Організація інформаційної діяльності в Росії
Сьогодні загальнодержавна система НТІ Росії складається з галузевих і міжгалузевих інформаційних підсистем. У системі є центральні галузеві органи інформації, обласні інститути інформації та територіальні центри інформації. Крім того, створено бюро та відділи НТІ на заводах, фабриках, у науково-дослідних і проектно-конструкторських організаціях. Усього в системі НТІ зайнято 100 тисяч чоловік. Розвинута мережа регіональних і центральних науково-дослідних інститутів інформації.
У 1967 році створений Всесоюзний (зараз Всеросійський) науково-технічний інформаційний центр (ВНТІЦ) із загальнодержавним фондом мікрокопій звітів про проведення в країні наукових дослідженнях і захищених кандидатських і докторських дисертаціях.
Центр повинен здійснювати:
· Реєстрування й облік усіх проведених і закінчених у країні науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт.
· Підготовлення довідок про стан розробок з запитуваної тематики.
· Підготовлення та видання різних інформаційних матеріалів.
· Відповіді на інформаційні запити організацій.
· Видання відповідної статистичної інформації.
· Аналітичне опрацювання різних матеріалів про наукові дослідження за кордоном тощо.
Надалі ВНТІЦ повинен стати автоматизованим центром збирання, накопичення й опрацювання інформації, необхідної для планування в країні науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт.
Основні напрями науковій діяльності ВІНІТІ РАН, затверджені постановою Президії РАН у 2008 році:
Ø науково-інформаційне і аналітичне забезпечення досліджень з природних і технічних наук у галузі науки, національної економіки, освіти, а також федеральних і регіональних програм і проектів РФ;
Ø розвиток методології інформатики, інформатизація суспільства;
Ø створення інтегрованих і інтелектуальних інформаційно-телекомунікаційних систем у галузі природних і технічних наук з можливістю моніторингу та навігації у межах національних і міжнародних мереж.
Напрями науковій діяльності Інституту відповідають Програмі фундаментальних досліджень державних академій наук на 2008-2012 рр., затвердженою розпорядженням Уряду РФ. У межах цих основних напрямів Інститут проводить фундаментальні і прикладні дослідження й експериментальні розробки у галузі інформатики й інформаційних технологій, у тому числі:
Ø розвиває наукові основи інформатики, інформаційних систем;
Ø розробляє архітектуру, системні рішення, програмне забезпечення й інформаційну безпеку інформаційних комплексів;
Ø досліджує проблеми штучного інтелекту та створює інтелектуальні системи;
Ø удосконалює методи підготовки НТІ;
Ø вирішує наукові, методологічні й організаційні проблеми у галузі аналітико-синтетичного опрацювання науково-технічної літератури з природних і технічних наук;
Ø вивчає структуру та властивості світової науково-технічної літератури, розробляє критерії та методи її добору для віддзеркалення в інформаційних продуктах Інституту;
Ø розробляє й упроваджує автоматизовані технології опрацювання, зберігання, пошуку та передавання інформації;
Ø створює навігаційні системи для забезпечення доступу до науково-інформаційних ресурсів;
Ø створює інтегровані інформаційно-телекомунікаційні системи;
Ø створив і розвиває Банк даних НТІ і систему інформаційного обслуговування;
Ø виконує і керує роботами з класифікації та стандартизації у галузі НТІ;
Ø проводить аналіз і вдосконалення тих, що існують і створення нових інформаційних продуктів і послуг ВІНІТІ РАН;
Ø проводить дослідження в цілях розвитку Державної системи НТІ Російської Федерації і її взаємодії з системами НТІ, що не входять до складу ДСНТІ.
В інституті, крім основного штатного складу, працює більше 22 тисяч позаштатних наукових співробітників усіляких спеціальностей, що опрацьовують літературу, видану більше ніж 70 мовами, що надходить зі 108 країн світу в кількості 80 тисяч найменувань. У них публікують близько 1 мільйона повідомлень. Обсяг усіх серій складає приблизно 25 тисяч авторських аркушів. Ця нового виду сигнальна інформація про літературні джерела світу висвітлює основні напрямки науки та техніки. ВІНІТІ РАН проводить самостійні наукові дослідження, має спільні проекти з іншими організаціями, а також веде наукові дослідження, підтримувані грантами РФФІ.
Дата добавления: 2015-10-26; просмотров: 501;