на відстані не менше 3 мм від країв немає помітних неозброєним оком зміни фарбування, плям або крапок.
Захисну здатність олій і тонкоплівочних покриттів оцінюють по площі корозійного руйнування за визначений час випробувань, або за часом появи першої мінімальної корозійної ділянки (ГОСТ 9.054-75).
За мінімальний осередок приймають корозійне руйнування у вигляді:
- однієї корозійної крапки діаметром 2-3 мм;
- двох корозійних крапок діаметром менше 1мм, які видно неозброєним оком.
Дата добавления: 2015-11-04; просмотров: 974;